Hommikutelevisioon Aafrikas ja Araabias

Millal vanaema lennukis tuleb, küsib kolmene laps nr 1 ja uurib õhtul katusel hoolega, kas mõnda lennukit üle lendamas pole. Kuna vanaemaga kohtumine on alati seotud lennusõiduga, siis järelikult seal kusagil, kus on lennukid, seal on ka vanaema!

Ei, see on täht… Jälle täht… Aga see seal.. liigub! Järelikult lennuk. Lennuk, ema, lennuk!

Aga vanaema ei tahagi nii väga külla tulla, sest suvel on meil liiga palav, temal maal aga just väga mõnus oma maasikapeenra, kurgipeenra ja aia taga metsikute roosipõõsastega. Külajuttude, ja jalgrattatee kaugusel selvepoega. Ning talvel on meil liiga külm ja kütmata, aga temal linnas keskküte ja hommikutelevisioon. Eesti-vanaema ärkab hommikul varakult, nagu vanaemad sageli, teeb endale suuure tassi kohhvi ja kaks võileiba ja istub teleka ette, näe ongi Katrin ja Urmas juba eetris.

Seda mugavust ei võida tema jaoks ükski Egiptuse palmipuu ega sarvedega pühvel akna taga.

Kuid tegelikult on meil ka hommikutelevisioon, satelliidi kaudu isegi väga mitu hommikutelevisiooni.

On kõige elegantsem ja kaasaegsem hommikutelevisioon… Dubaist(!), kahe shiki ja läänelikult riietatud ankruga strateegiliselt paigutatud läptopi taustal. Al-Arabiya_DubaiMillest nad räägivad, ei saa ma aru, kuid nagu ETV hommikutelevisiooni puhul, annab kenade ja heatujuliste, juba pestud silmadega inimeste nägemine ainuüksi piisava positiivse hommikuse elamuse. Olin muuseas kogu aeg arvanud, et nii moodsaid inimesi saab näidata ainult Liibanoni kanal ja kui üle kontrollisin ja avastasin et Dubai, siis… no pagan! Muu moodne kraam siin kandis tuleb ju harilikult Liibanonist? “Lähis-Ida Pariis,” öeldakse Beiruti kohta, kuigi eestlasele oleks parim võrdlus ehk – Egiptuse Soome. Kuna Liibanon on peaaegu täpselt nagu Egiptus peaaegu kõiges, k.a keel ja kokakunst, kuid ometi kraadike rikkam, mugavam, moodsam, läänelikum… Siin käivad araabia popstaarid salvestamas efektseid videoklippe, Saudi rikkurite naised ja tütred ringi vormimas ninasid, rindu.. mida just vaja. Jne.Kuid hommikuekraanil troonib niisiis hoopis Dubai. Kuna glamuurne meelelahutuskanalite rühm Rotana kuulub ühele Saudi printsile, siis võib vist öelda, et hea kanali taga on lihtsalt palju raha, muu on sisse ostetav.

Sudaani hommikuteleSiis Sudaan. (NB! Kontrollisin üle – on tõesti Sudaan!) Kui pelgalt CNNi jälgida, kes Sudaani esitleb peaaegu ainult sõjapõgenike ja nälgivate laste kaudu, võiks arvata, et tegemist on piirkonna mahajäänuima maaga. Sudaani hommikutelevisioon sellele kontrastiks esitleb arenenud tehnoloogiat ja erudeeritud inimesi – ebamaiselt mustad mehed ebamaiselt valgetes galabeyades õlghüti taustal kultuursetel teemadel juttu puhumas.


Naised Sudaani teles

Nende kõrval pealtnäha võrdsete partneritena Sudaani naised nagu värvikirevad eksootilised linnud või nagu killuke Indiat oma traditsioonilises erksavärvilises rüüs, mis meenutab lõikelt sari, kuid katab pead nagu hegab, samuti kaasaegsetel teemadel juttu arendamas.Sudaani lastesaate juht

Sudaani lasteprogramm.

Sudaanist transleeritakse muuhulgas ka siitkandi vahvaimat musa, päris tihti päeva jooksul, sellist mõnusat jämmimist Paul Simoni Gracelandi stiilis. “She’s a rich girl. She don’t try to hide it. Diamonds on the soles of her shoes. He’s a poor boy. Empty as a pocket. Empty as a pocket with nothing to lose. Sing Ta na na. Ta na na na. She got diamonds on the soles of her shoes. She got diamonds on the soles of her shoes. Diamonds on the soles of her shoes…” jne.

Eksootilisim, või isegi muinasjutulisim aga paistab (niiviisi ekraanipildi kaudu) hoopiski üle-lahe Omaan. Omaani Kuningriik. Vaadake seda omaanlasest uudisteankru omaanlasele iseloomulikku peakatet!

Hommiku-uudiseid Omaanist

Ning allpool Omaani lastetelevisiooni kaks täismeigis presentaatorit loodusjutte sisse juhatamas. Mine või uurima, millega nad seal Omaanis õieti tegelevad, et nagu 1001 öö muinasjutus tänini välja näevad.

Omaani lapsreporter

Teine Omaani lapsreporter

Kuveit. Mil iganes ma Kuveidi kanali avan, on seal käsil naftahindade kommenteerimine. Kuveidi ankur oma valge galabeya ja valge peakattega, mida must võru lendamast hoiab (ning jälgige seda lõuahabet! see on just sellise ja ei mingi muu joonega), on araablase prototüüp. Täpselt selline näeb välja rikas araablane (kes harilikult haneks veetakse) Egiptuse komöödiates ja huumorisaadetes.

Kuveidi telepilt

* * *

Egiptuse vanaemad ühesõnaga on hommikutelevisiooni jm televisiooniga täiesti varustatud, kuigi meie siinne vanaema käib veel tööl ja televiisori jaoks on tal aega vähe. Televiisor on siis peaaegu täielikult hoopis lapse nr 1 ja 2 päralt, õieti nende tarvis ainult ostetudki. Ja midagi pole kurta ka selle koha pealt. Suurel keelel on suure keeleruumi võimalused ja nii on meie lapsed, kel ka lasteaiast araabia keel suus (aastasel veel arglikult, kuid kolmene juba võib kaasa laulda), vaatamisväärsete programmidega täielikult varustatud. Sharmis oli meil ainult üks multifilmikanal, Tom&Jerry on Lapse nr 1 lemmikuim unefilm siiani. Laps nr 2 aga on juba maitselt rikutud ja saab valida õige mitme maailmatasemel programmi hulgast. Eakohaselt meeldivad temale enim nukusaated.

Meie lemmikkanal Baraem on tegelikult eetris olnud vaevalt aasta ja seda transleerib siinne tärkav wannabe meediakeskus Katar, siis araabiamaailma “BBC” Al-Jazeera kodukoht. (Jälgige, kuidas riigid kasavavalt ignoreerivad ajalooliselt populaarseid materiaalseid tootmisharusid ning pürgivad edule virtuaalsetel ja loomingulistel aladel, mis toorainet ei nõua ja jääke ei jäta!) Baraem ostab sisse nt Austraaliast, Hispaaniast, Kanadast, Prantsuse Tele 5-lt, BBC-lt, ja muidugi parimat kohalikku kraami, tõlgib, dubleerib, ja transleerib.

Hommikupoole ongi kavas vististi Kanada tele programm, kus lõbus triibulises pusas ja alati naerune saatejuht vestab juttu koera või võibolla karuga.

Kataloonia telelt lastele

Vahele lükitakse multifilmitegelastega elavdatud loodusklippe. Tundub olevat hetkel popp formaat – veel üks selline jooniskangelastega loodussaade on kavas pärastlõunal, tootjaks Natural Geographic Entertainment Ltd.

Multikategelased kohtasid konna

Vanema lapse nr 1 kangelanna umbes samal kellaajal on aga moodne Malviina – sinise pea ja siniste silmadega aeroobikakuningannast tarmukas joonistütarlaps nimega Noor (Valgus), kel kaaslaseks naljakas lontis lohe (küllap mõni tulevane prints). Noor armastab hüpata ja tantsida ja sinna vahele avada erinevate võtmetega uksi kõrges tornis, millest igaühe taga seiklus peidus. Laps nr 1 vaatab ja kargab kaasa.

Tarmukas joonistütarlaps

Edasi telelavastus perekonnast Lambad – isa lammas, ema lammas, vanaisa lammas, vanaema lammas ning lambapoiss ja lambatüdruk. Ohh – isegi lambabeebi! Lammaste näol tundub on tegemist moodsate moslemitega – kuigi ramadanilauda istuti koos õhtu saabumisega, siis palvetamas ei näe neid kunagi. Pidasin sedagi pikalt Liibanoni saateks (et kust mujalt siis ikka), kuid tegemist on hoopis Al Jazeera ja Walesi TV (üks neljast vanimast Briti maapealsest kanalist) ühistellimusega, teostajaks Tweenypõngerjate autor.

Perekond Lambad

Lambad on selline alati rõõmus ideaalperekond, kes teevad koduteatrit (lapsed vanematele) ja –tsirkust (vanemad lastele) ning aeg-ajalt koos musitseerivad – vanaema klaveril, vanaisa ühekeelelisel põispillil, isa kitarril ja ema pesulaual. Lapsed klaasidel ja pudelitel.

Siis lapse nr 2 üks hommikusi lemmikprogramme, kaks suurt kaltsunukku – poiss nimega Kuu ja tüdruk nimega Päike.

IMGP5165

Lõpuks lapse nr 2 õhtujuttude programm, mis algab põgusalt perekond Muttidega BBC vormistuses, kes on suured raamatuhuvilised, nende maa-alune urg on pungil täis riiuleid raamatutega. Edasi kümneminutiline 1001 öö unejutt, mida vestab hästi kena ja sõbralik noor naine läbi akna Kuule (kes jääb alati ja eranditult lõpulause ajaks norinal magama). Ning lõpuks pooletunnine ajuvaba nukuprogramm Teletupsude autoritelt, kus ükski nukk ei ütle mitte midagi peale oma nime, ja ringi sõidavad kummalised sõidukid nagu tsepeliinikujuline liikuvate tiibadega lennumasin ning üks eriskummaline rong, mis kihutab ringi valimatult piki puid ja maid nii et raputab kolmel eri värvi täpilisel nukul püksid jalast. Püksid lähevad omavahel sassi, oi kui naljakas! Aastane laps nr 2 süüvib nii, et unustab ümbruse täielikult.

Programmid on alati kas lühikesed või hästi vaheldusrikkad ning vahele lükitakse klippe samaealistest lastest mängimas, ja loodusest. Pandakaru oma tillukest beebit sülle haaramas. Kaks pruunkaru poega jäisel metsateel liugu laskmas. Flamingo tüüpi kuninglikud linnud jalgu sirutamas. Känguru, poeg kukrus, ringi hüppamas.

Hommikutelevisioon Aafrikas ja Araabias

Millal vanaema lennukis tuleb, küsib kolmene laps nr 1 ja uurib õhtul katusel hoolega, kas mõnda lennukit üle lendamas pole. Kuna vanaemaga kohtumine on alati seotud lennusõiduga, siis järelikult seal kus on lennuk, seal on ka vanaema!

Ei, see on täht… Jälle täht… Aga see seal.. liigub! Järelikult lennuk. Lennuk, ema, lennuk!

Aga vanaema ei tahagi nii väga külla tulla, sest suvel on meil liiga palav, temal maal aga just väga mõnus oma maasikapeenra, kurgipeenra ja aia taga metsikute roosipõõsastega. Külajuttude, ja jalgrattatee kaugusel selvepoega. Ning talvel on meil liiga külm ja kütmata, aga temal linnas keskküte ja hommikutelevisioon. Eesti-vanaema ärkab hommikul varakult, nagu vanaemad sageli, teeb endale suuure tassi kohhvi ja kaks võileiba ja istub teleka ette, näe ongi juba Katrin ja Urmas eetris.

Seda mugavust ei võida tema jaoks ükski Egiptuse palmipuu ega sarvedega pühvel akna taga.

Kuid tegelikult on meil ka hommikutelevisioon, satelliidi kaudu isegi väga mitu hommikutelevisiooni.

On kõige elegantsem ja kaasaegsem hommikutelevisioon Beirutist, kahe shiki ja läänelikult riietatud ankruga strateegiliselt paigutatud läptopi taustal. Millest nad räägivad, ei saa ma aru, kuid nagu ETV hommikutelevisiooni puhul, annab kenade ja heatujuliste, juba pestud silmadega inimeste nägemine ainuüksi piisava positiivse hommikuse elamuse. “Lähis-Ida Pariis,” öeldakse Beiruti kohta, kuid eestlasele oleks parim võrdlus ehk – Egiptuse Soome. Kuna Liibanon on peaaegu täpselt nagu Egiptus peaaegu kõiges, k.a keel ja kokakunst, kuid ometi kraadike rikkam, mugavam, moodsam, läänelikum… Siin käivad araabia popstaarid salvestamas efektseid videoklippe, Saudi rikkurite naised ja tütred ringi vormimas ninasid, rindu.. mida just vaja. Jne.

Sudaan. Kui pelgalt CNNi jälgida, kes Sudaani esitleb peaaegu ainult sõjapõgenike ja nälgivate laste kaudu, võiks arvata, et tegemist on piirkonna mahajäänuima maaga. Sudaani hommikutelevisioon sellele kontrastiks esitleb arenenud tehnoloogiat ja erudeeritud inimesi – ebamaiselt mustad mehed ebamaiselt valgetes galabeyades õlghüti taustal kultuursetel teemadel juttu puhumas. Nende kõrval pealtnäha võrdsete partneritena Sudaani naised nagu värvikirevad eksootilised linnud või nagu killuke Indiat oma traditsioonilises erksavärvilises rüüs, mis meenutab lõikelt sari, kuid katab pead nagu hegab, samuti kaasaegsetel teemadel juttu arendamas.

Mahajäänuim, või kui soovite eksootilisim, isegi muinasjutulisim paistab niiviisi ekraanipildi kaudu hoopiski üle-lahe Omaan. Omaani Kuningriik. Vaadake seda omaanlasest uudisteankru peakatet – nii ilusaid ja kirevaid mujal ei näe! Ega näe ka galabeyades uudisteankruid. Ning allpool Omaani lastetelevisiooni kaks täismeigis presentaatorit loodusjutte sisse juhatamas.

Kuweit. Mil iganes ma Kuweidi kanali avan, on seal käsil börsihindade kommenteerimine. Kuweidi ankur oma valge galabeya ja valge peakattega, mida must võru lendamast hoiab (ning jälgige seda lõuahabet), on araablase prototüüp. Just selline näeb välja rikas araablane (kes harilikult haneks veetakse) Egiptuse komöödiates ja huumorisaadetes.

Egiptuse vanaemad ühesõnaga on hommikutelevisiooni jm televisiooniga täiesti varustatud, kuigi meie siinne vanaema käib veel tööl ja televiisori jaoks on tal aega vähe. Televiisor on peaaegu täielikult lapse nr 1 ja 2 päralt, õieti nende tarvis ainult ostetudki. Ja midagi pole kurta ka selle koha pealt. Suurel keelel on suure keeleruumi võimalused ja nii on meie lapsed, kel ka lasteaiast araabia keel suus (aastasel veel arglikult, kuid kolmene juba võib kaasa laulda), vaatamisväärsete programmidega täielikult varustatud. Sharmis oli meil ainult üks multifilmikanal, Tom&Jerry on Lapse nr 1 lemmikuim unefilm siiani. Laps nr 2 aga on juba maitselt rikutud ja saab valida õige mitme maailmatasemel programmi hulgast. Eakohaselt meeldivad temale enim nukusaated.

Meie lemmikkanal Baraem on tegelikult eetris olnud vaevalt aasta ja seda transleerib araabiamaailma uus tärkav wannabe meediakeskus Katar. (Jälgige, kuidas riigid kasavavalt ignoreerivad ajalooliselt populaarseid materiaalseid tootmisharusid ning pürgivad edule virtuaalsetel ja loomingulistel aladel, mis toorainet ei nõua ja jääke ei jäta!) Baraem ostab sisse nt Austraaliast, Hispaaniast, Prantsuse Tele 5-lt, BBC-lt, ja muidugi kohalikku Liibanoni kraami, tõlgib, dubleerib, ja transleerib.

Hommikupoole ongi kavas Hispaania tele programm, kus lõbus triibulises pusas ja alati naerune saatejuht vestab juttu koera või võibolla karuga. Vahele lükitakse multifilmitegelastega elavdatud loodusklippe. Tundub olevat hetkel popp formaat – veel üks selline jooniskangelastega loodussaade on kavas pärastlõunal, tootjaks Natural Geographic Entertainment Ltd.

Edasi Liibanonis produtseeritud telelavastus perekonnast Lambad – isa lammas, ema lammas, vanaisa lammas, vanaema lammas ning lambapoiss ja lambatüdruk. Ohh – isegi lambabeebi! Lammaste näol tundub on tegemist moodsate moslemitega – kuigi ramadanilauda istuti koos õhtu saabumisega, siis palvetamas ei näe neid kunagi, nii et vähemalt selles saates ja Liibanoni edumeelsemas osas serveeritakse religiooni pigem ajaloolise kultuuriilminguna. Mida kahjuks ei saa vist öelda Liibanoni kohta tervikuna, aga see selleks.

Lambad on selline alati rõõmus ideaalperekond, kes teevad koduteatrit (lapsed vanematele) ja –tsirkust (vanemad lastele) ning aeg-ajalt koos musitseerivad – vanaema klaveril, vanaisa ühekeelelisel põispillil, isa kitarril ja ema pesulaual. Lapsed klaasidel ja pudelitel.

Siis lapse nr 2 üks hommikusi lemmikprogramme, kaks suurt kaltsunukku – poiss nimega Kuu ja tüdruk nimega Päike.

Lõpuks lapse nr 2 õhtujuttude programm, mis algab põgusalt perekond Muttidega, kes on suured raamatuhuvilised, nende maa-alune urg on pungil täis riiuleid raamatutega. Edasi kümneminutiline 1001 öö unejutt, mida vestab hästi kena ja sõbralik noor naine läbi akna Kuule (kes jääb alati ja eranditult lõpulause ajaks norinal magama). Ning lõpuks pooletunnine ajuvaba nukuprogramm Austraalia telelt, kus ükski nukk ei ütle mitte midagi peale oma nime, ja ringi sõidavad kummalised sõidukid nagu tsepeliinikujuline liikuvate tiibadega lennumasin ning üks eriskummaline rong, mis kihutab ringi valimatult piki puid ja maid nii et raputab kolmel eri värvi täpilisel nukul püksid jalast. Püksid lähevad omavahel sassi, oi kui naljakas! Aastane laps nr 2 süüvib nii, et unustab ümbruse täielikult.

Programmid on alati kas lühikesed või hästi vaheldusrikkad ning vahele lükitakse põgusaid loodusklippe. Pandakaru oma tillukest beebit sülle haaramas. Kaks pruunkaru poega jäisel metsateelliugu laskmas. Flamingo tüüpi kuninglikud linnud jalgu sirutamas. Känguru, poeg kukrus, ringi hüppamas. Jne.

****
(Lastesaadete tootjad on nüüd korrigeeritud.)

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s