Egiptuses värises maa (ilma naljata!)

Eks pill tuleb ikka pika ilu peale… Ega polnud muidugi ilus minust hommikul loodusjõudude kulul nalja visata. Egas ma teadnud et vana Taara ka Facebookis istub ja loeb, aga noh – kuhu temagi pääseb. Eks vaatas, et plikad hakkavad ülekäte minema, ja saatis väikse sõnumi. Kell oli umbes pool neli, parasjagu kutsuti meil siin rahvast mošeedesse tema kolleegi kiitma (eks seegi võis närvidele käia!), kui korraga tegi põrand jalge all selge jõnksu. Tõstsin pilgu ja märkasin et laetiivik oli kah kõikuma hakanud. Ruttasin arvuti juurde, otsisin ettejuhtuvad seismoloogiasaidid välja… ei midagi. Uurisin, et paljukest ka eeltõuke ja põhitõuke vahele aega võib jääda – et kas jõuab haarata voodist lapsed ja kapist veepudeli. No, kohati on jäänud kuni kaks aastat. Hakkasin asja juba unustama – parasjagu lõpetas ka pesumasin tööd ehk et võimalikke värina allikaid oli teisigi – kui naaberlinna eestlanna Facebookis maavärina jutu üles võttis. Temal olid kohe kapis klaasid klirisenud ja Kairoski oli tõuget selgelt tunda.

Kontrollisin uuesti – nüüd olid andmed ülal! Mitte meil, aga Kreeta lähistel oli tõuge, ühtedel andmetel 5,9 palli, teistel 6,2 palli ja 5,9 suisa Egiptuses. Just nii tugev tõuge kaasnes ka Egiptuse lähiaegade kõige purustavama maavärinaga 1992. aastal, kui ligi 500 maja kokku langes ja üle 4000 väiksemate pragude jms kannatada sai. Ohvrite kontsentratsioon oli suurim Heliopolise* kandis, kus tervelt 70 korraga elu kaotas. (Tervitusi siinkohal sealtkandi eestlastele!) Isegi püramiidid said kannatada – suurimast kukkus üks kivi välja.

Ka 1995. aastal värises Egiptuses kandis maa ja isegi üle 7 palli, kuid huvitavalt tol korral purustusi peaaegu polnud – need sõnnikust ja savist ehitatud onnid olid varem juba kokku langenud. Epitsenter oli tookord Nuweiba lähistel Aqaba lahes. (Sobiv moment edastada palavad tervitused eestlastest kinnisvaraomanikele Nuweiba kandis!)

Ise mäletan 2005. aasta novembrikuu tõuget kusagil Siinai lõunaosas, elasime siis veel Sharmis. Oli umbes nagu täna, et väike jõnks käis põrandast läbi ja enamat ei midagi, kuid Sharmi hotellides, kus nõusid veidi vabamalt käes, oli päris kõva klirinat kuulda olnud.

2009. aasta juulis toimunuvat tänasele üsna ligilähedane sündmus – jällegi värises maa Kreeta lähistel, aga Egiptuses kõikusid lambid, ka 5,9 palli tugevusega. Huvitav…

Kui nüüd tõsisemalt lõpetada, siis Egiptus ei ole lausa suurte maavärinate toimumise radadel, lähimad liitekohad mandrite aluste platoode vahel kulgevad ühelt poolt läbi Vahemere – Kreekas ja Türgis väriseb küll iga päev ja kümnetes kohtades – ja teiselt poolt Iraani kandis, kuid natuke lähemalt siiski ka piki Siinaist mööduvat Aquaba lahte ja veel Kairole lähemal umbes piki Suessi ülespoole. 1992. aasta epitsenter aga jäi Kairost lõuna poole Fayoumi suunas, seal ka kulgeb väike traageljoon. Neid jooni näeb lähemalt siit:

http://www.mapsofworld.com/thematic-maps/earthquake/major-tectonic-plates.html

Nuweiba on nüüd küll joonekese peal, kuid statistikud lohutavad et 7palliste tõugete tõenäoline intervall on u 100 aastat ja meie eluajal tõenäolisem on nii 5,9 palli kanti ehk et kainet inimest uppi ei peaks lööma, kuigi klaase kõlistab.

Ning üldjuhul siis purustusi pole kaasnenud, sest kuigi palle on päris uhkesti, siis on kõik tõuked ka üsna sügaval ja/või kaugel aset leidnud. Ega enam ei üritatagi Egiptuses ehitada uut betoontaladel korrust vana sõnniksavikorruse peale ;), kuigi puittaladele ehitatud betoonkorrused Kairos aeg-ajalt siiski majasid kokku kukutavad ka muu värina abita. Kuid loe sellest nt siit:

http://weekly.ahram.org.eg/2002/601/eg4.htm

Kiiret infot lähiaegade maavärinate kohta saab nt siit:

http://www.iris.edu/seismon/

neid veebisaite on veelgi, sh osadel saab muuhulgas registreerida enda mobiilinumbri või e-meili, et saada operatiivseid hoiatusi ka reisil olles.

***

Ärgu teil värisegu!

Advertisements

3 thoughts on “Egiptuses värises maa (ilma naljata!)

  1. Meil oli Nuweibas täiesti vaikne ja tüüne ilm, lugesin Facebookist toimunust, aga mõned meist mäletavad sinu poolt kirjeldatud 1995a. värinat, mis oli olnud Nuweibas nii tuntav, et inimesed tormasid majadest välja ja ja mõni mees isegi püksata…Loodame, et Allah on meile Egiptis armuline.

  2. Seda juttu nüüd küll usun, sest samal ajal Sharmis olles sain ka infot et Aleksandrias oli tunda värinat.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s