Mis tööd teevad Egiptuses naised?

Täna on siis Egiptuse politsei ametipüha, aga see selleks.

Aga ükspäev vaatasime hommikul kohalikku populaarset jutusaadet “90 minutit”. See on küll originaalis õhtuti eetris, aga meie kuidagi satume alati vaatama hommikul kohvi juues, kui uudistest villand saab. Seekord olid stuudiokülalisteks viis naist, kaks pealtnäha kristlased, pearätita, kolm aga rätikandjad. Teemaks olid nende kõikide erilised ametid.

Mis ametid siis on Egiptuses naiste puhul “erilised”?

Katmata peadega naisterahvad töötasid üks kingsepa ja üks meestejuuksurina. Jah – juuksurina! Kuna Egiptuses on valdavalt meesjuuksurid isegi naistele, ja meestele muidugi eranditult mehed. Kuid siiski üks, näe…

Ja teine töötas kingsepana. Tundus, et tal jäi abiellumata, ja ütles et ei soovinud enam olla venna pere ülalpeetav.

Rätikandjatest üks töötas lihunikuna. Teine taksojuhina ja kolmas (pealtnäha üsna Pöial-Liisi mõõtu õbluke vana daam) suure konteinerveoki juhina. Ülejäänute lugusid ma ei küsinud, aga too veoautojuht rääkis, et kaotas mehe 27aastaselt. Kuid neil oli auto, mille ta vahetas lisentseeritud takso vastu. Juhtidega oli üks häda ja teine ning mõne aja pärast hakkasid sugulased ütlema – aga miks sa ise ei sõida, sa oskad ju ise ka! Naine tegigi ka taksojuhi kategooria sõidueksami ja hakkas taksojuhiks, aga hiljem juba veokijuhiks…

Vist saaks üsna sarnase saate ka Eestis : -).

 

 

Advertisements

7 thoughts on “Mis tööd teevad Egiptuses naised?

 1. Tavatöötajatena on naistel ka palju ameteid Egiptuses. Suurem osa õpetajatest koolides on ikka naised: ilusalongides väga palju naisi tööl ja kaupluste kassades. Veel töötavad naised arstidena,maakleritena, raamatupidajatena, inseneridena, advokaatidena, projektijuhtidena, pankades telleritena, reisibüroodes, programmeerijatena, äriomanikena, hotellides, riigiametnikena, kultuuritegelastena. Ühesõnaga naisi leiab pea igal elualal tööl.

 2. Vot ei tea, kas Eestis naislihunikke on? Meil pole see imekspandav, kui naine veoautot juhib, sest sügaval nõukaajal olid ju traktoristid ja buldooserijuhid naised. “Kõvad nõuka mutid” :)Sotsialistliku töö kangelased 😀
  Egiptuse naisi pikkades ürpides ja näokatetes veoauto roolis ma aga endale küll ette ei kujuta. Veel vähem lihuniku ametit pidamas:)
  Aga nagu öeldakse, et iga amet on austust väärt…

 3. Tean, et moslemimehele on pisut häbiväärne kui ta ei suuda oma kallist kaasat ja lapsi oma sissetulekutest ülal pidada ja pigem eelistatakse naise puhul kodukana varianti. Noored ja haritud püüavad enne abiellumist siiski töötada ja väljaspool kodu rohkem viibida,abielludes nad selle privileegi sageli kaotavad. Mis puutub juuksuri ametisse, siis seda peetakse peaaegu sama halvamaiguliseks kui maailma vanimat ametit, seega, kes tahaks oma naist juuksuriks õppima lasta, veel vähem töötama sellisel alal…Selge see, et naisi töötab ka Egiptis väga erinevatel aladel, kuid enamasti ollakse kinnistatud kodurolli. Naiset tööhõivet Egiptis ei anna võrrelda Eesti töötavate naiste osakaaluga rahvastikust…teine ühiskond teised arusaamad. Huvitav on kuulda sinu kommentaare kohalike arutlevate telesaadete osas, see annab adekvaatsema ülevaate sealsetest sotsiaalsetest probleemidest ja arusaamadest.Nobedat sulge.

 4. Tegelikult toimuvad ka Egiptuses suured muutused naiste elus. See oli jah kunagi selline arusaam, et naine peaks nagu kodukana olema. Tänapäeva noored naised ei taha kohe kuidagi kodus istuda, isegi kui majanduslik seis on ülihea. Pigem kipuvad välismaa naised siin ja Eestis egiptuse mehi ise üleval pidama. Väiksemates linnades käib elu ehk küll jah vana malli järgi,et naised kodused, pealinnas see küll nii ei ole. See pole reegel, et justkui oleks häbiväärne mehele. Küsisin mitme kohaliku käest selle juuksuri ameti kohta käivat juttu, kehitati õlgu ja pole keegi siin halvustavat suhtumist kuulnud. Kui keegi on kusagil seda rääkinud, siis ilmselt on tegu mingi omapoolse probleemiga perekonnas, et kedagi takistada juuksuriks õppimast.

  Asjad on isegi lahutuse saamise osas nii palju lihtsamaks naistele läinud, tänu Susan Mubaraki tegutsemisele, võideldes kätte uue seaduse.

  • Nuuh, Kairos on asjad ikka veidi teisiti kui mujal, seal liigub rohkem intelligentsi või kasvõi valitsusametnikke, kelle töö muidugi mugav ja prestiizhne, siis ei keelata seda ka naisele. Egiptlane on muidugi ka ettevõtlik, kui perel on oma äri, siis seal ka ehk käivad naised abiks. Kuid usun täiesti, et väiksemas linnas, isegi Kairo servalinnas naist nt juuksuriks ei lasta.

   Spetsiaalselt Annile: näokatte kandmine Egiptuses on siiski üsna erandlik. Minul nt ei ole Egiptuses üldse tunnet, et oleks tegemist islamiriigiga, kuigi tänavatel on moslemid ja kajavad palvused jne. Kuid ta on ikkagi palju kirjum.

   Kuid sõiduauto roolis olen silmapiludega naisi näinud küll :).

 5. Jah, õige jutt, ei saa ühte patta panna Kairot teiste linnade ja piirkondadega. Kairos ei tööta tavalistes juuksuriärides tõepoolest naisi, selgitus on ka sellele olemas, palgad madalad. Naised on targad ja otsivad juuksuritööd ilusalongidest, kus on ka palgad head: pole ka näinud ega isegi kuulnud, et maniküüri teeks mõni mees, ikka naised. Kui aga vaadata sellest seisukohast, milline töö Egiptuses on põlastusväärt naistele, siis jah, endast lugu pidav mees ei abiellu iialgi kõhutantsijaga, kes teenib leiba kusagil kohvikus, baaris või klubis. Imetleda sellist esinemist aga meeldib meestele küll, andkem neile andeks, nad ju ikkagi mehed.

  Kairos näokattega naisi võrreldes teistega, on ikka imevähe. Pole üldse märkimisväärt.

 6. Kairo on 20 milj.elanikku ja 60 milj. elab üle Egiptuse teisel viisil ja märksa tagurlikumalt kui oskate ette kujutada. Isegi enamvähem haritud ja heal järjel peredes on paljud naised ühel või teisel põhjusel kodused ja sama juhtud ülikooli lõpetanud tütardega mehele minnes. Naistel ei ole võimalik midagi ise oma peaga otsustada, ikka isa või mehe nõusolekul, olgu need naised nii haritud kui tahes. Tavalises Egiptuse peres kehtivad siiski meie mõistes tagurlikud reeglid, isegi kui see esmapilgul välja ei paista.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s