Tagasi argiellu

Ramadan selleks korraks siis läbi. Õieti lõppes juba ülemöödunud nädalal, kuid pikk 3päevane lõpupüha päädis veel neljanda ehk reedese vabapäevaga ning  järgnes kohe esmaspäevane 6. oktoober ehk 10th of Ramadan  – 1973. aasta võitu Iisraeli üle tähistav riigipüha. (Mitte segi ajada 10 of ramadan’iga, mis tähendab ramadani kümmet viimast, kõige pühamat päeva, ja on ka siinses kõnes sageli kasutuses, samas kui 10th of ramadan on niisiis kuupäev islami kalendri järgi, mil just see võit Iisraeli üle kätte tuli). Nagu ikka peeti usupüha suure hooga, samas kui riigipüha möödus pea märkamatult. Nüüd läheb argielu edasi, toidupoed on ühelt poolt tühajd itoidukaubast mida ramadani ajaks suuremates kogustes sisse pressiti (kuna siis teevad islami pered oma aasta suurimad toidukulutused), teiselt poolt on jälle lihtsam leida lapsele jogurtit jm hõrgutisi, mida väljaspool pühadeaega iga kohalik pere endale enam jooksvalt lubada ei saa.

Ometigi ilmus ka kohaliku ingliskeelse nädalalehe Al-Ahram värske number, sedakorda põhiuudiseid, et presidendi armuandmisotsusega on vanglast vabastatud opositsioonilise väljaande Al-Dostour peatoimetaja, kes mõisteti sinna talvepoole kevadel presidendi tervise kohta „valeinfo“ ehk põhimõtteliselt kuulduste vahendamise eest. Iseenesest ju tore uudis. Al-Dostour on mh Teispoole lemmiklugemiskraame, kui ajalehe ostuks läheb. Mina loen ikka alles peamiselt pilte, kuid minugi pilgule paistab ta põnevaim, olemata samas ka lauskollane (viimaseid on siin ka ja hulgim).  

Presidendi vanusega (80 a) seonduvatest ohtudest ja riskidest, aga ka muidu Egiptuse majanduse ja poliitika olukorrast rääkis hiljuti Väga Pikalt „The Economist“ pealkirja all „Egypt. Will the dam burst.“ siin:

http://www.economist.com/world/mideast-africa/displaystory.cfm?story_id=12202321

Veel on juttu sellest, et Kairo üks landmarke otse Egiptuse Muuseumi kõrval paiknev Nile Hilton on vahetanud operaatorit ja toimib nüüdsest Ritz-Carltoni kaubamärgi all. Mille kohta ei oska midagi arvata, sest vähemasti Sharmis R-C küll millegagi eriliselt ei hiilga. Hotelliuudistest möödaminnes veel nii palju et suviseks skandaaliks oli alkoholimüügi keelamine veelgi landmargimas Kairo Hyatti hotellis, mitmeid auhindu aasta aasta järel võitvas ja ka muidu ühes tähelepanuväärseimas Niiluseäärses hoones. Nimelt kuulub property ühele Saudi kuningapere liikmele vms ülikule, kes alkoholi müüki endale kuuluvas hoones ebasobivaks pidas ja juba pikka aega seetõttu Hyatti ketiga dispuudis oli. Umbes maikuus lõpuks keeld kehtestus ja alkohol jäi alles ainult kõige ülemise korruse baari. Hyatt kuuldavasti kaalus väljakolimist, kuigi kust neilt võrdväärset hoonet ja asukohta võtta oleks, ma ei tea. Ja lõpuks Al-Ahrami reisilisas külastasid mõned Kairo naisajakirjanikud Dahabit, kiita sai sealne sulnis Hilton, kuid pahandada linnakese peapromenaad – kunagine cool boheemide ja sukeldujate pesake olevat muutumas sama kitshiks kui Naama Bay Sharmis ja ka sealsed kaupmehed juba sama tülikaks.

Al-Ahram ilmub ingliskeelselt paberikandjal neljapäeviti ja on nt Sharmis ostetav Al-Ahrami raamatupoekesest Royal Plaza hotellis Naama Bay välisküljel. Nagu ka muud ingliskeelsed imporditud ajalehed ja ajakirjad ning kohalikud ingliskeelsed ajakirjad, mida on nt ka moe, turismi ja majanduse teemadel ja umbes 10LE hinnaga igati tänuväärt lugemismaterjal. Importkraam seevastu maksab ligi 2x enam kui Eestis, nii et parem osta selline juba kodunt kaasa. Ka kipuvad ingliskeelsed naiste- ja moelehed juba kuu algusepoole läbi müüdud olema.

Mida veel? Heites pilgu Kairo ooperimaja lähinädalate programmile veebis selgub sealt, et hetkel on külas Hispaania ballett ja kuu lõpupoole laulavad hiinlased „Turandot“. Vestlusest ooperiproffidega on kuskilt meelde jäänud et tänapäeval tulevadki tõeliselt head tenorid ja sopranid just Aasiamaadest, kuna hääletämber olevat kuidagi seotud inimese kasvu ehk mõõtmetega ja Euroopas ja Ameerikas on inimesed veninud lihtsalt nii pikaks ja laiaks, et õiget kõrget ehk peenikest häält neist enam kätte ei saagi.

Novembris on kavas tõeline maiuspala flamenkofännidele, nimelt külastab kuu keskpaiku Antonio Gadese fondi tantsukompanii ettendusega „Carmen“, mis on just seesama „Carmen“ mida eestlane on näinud Carlos Saura filmiversioonina häid mitmeid aastaid tagasi. Tantsijad on uued ja noored, lavastus kuuldavasti täpipealt sama. Ning seejärel kuu lõpus täidavad ooperimaaj Kairo rahvusvahelise filmifestivali üritused.

www.cairoopera.org

Ooperit külastades sobib hästi peatuda  nt hotellis „Pharaohs“

http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g294201-d556906-Reviews-Pharaohs_Hotel-Cairo.html

mis asub ooperimajast just üle jõe (kui veab siis ooper on toa rõdult nähagi) Niilusest lugedes teise tänavakese ääres, ja on oma hinna kohta igati kraps ja üsnagi populaarne asutus (reserveeri!). Muuhulgas room service’i menüü toimib 24h ning on viisakas ja lihtne kuid maitsev. NB! mitte ajada segi hotelliga Pharaoh (ilma s-ta lõpus), mis asub ka mitte väga kaugel, kuid otse ühe Kairot läbiva tiheda liiklusega magistraali ääres.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s