Kuulsad nais-sarimõrvarid Raya ja Sekina ehk Egiptuse pimedamast poolest

Et ei jääks muljet, nagu olekski tegemist ühe päikselise ja moosiselt magusa imemaailmaga, kus kõik ainult hea ja väga tore on, siis veidike ka kuu varjupoolest. Peab küll kohe ütlema, et miskipärast tunnen end Egiptuses täiesti turvaliselt ükskõik kus, välja arvatud meid Kairoga ühendav kiirtee, kus ma tunnen end… no umbes nagu Tallinn-Tartu maanteel. Et kas seekord läheb õnneks, või…

Kuid see ei tähenda, et kusagil midagi ei juhtukski. Näiteks suve algusepoole tulistati Kairos surnuks kuus ehitustöölist. Neid tööle vedanud mikrobussi juht lihtsalt haaras enda kõrvalt tulirelva ja avas bussis tule, ajendiks oletatavalt tööandja otsus viia ta üle teisele töökohale. Bussi oli kokku paarikümne töölise ringis, veel kuusteist said haavata.

Veidi värskemalt läks Niilusel ümber paat paarikümne kopti tütarlapsega, kes olid külastamas üht tuntud pühakoda Kairo lõunapoolsel küljel ning seejärel on sellistel väljasõitudel ikka kombeks ka pidada piknikku ja miks mitte teha väike paaditiir jõel.  Kuuele reisijale mõeldud paati lubas vedaja istuma kokku üheksateist tütarlast ning kaldast eemalduv paat kaotas pööramisel tasakaalu ja läks sealsamas ümber. Ning keegi ei osanud ju ujuda… Sinna lõppes üheksa enam-vähem kümneaastase noore tüdruklapse elu, kaugeim õngitseti välja teiselt poolt Kairot, Quanatiri tammide lähistelt. Kohtuotsus vedajale on juba välja kuulutatud.

Siin samas meist üle põllu ulatub teiste seast välja seitsmekorruseline pereelamu, mille viimaselt korruselt õhtuti üksik tuli meieni paistab. Majas elab kalurite pere. Ühe poja naine hakanuvat mehe tihedal kodust eemalolekul sõprust sobitama ühe noorsandiga külast, kes tal õige tihti külas käima hakkas… Mees sai sellest teada ja kui noormees naise kutsel taas kord saabus, oodati teda juba mitme mehega, ja lõigati kõri läbi. Läinud aastal.

Päris värskelt, juunikuus, jooksis Teispool ükspäev pauhti uksest sisse, küsis väriseval hirmunud häälel, kus tüdrukud on, ja lapsi sülle haarates pooleldi istus, pooleldi kukkus sohvale. Sest ta oli just kuulnud, et meie vahetus läheduses elava lähisugulase tütar, veidi pealt kolmekümnene noor naine, oli jõkke hüpanud, koos lastega, kellest üks just meie tüdrukute vanune. Keegi ei tea miks, kuid vististi õnnetu peresuhte pärast, kuna mees olevat paha loomuga ja ihnus.

Veidi hiljem siiski selgub, et kümnene poiss on käe lahti tõmmanud ja kaldale jäänud ning kolmese tüdruku on juhuslik möödakäija samuti jõest välja toonud. Kuid ema enam mitte. Tüdrukuke veedab öö hingamisaparaadi all ja järgmisel õhtul jookseb juba ringi, mõnda aega päris lõbusalt, kuid pimeduse saabudes järjest nukramaks jäädes, kuni teda ei lohuta enam ükski ulatatud maiustus ega lelu. “Tahan ema!” ütleb iga pakkumise peale ainult…

***

Ning Raya ja Sekina siis? Nemad jumal tänatud, on juba ajalugu, pooleldi folkloor, kuigi täiesti tõsi – kes ei usu, võib nende pilte ja lugu oma silmaga kaeda Egiptuse politseimuuseumis Kairo Tsitadelli territooriumil. Raya ja Sekina olid kaks 1920ndatel Ülem-Egiptusest paremat elu Aleksandriasse otsima tulnud külanaist, kellele nende uues keskkonnas hakkas tunduma, et kõige lihtsam oleks end ära elatada selle kulla abil, mida nad iga päev suurtes kogustes endist mööda kõndimas nägid. Kuna Egiptuse pruudile kingib mees traditsiooniliselt komplekti kuldehteid, mida peetakse tema ja vastavalt siis pere jõukuse näitajaks, ja mida tollal oli kombeks iga päev ka kaelas kanda. Got it, then flaunt it!

Naised sõelusid turul käies välja pealtnäha kallimate ehetega naiivsed noorikud, asutasid nendega jutule ja kutsusid siis koju, ettekäändel näidata imelisi imporditud kangaid, mille müügiga naised just nagu tegelenuks. Majja sisenenud naised tapeti ja maeti samasse põranda all – ühe aasta vältel kokku oletatavasti 17 naist, ning nende kuldehted omastati.

Raya ja Sekina lugu on nii uskumatu, et veel praegugu jookseb Egiptuse teles iga päev vähemalt kaks nendeteemalist seriaali, üks draama ja teine komöödiana vormistatud. Ning värsketest ramadaniaja filmireklaamidest on juba näha, et filmitud on veel kolmaski.

Kena suve jätku!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s