Kalamaja

„Kala-maja,“ ütles Laps nr 1 selges eesti keeles. „Kala-maja,“ juba nõudvamalt oma valget joonistustahvlit minu poole küünitades. Selge. Ema pidi jälle kala joonistama, millel küll Kalamajaga miskit pistmist polnud, sest tähendab „maya“ araabia keeles hoopiski vett. Seda „kala vees“ pidi ema praegu joonistama seitse korda päevas eile ja täna, ning homme jälle uuesti, sest kala ja „maya“olid Lapse nr 1 suurimad elamused külaskäigust Eesti-vanaema juurde. Eesti-vanaema ehk „vanaea“ oli sidunud napilt pooleteise aasta piiril lapsele põlle ette ja andnud ka nürivõitu noa, ning eraldanud oma kausist mõned värsked räimehakatised. Laps nüsis õnnelikult vanaeaga kaasa räime puhastada ja sai siiani kestva kalaelamuse.

Ja maya-elamuse sai Laps nr 1 harilikust eestimaisest vihmapäevast. Kuidas saab suureks kasvada, kui pole kunagi ühtegi lompi plärtsti sisse astunud? Sestap panime Lapsele nr 1 ülle pealtnäha vettpidvad saapad ja jope ning temast 2 x suurema vihmavarju ja ühel Eriti Vihmasel Päeval tegime suure vihmajalutuskäigu, igasse lompi hoolega sisse astudes, parimatesse veel edasi-tagasi mitu korda. Vee valasime pärast koju jõudes saabastest välja. Laps nr 1 oli Väga Õnnelik.

Eestisse sõitis Laps nr 1 muidugi lennukiga. Seetõttu kui me ei joonista kalu, siis me joonistame lennukeid. „Taiara“, ütleb Laps nr 1 ja tonksab sõrmega vastu tahvlit. Emme joonistab parasjagu kassi.. „Taiara,“ tonksab laps ja toob svammi ja pühib eest ära kassid ja jänesed ja suitsevate korstnatega majad jms emme isetegevuse. Emme ohkab ja hakkab uuesti joonistama: suur lennuk… väike, suur kala… väike. Triibuline kala, mummuline kala, veel paar päris tillukest, ja siis üks kes nad kõik ära sööb…

Vot sellised kalalood.

Peale kala-sõna tunneb meie kohalik suurpere veel selliseid käepäraseid eestikeelseid sõnu nagu kiigu-kaagu ja kappadi-kappadi, ja oota! “Oota!” ütleb laps nr 1 ning keeldub lahti laskmast ja käest andmast hiigelsuurt supilusikat, mis talle selgelt üle jõu käib. “Oota!” ning lusikas teeb käes surmasõlme. Kuhi pastat tomatikastmes maandub ema sülle, kuigi midagi jõuab ikkagi suhu ka.

Advertisements

2 thoughts on “Kalamaja

  1. Tere! Tore lugeda, olen ise ka mõelnud, et mismoodi laheneb tulevikus minu ja mu egiptlasest abikaasa ühiste laste keelevalik – omavahel räägime inglise ja araabia segu, kuid eks ema tahab ikka eesti keeles poputada ja isa araabia keeles, kuidas leida kuldne kesktee või on 3 keelt täiesti võimalik lapse jaoks? Mida sinu kogemus näitab?

    • Veebis ringi surfates üldiselt on kuulda et 3 keelt pole pisikesele lapsele mingi probleem peres, kus on “isa” keel, “ema” keel ja “meie” keel. Et aega minevat küll kauem enne kui laps rääkima hakkab, ja algul võib rääkida kõiki kolme keelt segi.
      Meie peres on aga hoopis nii, et pole mitte isa ega ema keeled aga on maade keeled. Eestis räägime eesti keelt, sest siis on seda vaja ka, aga siin Egiptuses räägime araabia keelt. Sest keel on ikka selleks, et end arusaadavaks teha, eelkõige, ja saada aru teistest enda ümber.
      Kõne hakkas meie kummalgi lapsel arenema ludinal kui nad lasteaeda läksid, üsna pea peale aastaseks saamist (sest siis on erksamal lapsel kodus juba igav). Eks suhtlemisvajadus paneb rääkima ja eeskuju õpetab. 🙂 Nii et hetkel on nad meil suht ühekeelsed, ainult mõned lööksõnad on eesti keeles, nagu kala ja kalli ja musi ja “pudlu” 🙂 ja vähehaaval tuleb ka inglise keel kõrvale kuna nad seda kuulevad ja ka lasteaias seda õpetatakse, suurematele küll, aga eks nad kõrvalt kuule. Kolmeaastase araabia keel on juba parem kui minul, nii et nüüd ongi tegelikult selle küsimuse aeg, et mis keelt mina siis nendega rääkima peaks? Sest õige pea tuleb ju ka igasugu elutähtsate küsimuste periood. 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s