Sebua ehk seitse päeva pärast sündi

Olen teile ühe loo võlgu iidamast-aadamast, st lugu niiväga polegi, kuid tahtsin näidata, kuidas Egiptuses lapse sündi tähistatakse. Sebua tuleb sõnast esbua ehk nädal ja peetaksegi umbes 7 päeva pärast sündi. Oletan, et nädal selleks, et vanemal ajal oli siis ehk juba selge, kas lapsest ikka elulooma on jne. Ja emagi oli juba veidi toibunud. Moslemitel pidi olema oma kombetäitmine, mida sebuale eelistatakse, kuid koptide seas elab sebua edasi, tõsi ka nende puhul religiooni ja kultuuri nii pooleks. Seitse korda üle tite (pahade vaimude peletamiseks) astutakse vist veel ainult Ülem-Egiptuse või isegi Nuubia kandis.

Ehk siis. Et tegemist oli lausa lähedase sugulasega, moodustasime meie peamise tugigrupi ja jõudsime kohale juba ennelõunal. Muud külalised aga alles õhtul 5-6 paiku. Mida siis seni tegime? Köögitoimkonda meid õnneks ei saadetud – selleks olid juba läinud õhtust kohal veel lähemad sugulased. Meil oli palju meeldivam ülesanne – täita ja kinni siduda kommitorud. Sebua puhul nimelt saab iga külaline kotikese kommi vm maiustusi – antud juhul arahiispähkleid, popcorni ehk plaksumaisi ja suhkruglasuuriga kaetud mandleid.  Tite isa andis “mõõdud” ette – mandleid nii mitu, pähklit naa mitu, ja popcorni abil veidi volüümi lisaks, igasse tuutusse veel ka värviline sebua-küünal. Meie lasime kätel käia, 250 tuutut pidi kokku saama. Külalisi muidugi nii palju ei tulnud, suurem osa läks niisama sugulaste ja tuttavate kaudu jaotamisele, et hea uudis kaugemalegi leviks.

Lähikülalistele oli veel eraldi kingitus, antud juhul värviline kipsist tütarlaps elegantses kilekotikeses. Selline on samuti sebua stampkingitus ja rändab külaliste elutubadesse sektsiooniriiuleid kaunistama.

Vanemad ise saavad ka kingitusi, muidugi mitte mingeid labaseid titeriideid vms, vaid tullakse ikka kas ümbriku või karbikesega, milles üks või ka mitusada naela raha – vastavalt tooja enesehinnangule, aga ka sugulusastmele – ja kangema karaadi (21) kuldehtekesed lapsele.

Tuutudega saime ühele poole õigeaegselt ja seni sai ka peoruum asjakohaselt kaunistatud. Selleks kulus hulgem õhupalle, girlande, elektriküünlaid, aga ka üks roosasse tülli rõivastatud suuremat sorti nukk ja südamekujuline hällike. Nukul seejuures polegi muud otstarvet kui et sellise sündmuse juures peab just selline nukk olema.

Vahepeal kogunesid külalised ja tegid aega parajaks.

Päikese loojumise paiku jõudis lõpuks ka kirikuisa ja põhisündmus – tite pidulik pesemine ja võidmine võis alata. Nagu ikka lasti kõigepealt hea kärakas viirukisuitsu – kuna ei või iial teada, kus pahad vaimud pesitsevad ja luuravad, kuid selline vististi ingleid kohale meelitav suits hoiab nad kindlalt eemal! (Et see hoiab ühtlasi ka eemal igasuguse hapniku külaliste, eriti aga beebi kopsudest, ei näi probleemiks tõusvat. Tsst!)

Beebi näis pesemist üsnagi nautivat ja jäi seejärel koheselt sügavasse unne, mida ei suutnud häirida ka kogu tema ümber lahti löödud tants ja trall. Miks ka mitte, oli see ju peale sündi (tegelikult kümme päeva varem) esimene kord, kui ta üldse veega kokku puutus. Seda kõrgharitud noorte inimeste peres, kuigi ei saa salata, et pere on üsnagi konservatiivset laadi – käivad reedehommikul ikka korralikult kirikus jne. Ei juletudki siis last enne pesta kui abona oma püha käega üle käinud…

Seejärel anti suure töö tegijatele süüa, ja pärastpoole ülejäänutele ka.

Ning kui ametlik osa oli lõppenud ja tegijad lahkunud, läks veel õigeks sebuaks – tuled kustutati ära, kõikidele anti küünal pihku, beebi asetati südamekese sisse tüllist satside vahele ja värske ema sabas tantsis kõik see mees ussitantsu läbi korteri – ümbr toolide ja laudade ühest toast teise, kus ainult ruumi keeramiseks oli, kuni taas ümber söögilaua kokku jõuti.

Selline sebua. Lõpetuseks ka paar pilti ristimisest u kaks kuud hiljem, too konkreetne neiu sai nimeks Marseilia [marsilja].

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s