Islamiohust Egiptuses

Küsiti ja vastasin, ja tundus et võiks ka eraldi postitusena ilmuda.

***

Küsimus:

Tänaõhtuses Reporteris ütles Sven Grünberg, et Euroopa loodetavasti ei ole maha maganud islamiohtu ja praegused sündmused Egiptuses tema arvates suurendavad seda ohtu kordi. Kuidas teile, kohalikele, edasised arengud/prognoosid tunduvad.

Vastus:

Meile kohapeal (Egiptuses) esiteks ja väga oluliselt tundub, et väljaspool olijad kahjuks ei tee vahet Egiptusel ja muudel araabiariikidel. Kuid nagu Eesti pole Itaalia, kuigi meie kristlus sealt pärineb, nii pole Egiptus Saudi-Araabia, kuigi siinne muhameedlus sealt pärineb. Ja nagu eestlased ei muutunud venelasteks, kuigi vahepeal käis usin ühendamine nõukogude rahvaste keele- ja kultuuriruumiga, nii ei ole egiptlased tegelikult araablased, kuigi jah räägivad araabia keelt ja sellest tulenevalt on ka üks kultuuriruum. Kuid ehedat araablast vaatleb egiptlane siiski mõningase irooniaga pigem (ütleme) nagu eestlane soomlast – karikatuurse, valget pikka hõlsti ja pearätti kandva kujuna, kes käib Egiptuses “naisi lantimas” ehk nautimas neid vabadusi, mis kodus keelatud, ja on üldse eeskätt selline rikka rumaluse kehastus.

Eriti viimasel aastal on seda retoorikat palju enam tunda – me pole araablased, oleme egiptlased! Ja ühtsustunnet just nimelt üle religioonide – ole kristlane või ole moslem, me mõlemad oleme egiptlased! Tundub, et noorem põlvkond mõtleb seda täiesti siiralt, aga nemad ju hetkel see võti ongi ja nemad loodetavasti on valijad järgmistel valimistel!

Kui Moslemi Vennaskond jutusse tuua, siis üks aspekt siin ongi, et siiani ju on valijaskonna moodustanud peamiselt keskealised meesterahvad, kes valivad enam-vähem oma tuttavaid või kes neid just ära rääkimas käib. Kui palju see senine valijaskond muutub, kui palju tuleb hulka neid noori, kes olid väljas Tahriril, ja milliseid alternatiive neile pakutakse, on seetõttu mõnevõrra oluline.

Sest pakun ka, et MV senine suhteline edu (arvestatav hulk kohti parlamendis) on olnud tingitud muuhulgas sellest, et neid nähti peaaegu ainsa tõsisema/jõulisema alternatiivina valitsevale presidendiparteile. Muud alternatiivsed liikumised siin pärinevad nõrgavõitu imagoga või ka vaesemale rahvale kaugeks jäävatelt intellektuaalidelt jms ja pole ehk seetõttu õiget toetust taha saanud.

Ning samas panin kõrva taha ühe kunagi Iraani revolutsioonis osalenud, hetkel vististi Harvardi professori ja USA valitsuse nõustaja Iraani küsimustes märkuse vististi BBC intervjuu käigus: ka Iraanis olid võimule pürgivad moslemid seni väga leebe imagoga, kuni võimule pääsesid. Ning et mis tahes liikumise puhul on see oht, et valitakse leebem tiib, kuid hiljem võtavad võimu radikaalid, lihtsalt kuna on kompromissitumad, et mitte öelda – julmemad. Al Qaeda sai inspiratsiooni MV ideoloogilt, kuid MV ise lagunes seejärel mitmeks fraktsiooniks, millest mõned pooldasid ideede saavutamist jõuga, mõned poliitilisel teel. Alles olev suund on pigem too poliitiline suund ja militandid-jihadistid põgenesid, kui nad millalgi 1970ndatel karmilt käsile võeti.

Ettevaatlik olla siiski tasuks, kuid mulle tundub ka, et see “igaks juhuks” ettevaatus on egiptlastes vähemalt valdava avaliku arvamuse näol täiesti olemas. Egiptlased on uhked siinse märksa vabama keskkonna üle – miks peaksid nad pooldama uut Iraani oma kodus või mille poolest neid siis paremini koheldaks kui senine rezhiim?

Lõpetuseks tuletan veel meelde, et islami radikaalsem suund on shiidid, kellel on tugev tsentraalne administratsioon ja hierarhia ning radikaalsem mõtlemine. Shiidid levivad Iraanis, Iraagis, neid on palju ka Süürias, Liibanonis (Hezbollah!) ja Jeemenis, Aserbaidzhaanis, ehk näeme, et just riikides, kus keskkond on suht hmm… särtsuv ? Egiptus pole isegi mahtunud Wikipedia tabelisse “Nations with over 100 000 Shia”. Kuna kaks liikumist üksteist vaevu taluvad.

Egiptuse moslemid on hoopis sunniidid, kes on märksa “demokraatlikum” 🙂 suund. Kui shiidid arvavad, et nende religioossed juhid on nö. jumala poolt paika pandud – oma ameti jaoks sündinud ja ilmeksimatud, siis sunniitide jutlustajad on lihtsalt kogukonna auväärsed liikmed, kes on sellise õiguse välja teeninud oma teadmiste ja käitumisega. Või umbes nii, vist 🙂 .

Lugupidamisega

Teie “asjatundja” Egiptuse küsimustes 😉

Advertisements

4 thoughts on “Islamiohust Egiptuses

  1. Aitäh!
    Ma olen absoluutselt patsifist ja loodan, et igasugused arengud toimuvad rahumeelselt. Tahriril oli vabaduse saavutamiseks minu meelest juba möllu piisavalt.

  2. Anni, autor on täiesti euroopalik ja kena ja ei kanna miskeid loore ja katteid. Üle vaadatud. Ja inimesena kena.

    • Tegelikult kui selle küsimuse ära olin saatnud, siis lõi pähe, et lugesin ju autori raamatust, et ta on heledapäine jne. Vot sulle lupsti 😀

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s