Ismailia ehk kuidas egiptlane rannas käib

Ismailia reisile kutsus meid Teispoole kolleeg, kah mesinik, kuna neil olevat perebussis paar kohta üle. Sihiks üks kopti kirikule kuuluv, oma väikese rannaga “villa”.

Ismailia, mis omal ajal ehitati Suessi kanali rajamise eestvedaja Ferdinand Lessepsi ja kanalikompanii muude suurte ninade elukohaks tööde juhtimise ajal, on omamoodi Egiptuse Haapsalu. Ismailia asub Kairost umbes sama kaugel kui Haapsalu Tallinnast ning esindab ka arhitektuuriliselt umbes sama ajastut – 19. sajandi II poole pitsilisi puitvillasid. Ning lisaks elegantsetele puiesteedele ja kenadele parkidele võlub pealinlasi kõige enam selle järvega, mille ääres ta asub – Lake Timsah ehk Krokodillijärv.

Kes kesklinna asja ei tee, nagu meie, selle jaoks tundubki linn koosnevat ühest pikast rannast ja villadest selle serval, millest mõned viletsamad, mõned uhkemad, ning mõned pealtnäha eraviisiliseks kasutuseks on, kuid väga paljude hoovivärava eest ka viibatakse meile – pöörake siia, siin on rand! Nendest villadest on saanud kohalikele tubli tulu allikas, kuna Kairost ümmarguselt tunnikese kaugusel paiknev Ismailia on kairolaste “linnast välja” sõitmise lemmikumaid sihtkohti.

Kairo ringteelt õigele teeotsale maha keerates satumegi kohe suurde sõidukiteparve. Meiega sarnast mõõtu bussid vaheldumisi väikeautodega, kõiki iseloomustamas ühtviisi see, et reisijaid tundub olema ettenähtud istekohtadest tublisti rohkem. Autoreisijatel on lisaks veel suuremaid ja väiksemaid lapsi süles ning bussides istutakse taburettidega istmevahes. Sekka üksikud luksussedaanid, mille pooltühjast salongist igavlev pilk meie poole üles visatakse. Kuna Ismailia tee äärde jääb ka üks kalleimaid Kairo satelliitlinnu – Golf City, ning parv erakoole. Ning kohalike kõvemate kaubamärkide – vaibatootja Oriental Weavers ja keraamikatootja Cleopatra Ceramics kaunid Vara-Egiptuse stiilis peahooned firmade ruutkilomeetristel tootmisterritooriumitel. Neid ei taibanud kohe üles võtta ja pärast oli juba hilja, kuid lühikest filmi näeb nende oma veebilehelt siit:

http://www.cleopatraceramics.com/en/home.do

See on ikka tore, kui esteetika tootja ka ise esteetiline välja näeb.

Minu sülest kiikavale Kahele jääb Ismailiast aga hoopis teistsugune mulje. “Batta!” kilkab too ja siis veel “Batta!”, “Batta!” ja “Batta!” Linna siseneva tänava serva piiravad nii pikalt kui silm seletab suured kollased täispuhutavad pardid ja muud ujumisrõngad. Vahele hawaii stiilis rannarõivaste kiosk, aga edasi jälle pardid! Kahe lummatud näost on näha, et tema arusaamist mööda oleme just sisenenud muinasjutulinna, mis ainult mänguasjadest koosnebki!

Oodatavat villat ette kujutades mõtlesin, no ehk miskist muruplatsist vee serval, kus meie seltskond, no ehk paar tükki veel, end sisse seadnud ja päeva naudivad.

Kuid buss keerab sisse hoopis hotelli mõõtu betoonhoone hoovile. Eest paistabki vesi ka, kuid enne seda—inimesed! Nii tihedalt inimesi, et nende vahelt teed veeni leida suisa raske on. Ning muru on olemas küll – tänavapoolse tara veeres meetrike ja sellel paar bugenvilleapõõsast. Kuid edasi algab liiv ja sellel – katusealune laudade ja toolidega! Terve “rand” on kaetud avara bambuskatusega ja selle all juhatatakse meid meie seltskonna jaoks broneeritud laua ja toolide juurde, mis on naaberlauast ja toolidest just nii kaugel, et põhimõtteliselt mööda käima mahub, kuid praktiliselt mitte tingimata. Edasi tuleb jupike katmata liivariba ja vette viivad betoonastmed.


Ülejäänud tundub et on juba kogenud “väljasõitjad” ja erilist üllatust ei evi. Kõik see mees meist vasakul ja paremal kraamib hoopiski välja oma leivakotid ja asub hommikusööki nautima. Kuna üles sai ärgatud kell 3 ja teele nii tunnike hiljem, siis eks ongi juba aeg ka…

Ja siis – muidugi vette! Asju kaasa pakkides olen teinud ränga valearvestuse, arvates et tegu on tüüpilise Egiptuse rannapäevaga, mis veedetakse täisrõivastes, päevavarjude all toolidel istudes ja vett vaadates, kuid mitte sellele liginedes. No lapsed ja mõned mehed ehk sumavad ka sisse. Pingsalt otsides midagi, millega kõlbaks vette sumada, kuid mis siiski ka oleks piisavalt kattev, olin lõpuks käega löönud. Vaja mul sinna vette nii väga minna, kui teisedki ei lähe.

Kuid olin senini näinud ainult randu, kus asjad moslemite kombe järgi käivad, isegi niinimetatud (era-)bikiinirandades siiski. Nüüd aga olime kiriku territooriumil ja kristlastest ümbritsetud. Kõik läksid vette! Mehed, lapsed, aga ka naised.

Ja mitte lihtsalt et läksid, vaid üllatavalt paljud naised olid päris ujumistrikoo mõõtu supelrõivastes. Mõned ilmselt pidzhaamapoest ostetud sportlikuma joonega puuvillastes retuusides ja t-särgis, kuid päris mitmed ehedast ujumisrõiva materjalist kombekates supelkostüümides, mis üldjuhul samuti retuusidest ja iluuisutaja kleidi tüüpi, varrukateta ja üsnagi avara väljalõikega ülaosast koosnesid. Midagi umbes sellist:

Meie Teispoolega olime lõpuks ainsamad häbelikud, kes täisrõivis vees sumasid. Lapsed tahtsid ju vette!

Vesi oli suhteliselt puhas, kuid väga soolane. Järgmiste järvede nimi sealkandis ongi Kibedad järved – Bitter Lakes. Need on sündinud endiste kuivade soolaorgude kohale, mille Suessi kanal veega täitis. Meie järve nimi oli Krokodillijärv ehk Lake Timsah. Et Suessi kanal niisiis järve läbib, st seda looduslikku veejuppi ära kasutab, tõid kaugemas servas silmale vaheldust suured laevad tihedalt üksteise kannul nagu rongi vagunid kanalit läbimas. Et rand oli järjest traataedadega juppideks jagatud – igale oma, siis meie “taskus” kees vesi peatselt nagu kalade kudemise aegu. Lapsi rõngastega edasi vedides pidi kogu aeg jälgima, et vee all kellegi kõrvalsupleja jalgade otsa ei komistaks.

Kolm tundi kulus kui nõiaväel, enne kui Üks ja Kaks nii läbi olid, et neid õnnestus keelitada veest väljuma ainult väga väikese kisaga. Ühtlasi hakkas kell lõunasse jõudma ja läks päris palavaks, muudki puhkajad hakkasid veest väljuma laudade taha hinge tõmbama ja lõunaeinet võtma.

See mure murtud, asutasid osad end busside poole minekule, teised aga keerasid end külili sinnasamasse laudade vahele liivale visatud päevatekkidele väikeseks siestaks, et päikese leebudes rannamõnusid edasi nautida. Kui juba tuldud ja makstud sai…

Ka kohapealsete kaupmeeste käsi oli hästi käinud. Hommikul ujumisrõngaid tulvil teibad olid tühjaks müüdud – Üks ja Kaks said kumbki oma batta, mis valikuga silmitsi seistes kiiresti muutus hoopis ümmarguseks rõngaks, ja kõik ülejäänud lapsed tundus et ka. Lisaks sipse, krõpse, kommi, jäätist ja aja viiteks väiksest kioski mõõtu butiigist peotäie juukseklambreid. Ka tee ja kohvi müüja leti eest ei lõppenud inimesed, kuigi paljudel peredel oli kaasas väikese gaasiballooni mõõtu välipriimus ja oma veekann. Ning lõuna paiku hakkasid naabrid kuskilt salapärasest suunast naasma riisikuhjade ning paberisse pakitud kala ja mereandidega. Ses mõttes oli päeva nautimiseks kohapeal kõik viisakalt olemas, isegi dushiruumid poollahtise katuse all, kus sool ja liiv maha pesta.

Kuna mehed olid juba kärsitud ja lapsedki end vees täielikult ammendanud, siis sättis ka meie seltskond end õnneks minekule, teel veel väikest peatust tehes, et uurida, ega lähistel mõnda mangokasvandust pole. Kannab ju Ismailia kõnekeeles mango kodu nime. Üks selline peatselt leiduski ja kõik soovijad said võimaluse lõõskava päikese käes kilomeetrikese jagu kasvandusse lontsida ja sealt “saagiga” tagasi. Hinnaeelist Shebiniga võrreldes küll ei tekkinudki, nimelt sattusime sellisesse kasvandusse, kus omanik just kohaliku kvaliteetse jaeketi “Metro” kaubaautot mangodele järgi ootas. Ehk et mangode puu otsa jäämist tal ilmselt karta pole vaja. Kuid kes siis otse pihku makstavast sularahast ära ütleb…

Linna lähemalt vaadata ei avaldanud keegi soovi ja ei hakanud siis meiegi lunima, tegelikult on meil Ismailia siis ikka veel nägemata. Päikeseloojanguks jõudsime koju. Ei ole just minu ettekujutus rannapuhkusest, kuid ei kurda, et mul igav olnuks :D.

***

Kairos elav eestlanna saatis selle jutu peale infot, kus ja kuidas Kairos (mh naisinimene) ujuda saab, ja ka pilte. Infot vaata kommentaaridest, aga fotod kleebin kohe siiasamasse. Suurim tänu!

Advertisements

7 thoughts on “Ismailia ehk kuidas egiptlane rannas käib

 1. Tere.

  Mul poeg praegu sugulastel külas Assyutis ja tagasiteel soovis külastada Kairo lõbustusparki. Kuna sa seal kohapeal lastega, siis äkki on sul selle pargiga kogemusi. On see ikka turvaline, karussellid OK. Ei ole vanad ja logud?
  Ilusat suve soovides
  Kairi

  • Tere, Kairos on neid parke kohe rohkem, kuid meie pole veel ühtegi jõudnud, kuna paari tunniga seal ära ei käi ja praegu on laste uneaeg veel seganud. Plaanis on :), kuid praegu siis midagi pädevat vastata ei oska. Kuid kui Dream Parki silmas peetakse, siis selle kuuldavasti on ehitanud just selliste parkide ehitamisele spetsialiseerunud USA firma. Ja ka peadirektor on ameeriklane. Siin on pargist ja mh turvalisusest lähemalt juttu:

   http://www.touregypt.net/featurestories/themeparks.htm

 2. Kuna meie pere elab Kairos ja teame soovitada, kus ja millised need pargid on, siis huvi korral võib ühendust võtta. Oleme oma pere lastega korduvalt kõik need kohad läbi käinud.

  sirjuhha@hotmail.com

 3. Tahan teada anda eestlastele, kes juba elavad Kairos või ka külastavad seda linna, ka turistidele, et on olemas reaalne võimalus end kokkupuutesse viia veega ja end jahutada ning üldse päev mõnusalt sisustada. Siin on olemas klubid vaba aja veetmiseks. Kohalikud rikkurid on endale muretsenud klubikaardid, mis on hirmkallid ja eluaegsed. Sellistes klubides saab sportida ja lihtsalt sõpradega aega veeta. Avastasime, et osad klubid lubavad ka tavainimest sisse. Üks selline klubi, kuhu vabalt sisse saab, asub Heliopolises – EL GHABA SPORTING CLUB. Sissepääsu tasu on 12 LE ja kui soovite ujuda, siis see maksab 20 LE. On mitu basseini eri vee tasemega. Nii et lapsed kaasa, kellel on. Suures basseinis käivad lapsed, kes ujuda hästi oskavad ja naised ning mehed, aga põhiliselt ujumistrikooga. Klubis saab mängida jalgpalli, korv- ja võrkpalli. On tenniseväljak, kergejõustiku staadion. Saab osta süüa ja juua või ise kaasa võtta, kuidas kellegil soovi on. Saadan innovatsioonile mõned pildid klubist ja palun tal need üles panna siia. Kui kellelegi see klubi huvi pakub ja on midagi veel küsida, siis palun tehke seda.

 4. Sinbad (Väike õdus lõbustuspark, leidub tegevust nii suurtele kui väikestele, julgetele ning argadele)
  Heliopolis, Kairo
  Tel: +20 2 296 9550

  Pildi galerii
  http://www.themeparks.ie/africa/sindbad/index.htm

  koduleht
  http://www.sindbad-group.com/

  Magic Land ( Terve päeva park, asub Dream Park ligidal, kel jaksu, võib päeva pooleks teha alustades Magiclandist, mis on eelkõige perele orienteeritud, nauditav ka siiski täiskasvanutele)
  Oasis Rd. 6th Of October, Giza
  Tel: 02-38555064

  Koduleht
  http://www.empc.com.eg/English/magicland.html

  Delfiini show video

  pildi galeriid
  http://patresa.com/v/Egypt/Magic+Land/egypt+245.jpg.html
  http://www.themeparks.ie/africa/magicland/index.htm

  Aqua Park (Tõeliselt mõnus ja põnev koht päeva veetmiseks, pilet täiskasvanutele 80, lastele 60, hind sisaldab lõunat)
  Km 6, After Obour Market, Cairo/Ismailia Desert Rd.
  Cairo/Ismailia Road,Cairo, Cairo
  +20 2 24770088
  Dreampark ( Tõeline paradiis, kaunis, suur, kõikmõeldavate karussellide ja atraktsioonidega beebist raugani, muudki meelelahutust , palju toidukohti, õhtul kontsert, show lauljate, limbotantsjate või mis iganes esinejatega )
  +2 02 3855 3191
  6 th October City – AL Wahat Road

  pildigalerii
  http://www.themeparks.ie/africa/dream/index.htm

  koduleht
  http://www.dreamparkegypt.com/

  video

  kes soovib, surfab youtube videotes ise edasi

  Gero Land (Täitsa asjalik, aga peale Dreamlandi jääb kesiseks)
  Misr Ismaileya Desert Rd.
  Obour City, Kaliobeya
  Tel: 02-46103601, 018-1531199

  Pildi galerii
  http://www.themeparks.ie/africa/geroland/index.htm

  Magic Galaxy
  koduleht
  http://www.magicgalaxy.net/

  pildi galerii
  http://www.themeparks.ie/africa/magicgalaxy/index.htm

  Wonder Land

  Pildigalerii
  http://www.themeparks.ie/africa/wonder/index.htm

  Fagnoon Park
  http://www.touregypt.net/featurestories/fagnoon.htm

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s