Tere, Islam!

Mõtlete, et olen siin kodunt kaugel segi läinud ja hakkan usku pöörama?? Lugege edasi… 🙂

Islamiusksed on õieti vist kõik meid ümbritsevad naabrid siin, kuigi lihtsad külanaised kannavad ühtviisi laiu kroogitud galabeyasid ja nuuti seotud rätikuid peas, nii et nende vahel välimuse järgi vahet teha polegi nii lihtne.
Ülemöödunud aastal aga tõi meie üle-tänava naabrimees – pika habemega tõsiuskne moslem – koju endaga võrdväärse, silmapiludega musta näoloori ehk niqabit kandva noore naisukese. Samal ajal kui mina lühikeste varrukatega t-särgis rõdul pesu kuivama riputan, tõmbab naabrinaine oma musta loori pähe isegi katusele kanu söötma minnes.

Naabripere maja on meie omast madalam ja välised tegemised meil hästi silma all. Ega siin polegi igavusega muud teha kui kõõluda rõdul ja piiluda naabreid ja möödujaid. Ühel päeval läheb neil seal suuremaks toimetamiseks. Kõrval asunud poeletike, kust hädapärast kraami, nagu mahla ja koolajooke ootamatutele külalistele, kommi ja krõpse lastele, vaniljet ja küpsetuspulbrit, tikke, õli ja riisi osta sai, on mõni aeg tagasi suletud, (naabrinaised räägivad et) sugukonnasiseste varavaidluste tõttu ja naabri noorpere nägi siin ilmselt meeldivat võimalust äri üle võtta. Ideest teostuseni kulus täpselt neli päeva: esimesel raiuti majaesise hoovikese välismüüri aknaauk ja laoti juurde üks uus sein, nii et hoovinurgast moodustus nüüd tuba. Teisel valati tsemendisegust kerge katus, ning kolmandal-neljandal värviti ja plaaditi. Saigi poeke.

„Miks sa ei too pepsit kõrvalt poest, naabreid võiks ju toetada pigem kui linna suurpoodnikke,“ küsin Teispoolelt, kui see hilja õhtul mootorrattaga tuure üles võtab, et külla tulnud sugulastele kombekohaselt midagi juua tuua. „Mina ei osta perest, kus naine niiviisi kinni kaetud on,“ ühmab Teispool. “Ja sellist habemikku moslemit… pigem karda kui kahetse!” Ning sõnapidaja mehe ja tubli koptina oma jalga naabrite poodi ei tõstagi ka.

Mina kõigun pikka aega kahe vahel – kas on siis olulisem hoida põhimõtteid või armastust, ah? Kuni ühel päeval, kui meil Teispoolega parasjagu kõnekatkestus on, saab kodust otsa mangomahl, milleta laps nr 2 magama jäämast keeldub. Ja Teispoolest pole kippu ega kõppu. Mis siis ikka, otsin sahtlist peotäie peenraha ja asutan end trotsis meelel ja põksuval südamel üle tänava teele, laps nr 2 kilbiks kaenlas. Ei tea ju ka, kas nii nett islamipere minutaolist katmatut ja teab mis uskset üldse teenindada tahabki.

Selgub, et miks ei taha. Peremees on ise letis ja naeratab lahkelt, kuigi kohe ilmub ka (uudishimust või armukadedusest, või mõlemast ajendatud) abikaas. Raha võtta minult ei taheta, sõrmede ja varvaste ja minu vähese sõnavara abil selgitades, et kingituseks esimese ostu eest. Aga mina olen välja valinud jookidele lisaks päris mitu maiustust ja piinlik oleks seda kõike ka tasuta vastu võtta. Naeratused vahetatud, poetan oma pihutäie münte ebalevalt ühte kommikarpi, ja põgenen piinlikust olukorrast.

Kui õhtupoolikul maja ees loojangueelset jahedamat õhku naudime, tuleb naabritar, kaasas üleliigselt jäetud raha ja kaks mahlapudelit. Ta on mures, et hommikul müüdud mahl äkki polnud maitsev, ja tahab seda ringi vahetada teise nimetuse vastu. Mahlal polnud viga midagi ja see on asjaosalistel juba ammu kõhusopis, kuid et lisapudelid on ikka teretulnud, siis lähevad needki kaks kaubaks. Naabrinaise nägu kitsast pilust ma muidugi ei näe ja tänavaoludes ta seda ju ei ava ka, niisiis saan ainult mõistatada, milline ta välja võiks näha. Paistab igatahes moodsalt valgema nahaga (mitte miski murjanist külatüdruk!) ja selline pisike, õbluke, pea lapseohtu olemisega.

„Mis su nimi on,“ küsin muu jutu vahele. “Islam,“ vastab tema.

Nii ma ütlesingi Islamile tere. 🙂
***

P.S. Islam on siinkandis tõepoolest naisenimena kasutusel. Aga mahla ja pepsit toovad Teispool ja muugi pere nüüd üle tänava poest. 😉

Advertisements

One thought on “Tere, Islam!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s