Banha, üks harilik linn Egiptuses

Banha on meie lähimaid naaberlinnu, millest Kairosse sõites iga kord möödume, ja Teispoole ülikoolilinn. Muidugi on abikaas siis tulvil romantilisi mälestusi ja minu ootused kõrgeks kruvitud. Ühel soojemapoolsel talvepäeval ongi tal lõpuks aega mind vaatama viia. Motikaga, “sest nii pääseb igale poole paremini ligi.”

Kõigepealt kümme kilomeetrit põrr-põrr-põrr põhimaanteele, ja siis veel kümme Kairo suunas, kuni paistab Banha sild. Banha, lisaks sellele et on naaberkubermangu Qalubeya pealinn, on ka tuntud ülikoolilinn – siin paikneb 60 000 õpilasega Banha ülikool, mille meditsiiniteaduskond kureerib kaht kohalikku haiglat, nende hulgas üleriigilise olulisusega lastehaigla, kus näiteks aastal 2005 viidi läbi siiami kaksikute lahutamise operatsioon, üks väheseid selliseid edukalt lõppenud operatsioone maailmas. (Aasta hiljem beebi siiski suri ajuinfektsiooni tõttu. 😦 )

http://www.chinadaily.com.cn/english/doc/2005-02/20/content_417736.htm

Banhast pärineb üks populaaremaid noori Egiptuse koomikuid Ahmed Helmy.

http://www.facebook.com/pages/a7med-7elmy/101051916297

***

Muus osas kujuneb Banha pigem pettumuseks, meie endi Shebinist mitte kuigivõrdki erinedes. Pigem vastupidi – Shebin on vähemalt poole suurem ja meil siin on, mööndustega, kuid siiski, olemas mingisugunegi “kesklinn” mõnede Inglise ülemvõimu perioodist jäänud kõrgete villadega, milledest ühes nüüd tütarlastekool, ühes linnavalitsus, ühes politsei keskmaja butafoorsete (või kes teab, muidugi) kahuritega väravas, ja siis veel mõned niisama silma rõõmustavad “erakad” promenaadi veeres. Banha tundub mitte ainult väiksem (ongi ainult u 100 000 elanikku ka), vaid ka süsteemitum, isegi glamuurset kaubatänavat pole. Ja kuigi Teispool mulle kõrgkoolihooneid järjest kätte näitab, ei jää hallidest vormitutest betoonehitistest mingit kestvat muljet.

Kuid muus osas on tegemist üsnagi tüüpilise usinasti juurde ehitava Egiptuse väikelinnaga siinkandis.

Enne lahkumist kohvipaika otsides leiame jõe veerest lõpuks asutuse, mistõttu meie poolepäevane uitreis end ka ära tasub – nimelt õpetajate klubi, mille nurgas juhuslikult on tilluke lõbustuspark täpselt meie laste ealistele, siis sellistele kolme-neljastele. Meie oma linnas on atraktsioonid enamasti liiga kõrged ja ohtlikud, et väikelapsi nendega rõõmustada, ja kaua sa siis ikka selle ainukese sinise elevandi seljas ümber posti tiirutad?

Jõeäärsed klubid on siin tihti esinev nähtus ja harilikult ongi parima vaatega paigad eeskätt Kairos aga ka muudes linnakestes taoliste “klubide” käes, mis omal ajal ilmselt olid kavandatud “valgeid” inimesi muudest eristama ja, noh, nende õigust magusale kaldaäärsele maale pole keegi siiani vaidlustanud. Mõned on tõepooles klubina moodustatud, nagu näiteks kõikvõimalikud spordiklubid, mõned aga omamoodi ametiühingunähtused, näiteks siis õpetajate “klubi”. Viimane õnneks lubab väikese tasu eest sisse ka mitte-klubilasi.

Seega Banhasse läheme veel kindlasti tagasi.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s