Perfektne suvepäeva foto ehk Sunny 16 reegel

Olles juba mõnda aega rahulolematu oma fotode kvaliteediga, mis ei näi õigustavat inventarile kulutatud summat või noh igatahes – imet pole sündinud, võtsin asja otsustavalt käsile ja asusin uurima, kus viga. Kuna 90% arvatakse et viga ikka mehes endas ja ainult 10% kaameras.

Muidugi, taganjärgi on saanud selgeks, et ka riistvara, antud juhul Pentax K100D, mis välja tulemise hetkel tundus peeglimaailma astumiseks kobe piisavalt, omab mõningaid puudujääke, mis hiljem ehk isegi juba kõrvaldatud on, kuid antud juhul siis on ta veidi aeglane ja mitte ka liiga täpne, tähendades seda, et fokuseerimisele kulub just nii palju ülemäärast aega, et lapse naljakas grimass selleks ajaks ammu kadunud on kui nägu selgeks muutub, ja teiseks kipuvad värvid fotodelt kaduma! Näiteks üsnagi võrreldav Nikon D40 teeb nii käest klõpsides palju lihtsamalt silmale kenasid pilte, kokkuvõtlikult öeldes tundub, et Nikoni tarkvara on mitmesuguste mõõtmiste osas nutikam. Lähemalt sellest, kel huvi on, saab lugeda siit:

http://www.digitalreview.ca/Content/Nikon-D40-versus-D50-versus-Pentax-K110D-K100D.shtml

K100D ühesõnaga kipub kas ala- või üleeksponeerima.

Egiptuse päikeses pildistades nagunii on üleeksponeerimine probleemiks, kuna enamasti ju ei tee perepilte aovalgel, vaid ikka keset päeva, siinses täispäikeses. Sestap asusingi uurima, mida teha, kui tolles kiirgavas päikesevalguses ka siiski ilusat ja rikkalikes toonides pilti tahaks.

Selgub, et seda probleemi isegi ka põhja pool esineb ja retsept on täiesti olemas. Kõige lihtsam ja lollikindlam, mille leidsin, ütleb nii: pööra kaamera sportvõtte või siis liikuva objekti režiimile. Sportvõte vist on lihtsalt niivõrd kiire, et ülevalgustumise probleemi ei jõua tekkida.

Sportvõtte asetusega sain katusel olevast rooshibiskusest keskpäevapäikeses taolise pildi:

Ava f/3,5 ja säri 1/2000 tulenesid võtterežiimist automaatselt. Objektiiv mõlema võtte ajal: Pentax DA 70mm F2.4.

Teine reegel on veidi rohkem näppimist nõudev, kuid samas algaja enesetunnet mõnusalt 😉 tõstev. Sunny 16 – ehk siis tuleb manuaalasetuses avaks sättida f/16 ja võttekiiruseks ISOväärtusele lähim suurus, tavapäraseima ISO 200 puhul järelikult 1/250.

Nii sain taolise pildi:

Fotosid väikeselt vaadates tundus mulle sportvõte ehk isegi parem – päikest on sellesse rohkem alles jäänud. Samas suuremalt jällegi tundub toredam just Sunny 16, kus värvid on rikkalikumad ja ümbritsevad lehed suuremalt vaatamiseks paremini fookuses.

Sunny 16 reegli originaalis leiad siit:  http://dengrovestudios.com/blog/category/tips-and-techniques/

***

Igatahes siis – head näppimist, ja palju päikest teilegi!

***

P.S. Eelnevast ei peaks järeldama, nagu olekski eespoolsete puhul tegemist perfektsete fotodega! Kumbki on lihtsalt näiteks, mis tulemus  ilma liiga palju pingutamata emma-kumma nipiga tuleb – mitte ka liiga oskusliku fotograafi käes tuleb vot selline tulemus. Tavapildiks ju üldse mitte paha, või mis? Vähemalt nippide erinev iseloom on selgelt näha. 🙂

Advertisements

9 thoughts on “Perfektne suvepäeva foto ehk Sunny 16 reegel

 1. Nikon 40D on hea kaamera. Ma ise eelistan Nikonit pärast seda kui Sonyga haledalt orki lendasin. Nikonil on head värvid.

  Egiptuses pildistamiseks kasutasin mina järgmisi nippe (kuna 80%piltidest plõksin kiiresti liikuvast (100 km-h) autost ja seega on vaja kiiret fokusseerimist)

  Kui käsi väriseb ehk pildid udused, tasub tõsta ISO numbrit. See annab pildile teralise struktuuri, ent see näeb parem välja kui udupilt. Nt ISO 200 puhul peab kaamera ava olema palju kauem lahti kui ISO 400 puhul samades valgustingimustes.

  Mina tegin pilte sedasi et seadsin kaamera enamasti shutter priority peale (S tahega tahistatakse) ja panin säriajaks 1/350 või 1/500 või isegi 1/1000 olenevalt, millise ISO-ga (tavaliselt 400, kuna see võimaldab väiksemat aega ava lahti hoida ja vähendab kaamera värisemist)

  Värvid seadsin seadele “vivid”, mis teeb need erksamaks.
  White balance on loomulikult “sunny”, ka pilvisel päeval

  Lisaks oli tohutult abi sihukesest vidinast nagu polarizing filter, mis lisab pildile tumedust, teeb värvid värvilisemaks (ilus sinine taevas), eemaldab peegeldusi (näiteks autoaknast vastu peegelduvad heledamad laigud). Avastasin alles puhkuse lõpus et seda polarizerit saab ka kruttida ja seega taevast veel ekstra siniseks timmida kui vähegi sinisust taevas oli 🙂 Kollase taeva tegi see filter kollasemaks.

  Sportmode ei meeldi mulle, kuna see jätab lahjad värvid.

  Lisaks peaks peegelkaameral olema selline nupp, millega saab üle- ja alaeksponeeritud piltidele kas siis tumedust või heledust juurde panna. Näiteks eestis lumistes tingimustes pildistades panin alati exposure compensationiks +1 et lumi valge välja näeks ja mitte hall. Samas egiptis ilma polarizer filtrita oleks pannud exp comp -1 või -0.7 vms.

  Seega mina soovitaks muretseda polariseeriv filter. Nagunii tuleb läätsele mingi filter ette panna ja eredate tingimuste jaoks on see ideaalne 🙂

  Edu kaameranäppimisel! See on lahe tegevus 🙂 Parim hobi mille avastasin enda jaoks 🙂

 2. .. ja neid kahte pilti vaadates alumine näeb parem välja aga minu isiklikule maitsele see päris ei vasta. ülemine on liiga hele ja luitunud toonidega, alumine veidi liiga tume ja sünge. Seega midagi nende kahe vahepealset 🙂

  üks nipp veel, millest päikes käes pildistades mulle tohutult kasu on olnud.
  http://www.slrphotographyguide.com/camera/histograms.shtml

  vaata ja püüa histogrammidest aru saada. See on mul palju pilte ära päästnud ja pildi histogrammi vaadates saab seadeid korrigeerida nii et järgmised tulevad paremad 🙂

 3. Ilmselt mu hibiskus pole siis parimat värvi, aga see-eest, tead, ta on oma! 🙂 Meil siin ongi värvid üldiselt luitunud, päike ju “peseb” neid päevast päeva.

  Kuigi sellegipoolest, kindlasti saaks veel paremaid võtteid, aga katusel oli kuum ka ja hetkel polnud eesmärk komasid lõhki ajada, vaid “nipp” ära proovida :).

  Pentaxi värvid on vaikimisi väga erksad, Pentaxil on vaja hoopis maha keerata. Mul oli enne seda kümme aastat Pentaxi filmiseebikas, mis oli selline peaaegu prosumer tüüpi, et oli oma aja kohta (1997) hea suumiga, harilikust laiema avaga ja võimaldas mitut sama “rezhiimi” mida nüüd peeglikaski. Kunstilise foto harjutamiseks oli hea küll 🙂 aga tehnilisi teadmisi väga ei ergutanud. Siiski tekitas sooja tunde Pentaxi suhtes ;).
  Eks ma pean keret mingil hetkel uuendama, samal ajal olnuks võimalik ka K10D mis on juba natsa midagi muud (ja nüüd K20D), aga siis oli rahast kahju. Kui uus kaamera tuleb, siis ju on ülevaated harilikult alati suht positiivsed, vead tulevad veidi hiljem välja :). Nikon on muidugi proffide mark, aga olen nagu väiksemate leeride inimene ;), sobib natuke oma jonni ajada. Mingit Sonyt vaatasin tollal ka põgusalt, kuna oli ka just see jutt et niisama plõksides umbes lapse esimesi samme jne teeb häid pilte. Aga mõtlesin et lähen ikka keerulisemat teed pidi :).

  Polariseerimisfilter kukkus mul maha ja et olin lolli peaga ostnud klaasfiltri, tuli kild küljest ära. 😦 Samas ega ta ka midagi maksnud, plastikuga võrreldes.

  Harilikult on mul ees UV-kas, siis ei pea objet koguaeg katma või tema pärast muretsema, nüüd tehakse ka juba igasuguse efektita puhtalt kaitsefiltreid. Muidugi Marsa Matrouh taolistes kohtades ja muid kui perepilte tehes võib OP vabalt läbivalt olla.

  Tegelikult on mul peeglikas viimased 4 aastat, elementaarsusi pole vaja selgitada ;), kuigi aitäh hea tahte eest! 🙂 Kuid kahe värske lapse kõrvalt rahulikult fotokat näppida lihtsalt pole olnud aega. Nüüd võtsin end käsile ja tundusid kaks sellist toredat nippi jagamiseks teistelegi olukordadeks, kus vaja kiiresti klõps ära teha. Eks arvutis saab ja ka veel veidi sättida, aga “põllul” alati pole aega või ei viitsi igal üritusel “põhikohaga” fotograafiks olla ka :).

 4. Siis veel et – Pentaxil on muidugi keresse sisse ehitatud värinastabilisaator, Nikonitel sama asi objes, kui Sul on sellised objed. Liikuvaid pilte aitab teha küll, kuigi kõrgem ISO/kiirem plõks aitaks ehk veelgi kaasa. Minul niiviisi plõksitud Aleksandria loo lõppu, läbi liikuva bussi räpase aknaklaasi 🙂 ja pooleldi vastupäikest. Siin:

  https://innovatsioon.wordpress.com/2010/04/09/aleksandria-5-aastat-hiljem-ehk-kultuurishokk-egiptuse-moodi/

  • Aga oled vist usinam klõbistaja :). Meil sai koos esimese beebiga muretsetud ja siis tuli kohe teine ka, võid ise arvata kus prioriteedid paiknesid.
   Ja mis teil seal Londonis viga klõbistada – lilled, liblikad, mahe vihmane valgus… 😛 kenad kompositsioonid loodusest ette antud.

   Sunny 16 suhtes nõustun et antud võte natsa sünge, eriti kui nii väikeselt vaadata. Mõtlesin, et viga taustas, milleks oli varjuline lehtlanurk, aga tegelikult vist panin säriga mööda, praegu vaatan – oli öeldud et valida ISOle lähim, siis 200le lähim, mis mõtlesin et on 1/250, aga on ju ka 1/180…

 5. ehhee 🙂 Minuarust paistab klõbistamiseks egiptus kordades põnevam 🙂 Sealt saab selliseid sürre pilte et hoia ja keela 🙂 tuttavad on just vaimustused mu giptiseeriatest, mis ülekäe lastud ja poolvärisevad 🙂

  Klõbistama hakkasin hoogsalt just siis kui esimene laps sündis. Enne seda fännasin ka fotograafiat aga filmi ilmutamine maksis ju 🙂 siis ostis mees esimese digikaamera ja fakt et saab nii palju plõksida kui süda ihaldab, vallandas minus paraja plõksimishulluse 🙂 Pakun et pea kõik laste näoilmed said üles pildistatud 🙂

  Hehe, ma viskan oma blogisse varsti üles gipti looduse pildid, niipalju kui ma mehe sabas joostes suutsin plõksida 🙂 osad said päris lahedad 🙂 õitsvad taimed on egiptuses niiiiiii ilusad 🙂 Londonile ei jää sugugi alla 🙂

  • Muidugi on põnevam, kui käid siin turistina ja on aega ja käid ka sellistes kohtades, kus on huvitav pildistada. Ja pildistad võõraid. Mina näiteks ei saa tänaval siinsamas pildistada, sest see ei meeldiks inimestele, aga ma pean nendega koos elama… Välja kusagile lihtsalt pildistama… selleks pole aega eelkõige mehel, kes on poole kohaga taksojuht nagunii, aga tal on ju ka muid muresid :).
   Valgus on keerulisem – väga valge kuid ka väga varjuline korraga. Värvid on pleekinumad, kuigi neis on seeläbi muidugi oma võlu, kuid nad pole sama värsked kui vihmamärg park Euroopas. Siin pildistada puid – aga lehed on paksu tolmukorra all… Jne jne.

   Ja lapsed sul siiski suuremad juba. Minu omi tuleb alles süles tassida ja siis juba kaamerat ka tassida… no kaamera arvan võib oodata :). Ehk et umbes sel ajal kui Sinul (ilmselt) tekkis aega ja jaksu, hakkas praegu ka minul tekkima. Kuigi teen kõrvalt ka tööd, nii et jällegi – kaamerat näpin kui ajale muid konkurente pole. 😉

 6. Parim valgus on päikese tõusu ja loojangut ümbritseval ajavahemikul. Päikesetõusu aeg annab kergelt roosakad toonid kõigele, loojang oranzhikad ja kogu see pleekinud värk hakkab korralikult elama 🙂

  hehe, euroopas elamise võlud – laste jaoks on käru 🙂 ja kärulükkaja jaoks siledad kõnniteed 🙂 mäletan kuidas ööfotograafiat londonis harrastasin.. lapsed kärusse rihmadega kinni (muidu jooksevad minema ja lapsi taga ajades ei saa kaamerale keskenduda), kaamera koos jalaga selga ja linna 🙂 lõbustasin lapsi, ajasime juttu ja samal ajal klõpsisin pilte teha.. tüdruk oli siis 4 ja poiss 2 🙂 Nüüd on muidugi palju palju lihtsam 🙂 Aga tol ajal jätsin mõnel õhtul lapsed tööst väsinud mehega koju ja ise läksin üksi või mõne sõbrannaga linna end kaameraga välja elama 🙂 Väikesed lapsed või ei, aga oma elu tahab ka elamist 🙂 Aega olen laste kõrvalt omale lihtsalt võtnud. Julmalt. Sest kui ei võta, siis kaob see muidu käest ära. Iseendaga tegelemine on ka vajalik 🙂 Leidsin mingil ajal et isekas olemine on vajalik oma vaimse tervise säilumise nimel. Niigi teine sihuke kipakas ja pea olematu, üks kiiks siin, teine seal 🙂

  Egiptuse häda on selles et vähemalt mina tundsin end kui invaliid. Kusagile minna ei saa, igal pool eskort taga. Täielik vabaduse puudumine kui igas asjas mehest ja tema kapriisidest sõltuda.. 🙂 Praeguseks unistuseks on üks selline puhkus, kus saaks ise, mehest sõltumatult kusagile kolama minna oma mänguasjaga 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s