Jõuluglögi keeda hibiskusõitest

Ehk siis – Egiptusest imporditud karkade’st, eks. Seda on vast saada enamikes tee- ja kohvipoodides.

***

Minu elu esimene glögielamus pärinebki ehedast glögikeskkonnast, eksootiliselt esimeselt välisreisilt vanaonu juurde Rootsi. Varahommikune, alles sügavas unes Helsinki ja pisipoodide jõuluaknad sadamatagustel tänavatel, mida aja parajaks tegemiseks sai mõõdetud. Silja Line ja saabumine hubaselt valgustatud Rootsi kodudesse, kus õhtuti levis võimatult kange oakohvi lõhna. Jõululõuna eel kulbiga klaasi mõõdetud tummine glögi – ohtralt mustikane, pähkline ja rosinane. Sellist pole ma enam kunagi saanud mujal kui omaenese käega kopeeritult.

Egiptuses teadagi pole käepärast Hiiumaa mahlast mustikat, kuigi mustikamoosi isegi on – Šhveitsi litsentsi alusel toodetav kraam, naljakalt siin veidi odavam, kui poemoos Eestis. Egiptlaste endi moosimarja ideaal on viigimari, mis moosina maitseb umbes nagu mesi, millele on veel veidi suhkrut segatud – sest muidu poleks piisavalt magus! Puudu on (väljaspool ligemale 7 kuud kestvat maasikahooaega) pea igasugune mõnus hapu punane mari, mis minu jaoks on peaaegu ainus võimalik moosi-, mahla- või koogimari.

Kuid et defitsiit teeb leidlikuks, on parajas eas eestlastele ammu tuntud tõde. Ning karkade on hämmastavalt sarnane mustika- või pohlajoogile, või nende segule. Seetõttu hakkasin karkaded keetma kõigepealt mannavahu alusaineseks, siis pudru kõrvale kisselliks, hooaja lähenedes aga taipasin niisiis, et temast saab ju hämmastavalt head glögi! Tõsi, suhkrut kulub ohtrasti, sest naturaalne karkade tõmmis on üks kõige hapumaid asju sidrunimahla järel, mida võib ette kujutada. Kuid – peotäis või kaks õisikuid potti, veerand tunnikest keeta, ohtrasti suhkrut ja peoga kaneelikoort, nelki ja kardemoni, mandleid, pähkleid ja rosinaid – kokku saab suupärase ja võrratult lõhnava joogi, mis nii värvilt, maitselt kui konsistentsilt tõenäoliselt ületab kõik teie varasemad tulemused selles vallas.

***

Head aastavahetust!

Advertisements

One thought on “Jõuluglögi keeda hibiskusõitest

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s