Kuidas meil kulgeb?

Üldiselt nagu normaalselt. Läbiv teema riigis hetkel kodanikkonna poole pealt tunduvad olema palgaläbiröökimised (“öö” tuli sisse algul kogemata, aga tegelikult just nii ongi täpsem väljenduda). Algul politseitöötajad, siis näiteks veebruari keskpaiku Kairo ooperimaja, mille koor ja orkester nõudsid palgatõusu ja uut juhtkonda. Palk oli neil senini u 1200 egp kuus ehk umbes kaks-kolm korda kõrgem kui õpetajatel ja kolm-neli korda kõrgem kui lihttöölistel. Kuid muidugi ei midagi hiilgavat sellegipoolest. Vähegi viisakasse kooli last selle eest ei pane ja muusikatunde saab endale lubada ka ainult siis, kui emal/isal vaba aega jääb.

Ja vahepeale on neid palganõudmiste teateid tulnud veel mitmelt poolt ja kategooriast, kuni läinud nädalal päris siit lähedalt, sisuliselt meie tänava otsast, kus asub Shebiini suurim tööstus – umbes 10-20 000 töötajaga ketrusvabrik. Vabriku erastas nii 4-5 aastat tagasi üks India tekstiilidünastia ja vähemalt visuaalselt on sealt alates asjad ülesmäge läinud. Territoorium paistab märksa puhtam ja korrastatum, rajati isegi uus nett värav ja selle ette lilleklump, uuenenud on ka transpordiramp, kaugemale sisse ju ei näe. Tehasest linna poole sõites tänava kohal rippunud sinivalge liiklusviit kirjaga “Good buy” on asendatud vähem sugreeriva “Good bye”-ga. Jne. Taksojuht, keda me harilikult kasutame, kuna ta on kauge sugulane, töötab seal – hommikul tehases ja õhtul sõidab taksot, või sõidab hommikul taksot ja õhtul töötab tehases, või sõidab taksot hommikul, öövahetusest naasnult.

Kuid läinud nädalal tehases niisiis streigiti. Algul küsiti palka juurde, ja saadi ka – umbes kahe kuu palk nö. revolutsiooni palgalisaks korraga kätte, see teeb siis praeguste palkade juures nii 1500-2000 egp per töötaja.

Kuid järgmisel päeval streik jätkus. Mida nüüd nõuti? Nõuti, et omanik müüks tehase riigile tagasi, ja lahkuks.

***
Sharm el Sheikhis rööviti naistepäeva puhul kahte poodi, kuuldavasti Nabqis asuvat “Metro” supermarketit ja teine pood oli “Hyper One” (Mis? Ma isegi ei teadnud, et Sharmis on Hyper One…). Metrost olevat röövitud 5000 egp ja 20 tuhande eest kõnekaarte, Hyperist aga koguni 52 000 egp, mis vastab minu ettekujutusele sellest toreda kaubavalikuga, kuid suhteliselt ligadi-logadi korraldusega Egipti jaekaubahiiglasest. Viimati külastades 6th Octoberi lähedal asuvat peamarketit, mis on kohalikele soodne toiduostude koht ja valiku poolest ei jää alla muudele superitele või hüperitele, ei olnud näiteks võimalik riiulis väljas olnud viiest kõige soodsamast telerimudelist osta ühtki, sest kõik olid “viimased eksemplarid”.
Ajalehes nimetati sündmusi “relvastatud rööviks”, siiski kohalike teadmisel toimusid röövid öisel ajal kella kolme paiku, kui poes külastajaid tõenäoliselt ei viibinud. Revolutsioonist innustatud poetühjendamine uuel professionaalsel tasandil? Tõesti, ei ole varem kunagi kuulnud ühestki poeröövist vm röövist Egiptuses, kuigi ega ma araabiakeelseid õhtulehti muidugi ei kammi ka.

[Kontrollisin järgi – ka keegi sharmlastest ei tea midagi Hyper One’ist Sharmis. Kõige hyperim sel juhul oleks Naama Bay Carrefour…]

***
Lõpuks juba ligi nädala hoiavad vähemalt siinseid kopte, aga ka telekanaleid laiemalt, ärevil hiljutised sündmused Kairost lõuna pool, Fayoumi oaasi lähistel asuvas Souli külas. Fayoum on kairolastele populaarne odav nädalalõpu väljasõitude koht ja ühtlasi tugevalt põllumajanduslik – seal kandis nii kasvatatakse kui toodetakse toitu vuhinal.

Ning sealses Souli külas siis, teatati algul et, on tapetud kaks kristlast ja ülejäänuid, umbes kaheksat tuhandet, tahavad moslemid külast minema ajada. Mis siis tegelikult toimus?

Üks Souli küla noormees, kristlane, armus kohalikku moslemineiusse. See on muidugi no-no suhe ja kooselu siin riigis sedapidi ei ole absoluutselt võimalik. Vastupidi küll – meesmoslemil on lubatud kristlannaga abielluda, kuna lapsed järgivad isa usku ja üldse isa määrab pere suundumused. (Kuigi praktikas hoiab kumbki leer piisavalt lahku ka teistpidi, sest ei saa ju omi nö. “reeta”.)

Armuloole saadi jälile ja konkreetse noormehe perekonnal paluti, või neid sunniti, külast lahkuma. Kuid see ei rahuldanud veel asjasse segatud moslemeid, vaid mindi nõudma neiu peresse, et isa islami au teotanud tütre tapaks, ja kui isa nõus ei olnud, tapeti nii tema kui veel üks meesisik, kujutan siis ette et mõni appi tulnud lähisugulane. Moslemid tapsid moslemeid.

Edasi hakatigi nõudma, et üldse kõik kristlased külast lahkuksid ja muuhulgas aeti buldooseriga laiali kohalik kirik ja pandi põlema. (Hoonete buldooseriga laiali lükkamine on siin harilik tegevus, kui keegi soovib oma uue maja ehitada mõne vanade hurtsiku või ahervare kohale. Tellised harilikultkorjatakse ilusti kokku ja võimalik kasutatakse ära uue maja ehitamisel või müüakse kellelegi edasi.)

Sellised paralleelsed sündmused siis ajal, mil rohkem valgustatud koptid ja kristlased üksteisele Tahriril tuge pakuvad ja esinevad teleekraanidel pisaraid nõretavate kokkuhoidmisavaldustega. Kuid eks keskustest kaugemal on aja kulg ikka aeglasem.

Koptid istuvad nüüd vist juba neli päeva Kairo kesklinnas protestimas. Sõjavägi on lubanud kiriku uuesti üles ehitada juba eelseisvateks lihavõteteks (u 5 nädala pärast), mis on kopti kirikuaasta olulisim püha, olulisem kui jõulud, kuid iseenesest ei ole koptidel seadusega lubatud kirikuhooneid ei ehitada ega ümber ehitada ega isegi remontida ilma presidendi isikliku kinnituseta, mis on juba aastaid koptide rahulolematuse allikaks. Sest kuigi ehituskeeldu niisiis otseselt pole, siis kujutage ette, kui iga kirik peab oma tualettruumide uuendamisi presidendi kaudu ajama. Kuidas sõjavägi olukorra lahendab, eks me näe.

Seniks kutsuvad koptid ja neid toetavad moslemid üles osalema miljoni inimese marsil “ühtse” Egiptuse eest eeloleval reedel.

***
Pahandavad kõik segaabieludest sündinud noored, kuna seoses ettepanekutega, et president peaks olema ainult “puhas” egiptlane, kes ei tohiks välismaal elada ega välismaalasega abielus olla, tunnevad nüüd end “teise sordi” kodanikena kõik, kelle isa või ema muust rahvusest.

Naised Egiptuses on parasjagu avastanud, et muutustest hoolimata ei luba ka uus konstitutsioon neil presidendiks kandideerida – kuna islam muidugi ei tunnista, et naisterahvas võiks mehi juhtida või siis vastupidi mehed naisele (ametlikult) alluda. Kuigi ega ju ka otsest kandidaati ju veel pole, nii et ehk see asi veel veidi kannatab.
Kuid naisi ei kutsutud ka konstitutsiooni aruteludele, ja see tekitas eile jälle protestimarsi Tahriril. Pean tunnistama, et ma hetkel ei jõua päriselt järge pidada kõikidel “miljoni” marssidel. : -)

Konstitutsiooniga seoses veel kutsuvad kristlased eriti viimatiste sündmustega seoses ära muutma konstitutsiooni olulist teist paragrahvi, mis otsesõnu ütleb, et Egiptus on islamiriik ja siin kehtivad islamil põhinevad seadused. Tore algatus, kuid ehk… vara veel?

***
Lõpuks, parasjagu kestab selle kevade üks külmemaid nädalaid siin pool Kairot – päeval +17 … +19 ja öösel isegi alla +10°C. Vast see talve selgroog sellega siiski murtud saab, kuna nädalalõpu paiku hakkavad temperatuurid taas vähehaaval üle 20 kerkima. Meie jõudsime vahepealsel üli-igaval ajal lõpuks ometi katusekasti ringi istutada plekist võitoosides ostetud kümme puutaime, mis meid naabrite uudishimulike pilkude eest katma peavad, ja katuse ilusti ära pesta. Oleme kevadeks valmis!

Ja ühel päikselisel hommikupoolikul üllatas Teispool mind sellega, et saabus katusele, kaenlas kausitäis sheesh tawooki – siis šašlõkiks lõigatud kana. Kuna juhtusin mainima, et tunnen sellest puudust.
Ta vahel teeb nii.

Advertisements

3 thoughts on “Kuidas meil kulgeb?

  1. Koptide pahameel on suur. Täna hommikul sõitsin tööle ja mulje jäi, et Kairo tsitadelli juures oli öösel korralik lahing maha peetud – sõiduteedelt püüti koristada kive ja klaasikilde, teedel oli põletatud autorehve. Liiklus on seetõttu korralikult umbes.

    • Meil siin on rahulikum kuna kuuldavasti on kopte isegi kuni pool külast, naaberkülas ehk isegi enamus. Just käisin rõdul ja lehvitasime Islamiga naabermajast – istus teine pojaga maja ees ja nautis päiksesooja :).

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s