Sabah el fulla ehk: lillelõhnalist hommikut teile!

Mingil hommikul vahepeal läks mul uni kella 5 paiku hommikul, mis muidugi ongi kõige ilusam aeg hommiku nautimiseks, kuigi kes see harilikult ikka viitsib nii vara vabatahtlikult ärgata, eks? Sel aastal aga ei läinud Egiptus suveajale üle (oleme siis Eestist veidi harjumatult kogu aeg tund maas), mistõttu pimedaks läheb eriti vara, valgeks aga veel varem!  Lapsed ärkavad sageli kell 6 ja lippavad rõõmuga elutuppa, et – õnnis hetk – saada pult oma valdusse ja meist segamatult rahulikult oma multikaid vaadata. 🙂

Panin kohvikannu tulele ja läksin katusele uurima, kuidas meie lilleaed hommikuvalguses välja näeb. Ehh… hommikuvalguses näeb enamasti kõik väga kena välja :). Naasin seetõttu mitte ainult kohvi vaid ka kaameraga.

Kui egiptlane tahab soovida midagi kenamat kui lihtsalt valgusküllast hommikut ehk Sabah el nour! ütleb ta sageli Sabah el fulla! Fulla on üks imeilusate õitega roniv põõsastaim. Selline:

Meie fulla katusel ärkas ellu ühena viimastest ja et Teispool on pannud kõik õistaimed karmile veedieedile, siis viimase sooja mõjul hakkaski kohe kamalute viisi õisi välja ajama. Õite jaoks on nimelt vaja mingi mineraali ülekaalu mullas, mis liigselt kastes “läheb kaduma”. Meie taimed on nüüd niisiis kõik mõõdukalt kuival, uus kontsept meile harjumiseks…  🙂 kuna varem kastsime ikka hoolega ja ülegi. Olen ka lugenud inimestest, kes oma õistaimi banaanikokteiliga joodavad – kuna banaan sisaldavat mäletamisi kaaliumi, mida just ongi õitele vaja. Tõsilugu!

Kuid fulla niisiis mitte ainult et on kenade õitega, vaid neil õitel on ka kerge, mitte väga uimastav, kuid väga magus jasmiinilõhn.

Sabah el fullat teilegi! 🙂

***

Külas on meil viimasel ajal vaikne – pulmade pidamine oleks nagu täiesti katkenud! Seda need sõjad ja revolutsioonid siis saavutavad (eelkõige ja kindlasti) – rahvastikupüramiidi viivitamatu varisemise… 😦 Kuid üleile hakkas küla poolt kostuma pulmamuusikat. Kikitasin kohe kõrvu, et kas on äkki mingi rongkäigu lootust. Teispool ka – kuulatas ja siis muigas. “Mitte pulmad, aga liha müüakse! Lähme rõdule, võib-olla on see sama lehm neil kohe kaasas ka.” Läksimegi. Kui tulijad lähemale jõudsid olid hõiked paremini kuulda ja saime aru, et liha pakutakse hinnaga 35 Egiptuse naela kilo. Veel lähemale… ja saime ka näha, mis lihaga on tegemist.

Teispool ütles, et tegemist on selle aasta uue nähtusega. Kas ostetakse liha vähem või on konkurents suurenenud, kuid lihunikud ei tapa enam ette. Nüüd võetakse üks nägus lehm kaasa, ja pulmamuusika auto sellele sappa, ja tehakse küla peal ring, näiteks teisipäeval. Teatatakse, kes ja kus tapab ja mis liha hind on. Seejärel kolmapäeva seisab see loom vastava poe ees, mis on rikkalike pulmatulede ja muusikaga ehitud – tõepoolest nagu pruut baldahhiini all. Et kõik ikka kindlasti aru saaksid, kust liha ostma tulla. Lõpuks neljapäeval vastu nädalavahetust läheb karmimateks operatsioonideks lahti ja saabki värsket liha osta.

Lihunik polnud ka suu peale kukkunud mees – ega Häbelikust ei saakski mingit õiget poepidajat siinmail vist:

“Müüsime seda liha varem hinnaga 37 naela kilo!” kõlas ruuporist, kui seltskond lähemale jõudis.

“Siis miks me nüüd müüme kõigest 35 naela kilo??… ”

“Sest me mõistame rahvast! Ja rahvas mõistab meid!!”

(Sellest viimasest ei saanud me keegi aru, aga mis siis – ilusti kõlas ikkagi, eriti araabia keeles. Väga südamlikult! 😀 )

Hõiked olid just vaibunud ja meie maha rahunenud kui nii tunni aja pärast hakkas uuesti sama lärm pihta. Kilo hind oli vahepeal juba langenud 34 EGP peale. Huvitav… Kas tuleb siis liha ette bronnida ja et soovijaid vähe näis, on kilo hinda juba langetatud? Ei sugugi! Tegemist oli hoopis eelmise müüja konkurendiga ja ühtlasi küla uue lihapoepidajaga. Uustulnuk loomulikult pakkus siis paremat hinda ja oli väljas koguni nelja kaamliga – kaks neist päris pojukesed alles. “Näitavad noori ja siredaid aga tapavad nagunii mingi vana kronu, vintske nagu tallatükk”, pakkusin mina oma turuteadmisi välja. Teispool naeris, aga väga vastu ei vaielnud.

Kaamlid iseenesest on üsna uus nähtus meie kandis, Teispool küll teadis nimetada paari lähemat linna, kus kaamliliha söömine olevat moes tihedaminigi. Pidavat olema üsna vintske ja nõudma pikka keetmist, kuid mitte põrmugi rasvane see-eest. Parim kotletistatult.

Saame siis peatselt näha… 😛

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s