Ta keerab ennast!

Jälgides veebis noorte emade värsket õhinat beebi toiduretseptide teemal, ohkasin kergendatult – jumal tänatud, see etapp on nii ammu möödas, et ei mäletagi enam. Ja mõtlesin, et paneks endale huvi pärast kirja, mis olid need “verstapostid” laste arengus, mis elu vastavalt kas keerulisemaks või lihtsamaks tegid. Sain sellise nimekirja:

4 kuud: laps hakkab keerama

Lõpp esimeste elukuude ohtratele rahulikele telekavaatamistele, raamatulugemistele ja põgusatele spordi- või iluhetkedele kuni beebi igal võimalikul hetkel tudub.  Enam ei saa teda jätta mähkmelauale ega elutoa diivanile silmapilgukski tähelepanuta, teadmata, kuhu ta end selle hetkega välja keerutada võib.

Korterisse tuleb luua avar “puhas ruum”, kus beebi end jao pärast liigutada saab. See tähendab harilikult, et mingi osa elutoa põrandast tuleb mööbeldada tekkide ja kõristitega. Hüvasti, elegantne kodu!

5-6 kuud: algab üleminek päris toidule

Kui siiani oli soe söök omast käest võtta igal vajalikul hetkel, mis tahes kohas, siis nüüd toidukeetmise koormus kahekordistub. Endile, ja lapsele. Või kui ühiselt keetes ikka kogemata sool, pipar ja küüslauk sisse sattusid, siis – otsast alustada. Külmkapis peab kogu aeg olema minikogustes värskeid köögivilju ja puuvilju poole kaupa keetmiseks. Ning kiiresti valmivat purgi- ja karbitoitu puhuks, kui emme uued katsetused preilile ei sobinud. Iga jalutuskäik kodust välja muutub hoobilt terveks reisiprojektiks: valmis tuleb panna rõivad, vahetusrõivad, joogid ja söögid. Ja söögiriistad.

0,5-2,5 aastat: lõpeb rinnaga toitmine

See läheb kuidagi märkamatult. Hüvasti piimalõhnased pluusid ja natuke liiga suur  laps, kes ikka veel nööbist tirib ja käest rebib. Hurraa! (Natuke on kahju ka.)

7 kuud: laps hakkab korteris ringi liikuma

Tekid põrandal võib kokku keerata, asemele liiguvad käepärased toolid ja lauakesed, millest moodustatud “aediku” najal laps end upitada saab. Jumal tänatud, kaugemale sellest ta veel ei liigu.

9 kuud – aasta: laps hakkab käest kinni hoides jalutama/jooksma

Füüsiliselt üks nõudlikumaid perioode – lapsel on oma tahe, aga sinu jalad, st kuhu tema minna tahab, sinna pead sina temaga kaasa minema. Ja ta tahab palju! Meie tandemi tipuks oli, kui Kaks otsustas minu käe otsas rippudes u viieaastaste poistega jalgpalli mängida. Mängisime!

1 aasta: laps hakkab iseseisvalt kõndima

Füüsiline koormus kaasajooksmisest asendub hirmuga, kuhu laps siis joosta võib, kui sind kaasas pole, mida ta sealt leiab ja mida sellega ette võtab. Kodus hakkavad  valitsema paelakestega kokku seotud kapiuksed ja ülejäänud osas sisekujunduslik minimalism – ei midagi purunevat, määrduvat, rasket ega teravat ühelegi käeulatuses olevale pinnale .

1-2 aastat: laps hakkab iseseisvalt sööma

Lühidalt kokku võttes: toitmine nõudis vähem aega kui vaiba, põranda, söögilaua, söögiriistade, lapse rõivaste ja lapse enda pesemine iga tema “iseseisva” söögikorra järel.

2+ aastat: laps hakkab sööma teistega sama toitu

Bye-bye, mikrokastrulid, porgandite poole kaupa ostmine ja mageretseptid. Hurraa! Elu olulise kergenemise hetk :-).

1-2+ aastat: laps hakkab potil käima. Üle jäänud mähkmed saab tuttavatele ära kinkida ja eelarves vabaneb terve päikesepuhkuse reserv! Või uute rõivaste reserv. Või iluhoolduse reserv. Palju uut vaba raha!

2-3+ aastat: laps hakkab iseseisvalt potil käima ja end pühkima ja pesema. Saab ise külmkapist jogurti kätte ja kui hommikul kell 6 üles ärkab, võtab ise laualt valmis pandud võileiva ja avab ise multikakanali.  Ohtlik kaalu lisandumise hetk emmedele, kui hommikul saab vabalt põõnata ja iga moment enam istmikku sohvalt kergitama ei pea.

Kusagile siia vahele jääb veel aeg, mil nad lõpetavad kappide ja sahtlite revideerimise ja praktilised katsetused kuivainetega :-).  Ja kusagil ees ootab aeg, mil nad hakkavad nõusid pesema, tube koristama ja hommikul meile võileibu tegema ja kohvi voodisse tooma :-P.

Kas midagi jäi kahe silma vahele?

Juba meenuski ka:

Kui neid saab omapead vanni jätta. Veel üks (iseenesest lõbus) kohustus muutub hoobilt veel üheks võimalusks nautida rahulikku hetke, kui saab keset puhkepäeva lihtsalt vanni vett täis lasta ja mürsikud omapead sinna sulistama saata.  Pool tundi ja enamgi rahu ja vaikust garanteeritud. Meil juhtus see just umbes sel suvel, ehk et u 3 ja 4 a vanuses. Enam ma ei karda, et nad üksteist jalust tirivad, ettevaatamatult müksivad vms.

Kui nad lõpetavad voodist välja kukkumise. Meile ei ole see rõõm veel saabunud. Kuigi omad voodid on piiretega, siis on ikka huvitav keset ööd mõnda “suurte” voodisse ringi kolida ja sealt vahetevahel siis ka välja kukkuda.

Kui nad lõpetavad voodisse pissimise…

 

***

Lõpetuseks pildiseeria Ühe  esimesest kokkupuutest päristoiduga, see oli ilmselt purustatud banaan. Ja mõned “tipphetked” veel. Pühendatud noortele emadele!

***

***

***

Advertisements

One thought on “Ta keerab ennast!

  1. Mulle tõeliselt väga-väga meeldivad Sinu kirjutised lastest, teie elust-olust ja väikestest (Egiptis)reismiseks ära kuluvatest näpunäidetest.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s