Ramadan kareem – helde ramadan

Laupäeval ta siis meieni jõudis. Sel aastal jälle varem kui eelmistel, ja otse parimal lõikusajal. Ainult üks tubli pere oligi, kes oma maisi päev enne ramadani koristatud jõudis, ülejäänud põldudel meie ümber lokkab vili edasi. Ei tea kas jääbki nüüd terveks kuuks maha. Sest ramadan on ühtlasi traditsiooniline mitte midagi tegemise kuu. Poed meie väikelinnas on hommikupoolikuti lihtsalt suletud, ja mõnesid ei avata ka õhtuks, kuna ramadani kuul nagunii ei toimu midagi olulist – näiteks siis ei abielluta, järelikult ei tehta ka suuremaid sisseoste. Teispool tuli hommikuselt linnatiirult ja ütles et vähemalt kolm inimest pidi talle äärepealt mootorratta ette koperdama, nii unised olid kõik.

Sel aastal juhtus ka nii, et koptide augustikuine, neitsi Maarjale pühendatud paast, lõppes just ramadani eelõhtul. Laupäeval järelikult vaaritasid koptid hommikust saati paastujärgseid rikkalikke lihatoite, samal ajal kui moslemid päikeseloojanguni peenikest pidasid ja ninaga tõmbasid. No juhtus nii. Meie küll naabreid väga ei piinanud, lihtsalt ei jõudnud oma grilli püsti enne kui just umbes päikeseloojangu ajaks. Eks varem ongi palav ka. “Sööme täna siis õhtust koos moslemitega,” pidin mina oma lapsesuust muidugi poetama. Kuna idee moslemi kombeid järgivast kopti perest tundus mulle naljakas. Teispool ja õde muigasidki, aga isa ja ema tõmbasid suu kriipsuks. Selline ebatänuväärt meeldetuletus! Nemad ei teeks muidugi mitte midagi koos moslemitega ega nende moodi. 🙂

Ramadani külajutte ka. Teispoole õde saabus juuksurist ja ütles, et juuksuril oli kästud ukse taga raamil kuivavad (mite just liiga puhtad) käterätid ramadani ajaks ära koristada. Kuna need võivat kerglaselt ahvatleda naisterahvaid oma juukseid sättima! Ramadan ju olevat hingele ja mitte ihule pühendumise aeg. (Teoorias ilmselt, kuna nii palju kui olmest on näha, pühendub terve vähemteadlik moslemkond terve ramadani aja ennastsalgavale hea ja parema vitsutamisele päikeseloojangust päikesetõusuni, ehk lihtsalt veidi pahupidistel aegadel, aga seda rikkalikumalt.) Kätekad aga kuivavad juuksuritel harilikult alati ukse taga, kuna päikeseenergia ju tuleb tasuta kätte ja siinkandis on päris efektiivne ka. Pool tundi ja pesu kuiv.

Ämm jällegi jutustas, et kolleegid töölt olid läinud ramadani õhtupalvusele, sellele, mis peetakse millalgi päikeseloojangu ja magamamineku vahel. Ramadani ajal on kombeks käia moshees veidi tihedamini, umbes nagu veidi rohkem eestlasi käib jõulude paiku kirikus, nö. jõulutunnet saamas. Aga olevat sattunud mingi jutuka imaami peale, kes vestis tubli 3 tundi järjest, nii et palvus lõppes alles kella ühe paiku öösel. Naised otsisidki nüüd tuttavate kaudu mosheed, kus asi veidi lakoonilisemalt käiks.

Ja üle-tee moslem kannab terve ramadani aja valget, seda kõige pühamat värvi galabeyat, aga ükspäev nägin teda põlvpükstes! “Näe,” vedasin Teispoole rõdule, “moslem kannab põlvpükse, ei tea kas naine on äkki mõnest edumeelsemast perest või mis.” Kuna tubli nädalake kulus igatahes omal ajal, et Teispool soostuks basseini äärde shortsides tulema, enne tahtis ta neile häbelikult ikka viigikad peale tõmmata. Ja see oli Sharmis, mitte Niiluseäärses kolkalinnas. “Täpselt vastupidi,” ütles Teispool. “Prohvet Muhamed kandis alati põlvpükse.” (Selliseid üle põlve pükse siis.)

***

Fanoos ehk ramadani latern on originaalis vasest ja värviliste klaasitükikestega latern, mis tuules keereldes ümbritsevatele seintele kauneid värvimänge ja mustreid moodustab. Laternate kasutamise komme arvatakse et sai alguse ühest ammusaegade kaliifist Egiptuses, kes soovis ramadani ajal Kairo tänavaid valgustada ja selleks andis sheikidele käsu riputada mosheede ette laternad. Sellest ajast see komme jäigi ja on tänaseks muutumas umbes sama möödapääsmatuks kui küünlad Eesti jõulutemaatikas. Hiinast tuuakse nüüd sisse plekist ja plastmassist odavaid koopiaid, mis vallutavad tänavaturge, sest on taskukohased ka vaesematele peredele, samas kui endiselt muidugi on müügil ka ehtsat vaesest käsitööd.  Ramadani latern on nüüd Egiptusest levimas ka muudesse moslemimaadesse, kuid just siit sai ta alguse.

Rohkem pilte näed, kui toksid Google’isse nt “ramadan lantern photo”.

***

Olgu järelkajana öeldud, et 2009. aasta ramadan 20. septembril edukalt päädis 5 päeva pika pühaga (kuna eelnes harilik vabapäev reede). Rohi ei kasvanud ja linnud ei lennanud, aga nüüd jumal tänatud on normaalne rütm taastunud. Muuhulgas põllud said ramadani aegu siiski tasahilju koristatud – ei jäta põllumees saaki maha, olgu ta moslem või kes. Umbes selline pilt…

Põld juunis, mais vohab kasvada.

…on asendunud umbes sellise pildiga:

koristatud põld, kõrval uus tärkav külv

Vahelduseks on ümberringi siis mõnusalt avar, poisikesed käivad parasjagu vakantsete vagude vahel jalkat tagumas, lehmad ja lambad maiustavad vahepealse isekasvuga.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s