Kuidas me Ühele kooli otsisime

Et Shebini lähistele ehitatakse parasjagu täiesti uut kooli ja vastuvõtt eelolevaks sügiseks on koolides peatselt algamas, oli täna plaan seda kooli vaatama minna. Saab ju Üks sügisel juba eelkooliealiseks ehk viieseks ning eelkooliga on Egiptuses ikka kombeks umbes selles eas alustada, eeskätt paremate või eriõppega koolide puhul – et laps juba süsteemiga harjuks ja edasi ka esimesse klassi eelisjärjekorras pääseks, mitte ei peaks võõrasse kohta võõraste tingimuste alusel katsetele minema. Eks Üks olegi praeguses lasteaias juba 3 aastat käinud, ehk et hakkab end ammendama ka.

Kaasas oli ämm kui pere haridusasjatundjaga (ämm on mul nimelt koolide inspektor). Autosse istudes selgus muidugi kohe, et ämmal on nimekirjas, võrdluse mõttes, isegi kolm kooli. No mis seal’s ikka…

Alustasime (nagu ämm kohe informeeris) kinnisvara poolest nö. viletsaimast, kuid kõige kodusema õhkonnaga koolist, kus õppimine eelkoolirühmadele maksab ka ainult 600LE, aasta. Seegi oluline fakt : -). Personal paistis tõesti muheda olekuga ja eelkoolirühmadele oli eraldatud omaette nurgake ülemisel korrusel, kus kolm klassiruumi, mängutuba ja “arvutiruum”. “Klassides” olid pisikesed värvilised lauakesed ja toolid, igale oma, päris lõbusad sellised. Hoovipeal paistis ka liivane mänguväljak ja natuke sillutatud katusealust roheliste taimedga. Lasteaiale pidavat olema lisaks omaette nurk, kus liumäed jms tavapärased mänguasjad. Seinal paistis fotosid erinevatelt üritustelt – igati lõbusad lapsed paistsid nendelt.

Sellisesse kooli läheb laps oma leivakotiga, päev algab 8.00 ja lõpeb 13.00. Konditsioneere muidugi polnud, klassides polnud isegi tiivikuid laes. Loomulik jahutus vastastikkuste akene kaudu ilmselt, siis. Koridori seina veeres paistis pisike akvaariumike, kust küll nii vesi kui ka kalad olid teadmata põhjustel lahkunud. Kuid direktori kabinetis olid nii konditsioneer kui ka LCD-ekraaniga arvuti kõrvallaual (ma ei imestaks kui pigem dekoratsiooniks :). Selline väga egiptilik asutus.

Muidu olid tõesti kõik väga toredad, südamlikud inimesed.

Järgmine kool asus kohe esimese lähistel, oli juba mõõtmetelt poole suurem ja veidi uuemate ruumidega. Klassikaline Egiptuse kooli arhitektuur, kus keskel on väike hoovike ja selle ümber kulgevad avatud koridorid, kust saab klassiruumidesse siseneda. Kõrvalt möödub üks Shebini elavamaid tänavaid, mida läbib kogu Kairosse ja Aleksandriasse suunduv liiklus, edasi on veel paar sarnast kooli ja teisel pool tänavat üks kohalikke vanglaid.

Väravas oli siingi vahiputka ja külaliste registreerimise raamat. Direktori kabinet oli suur nagu saal ja sisustatud imposantse mööbliga, kus madame olekuga direktriss istus ja külalistega juttu puhus. Et koolides on parasjagu vaheaeg, siis ei olnud kõiki töötajaid kohal ja lapsi ammugi mitte. Siiski näidati meile keegi, kes vähemalt ruumid avas ja veidi seletas. Eelkoolile oli taas eraldatud omaette nurk, kus igale rühmale oli üks tegelustuba ja lisaks oli hoovinurgas eraldi eelkooli mängunurk kiikede, liumägede jms-ga. Suurematele, tundus et, oli teisel pool hoonet suurem liivane spordiväljak. Mõlemad koolid on siis nii poistele kui tüdrukutele ning moslemitele ja kristlastele, õpetajad paistsid küll kõik kaetud peadega olema. Toimuvad üritused ja nende raames kontserdid jms, on muusikaõpetaja.

Sellest koolist oli kohe tunda, et see on SUUR kool. Kogu suhtumine oli selgelt impersonaalsem, hooletum. Lapsi on selles kindlasti mitu korda rohkem, selline paras neljakorruseline mesilaspesa. Samas paistis klassides jälgi süsteemist ja uutest teooriatest – näiteks rippus seinal iga lapse jaoks mapp, kuhu ta oma materjale ja joonistusi sai hoiustada. Õpetajannad olid nooremad, kuid ka elavama ja energilisema olekuga. Loodetavasti ei solvanud neid minu küsimus, et kas kõik lapsed on moslemid, või on ikka kristlasi ka. : -) Kuna jutt läks kohe ikka ka koraaniõpetusele (Egiptuses – kuidas siis muidu). Kuid muidugi oli ka kristlastele mõeldud ja nende jaoks käib kohal abona. Mõtlesin kohe, et milline avastus Ühele, et maailmas on ka moslemid olemas – piirdub ju praegu kogu Ühe ja Kahe elu rängalt kristliku maailma ja traditsioonidega. (Ja järgmiseks kohe et – aga mis siis, kui ta siin mõnda moslemi poissi armub??? Viieselt hakkab selliseid asju juba juhtuma :P)

Anyway… 😀 Õppimine tolles koolis nr 2 maksab juba 1500 LE/aasta. Ämmal oli midagi öelda pedagoogiliste põhimõtete koha pealt, mina samas mõtlesin, et võib-olla just selline külmem ja isikupäratum kool, kus ta tingimata enam “staar” pole, tuleb Ühele kasuks eluliste hakkama saamise oskuste omandamisel.

Edasi pöörasime ninaotsa Shebiinist välja, kus keset avarat põllumaad maantee veeres hakkas kõigepealt silma tornikestega “imevilla”, mis siingi blogis juba figureerinud, ja kohe selle kõrval hoone, mida kõik jupp aega olid hotelliks pidanud. Ämm sosistas, et kõrvalkrundile on kavandatud golfiväljak. (Golfiväljak Shebiinis? Kuigi miks ka mitte, kus mujal siis Teispool oma mee hulgiostudele käed löödud saaks, kui mitte golfiväljaku veerel? :P)

Hoone oli teadagi uus ja uhke, sisetööd alles pooleli, seega eelkooli ruume meile veel ei näidatud. “Seitsmendal kuul, insha-allah,” öeldi meile – seega siis juulis. Juba hoovipealne oli kordades avaram kui muudel koolidel ja kenasti muruga kaetud. Nurgas ootas hulk verivärsket mängunurga sisustust ja kõrval sätiti õigeks basseinipõhja kõrgusi. Ajutine kantselei esimesel korrusel oli sisustatud ilmselgelt ärimööblisalongist pärit kunstnahksohvadega ja nurgas troonis 50″ LG LCD, suur nagu mölakas. Õppetöö selles “ameerika” süsteemi järgi töötavas koolis kestab 8.00-18.00 iga päev, lõuna ajal on tunnine puhkepaus ning seejärel korratakse tunde ja tehakse kodutöid. Töötab koolibuss, see lõbu maksab 1000 le ekstra (takso tuleb põhimõtteliselt odavam). Koolis toitlustatakse, “järgides tervisliku toitumise põhimõtteid”, kuid ka arvestades lapse maitse-eelistusi (?)!  On kehalise liikumise tunnid ja ujumisõpetus, töötavad ringid (karate jne), koolile tuleb ajaleht ning lisaks toimivad igasugused talendiarendus- jms programmid. Õppetöö on jälgitav veebi kaudu (oletan, et see tähendab veebikeskkonda, kust vanemad jooksvalt infot saavad :). Jne jne, kokku kolm trükilehekülge infot ja minu jaoks värviline kakskeelne voldikuke. Saame näha kuidas see kõik Shebiini tegelikkuses aset leidma hakkab :D. Kuigi, miks ka mitte, haritud egiptlasi ju jätkub.

Õppimine selles koolis maksab eelkoolirühmades 6000 le /aasta ja beebirühmas, kuhu Kaks teoreetiliselt võiks minna, 5000 le /aasta. Kuid kahe lapse pealt ollakse nõus andma soodustust, mille ulatusest me kõik olime erinevalt aru saanud nagu selgus :),  ja esimese töö-aasta puhul olid ka veel mingid soodustused. : -)

Ehk et – võite kolm korda arvata, kuhu Üks tõenäoliselt sügisest läheb. Kaks vast jätkab veel aastakese praeguses lasteaias. Et ta nii väga vanema õe põllesaba küljes ei ripuks ja pealegi jõuaks ta kooliikka nii aasta enne õiget aega : -). Ka nõuavad uued finantskohustused meilt vähemalt psühholoogilist ettevalmistusperioodi (oehh!), mistõttu ongi aeg siin lobisemine lõpetada ja tööle hakata! 🙂 Jõudu teilegi!

P.S. Inglise keele õpetajanna koht oli veel vaba… 😉

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s