Tulekul Lambatapupüha (Eid al Adha)

Eeloleval nädalal langeb sõbralikult kokku kaks vastandlikku religioosset hetke, nagu seda tihedaminigi on juhtunud, ehk siis algab kolmapäevast koptide kirikuaasta teine pikim paast, liha, munade ja piima vaba, mis kestab kopti jõulude ehk 7. jaanuarini.

Päev hiljem aga on moslemitel korralik grillpidu, kui läheb lahti siinriigis märksa olulisemaks ja ka riigipühana tähistatavaks lambatapupühaks. Kellele veel teadmata, siis peetakse toda püha nii moslemite kui kristlaste vististi ühise esiisa Aabrahami mälestuseks, kelle Jumal otsustas proovile panna, paludes tal usu vankumatuse tõenduseks tappa omaenda lihane esmasündinud poeg. Aabraham läkski liimile ka ja poega oodanuks kole saatus omaenese sigitaja käe läbi, poleks Jumal viimasel hetkel oskusliku triki läbi asendanud poja lambaga. Nii veristavadki moslemid Aabrahami kõikumatu usu ning jumalliku Tarkuse ja Suuremeelsuse tähistamiseks sündmuse tähtpäeval igal aastal lambaid, või ka muid pudulojuseid.

Iseenesest võtab see lugu üpris hästi kokku kummagi asjaga seotud religiooni põhiolemuse: nagu Jumal käseb, nii ta teeb, kahtlemata ja küsimata. Kui ta veendunult usub.

Aga asja juurde naastes – lammaste veristamiseks läheb niisiis esimese püha ehk reede hommikul, vahetult pärast lammaste hingedele peetavat koidujärgset palvust, kõikjal korraga. Nädala teise poole Egiptuses võib asjaajamise mõttes siis ka korstnasse kirjutada – ametiasutused sulevad uksed aga ka äri seiskub vähehaaval juba kolmapäevast alates ja taastub uuesti ehk nii pühapäeva paiku. Seda väljaspool Punase Mere kuurorte, muidugi, viimases jätkub elu häirimatult nagu omaette riigis, ehk et kui keegi peakski Naama Bays või muus kuumas keskuses mõnd lambapead või -sarvi ringi lehvitama, siis on need tõenäoliselt lihtsalt õllesed Inglismaa pojad, viikingist esiisade ürgset kutset tegudele realiseerimas. Muudest lammastest ei tea keegi midagi, kuigi ettevõtlikum inime võib ju teha varahommikuse väljasõidu Rowaysati linnaossa, kus võib juhtuda et beduiinide poole peal midagi toimub. Olge siis kohal palvuse lõpuhetkedeks nii kl 6 paiku hommikul, esimeseks hommikuseks katmiseks olete nii juba hotellis tagasi, ei lähe AIst miskit kaotsi. Kui ei muud siis kenasid pilte mägedest varahommikuses sulnis valguses ikka võib garanteerida. Ise sattusin kord lamba veristamisele isegi taolises kohas nagu suhteliselt peene 4tärnise Delta Sharmi sisesoppides ühe maja lähedal, mida peamiselt residentidest egiptlased asustavad. Mis loomaga tegu, ei saanud seks hetkeks tegelikult enam aru, aga kuna püha oli tulekul,  siis teadagi mida need kipras kulmudega mehed seal kobaras talitasid, lihahunnikud sillutisel laiali.

Kairos ja muidugi väikelinnades võib õigesse linnaossa sattudes trehvata küll, kas just verest nõretavale sillutisele, kuid siiski majade lähistel kõikvõimalikel vabadel platsidel toimuvatele veristamistseremooniatele, ja mõni päev varem ringi liikudes võib kuulda kõrgelt rõdudelt sürrealistlikult alla määgivaid lambaid või kitsi, sündmuseks juba valmis varutud ja seal oma saatust ootamas. On ka spetsiaalsed “kooperatiivid” neile, kes omal jõul perele lammast välja käristada ei suuda, kuid ka kanakoivaga ei lepi. Kooperatiivis tapetakse hulgi ja vastava osamaksu eest saab igaüks oma osa kätte, lisaks ehk tehakse tema nimel väike lihaannetus vaesematele, nagu sel puhul kombeks.

Kui veab, siis ehk teie hotell grillib teile koiva või kintsu. Ja hommikusöögilauas võib neil päevil trehvata harilikust enam egiptuse peresid – kel rahakott võimaldab, teeb kiire väikse põike Punase Mere äärde.  Eid Mubarak!, võib neile soovida – rõõmsaid pühi! Või universaalselt – Kullu sana entu tajiib! – olgu kogu aasta teile (perele jne) hea, see õnnitlus käibib absoluutselt iga sündmuse alla ja peale, kellegi isiklikust sünnipäevast kuni uue aastani välja.

Pildimaterjali guugelda, nt “Eid al Adha photos”

Advertisements

One thought on “Tulekul Lambatapupüha (Eid al Adha)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s