Parlamendivalimiste teine päev Egiptuses

Kes veel ei tea, siis Egiptuses algasid eile parlamendi alamkoja valimised. Eilne läks üle ootuste hästi ning rohke osavõtu ootuses on valimisi pikendatud ka tänasele, seda siis riigi kesksetes haldusüksustes nagu Kairo, Aleksandria, Vahemere-äärsetes Damiettas, Kafr El-Sheikh’is ja Port Saidis ning Ülem-Egiptuse Assiutis, Luksoris ja Red Sea kubermangus, viimane peaks vististi ka Hurhgadat hõlmama.

Meie siin Menufejas saame veel mõtlemisaega kuni 14. detsembrini, koos Giza (Niilusest püramiidide poole jääv Kairo), samuti deltasse jäävate Sharqiya ja Beheira kubermangude, kanaliäärsete Ismailia ja Suessi ning Ülem-Egiptuse Beni Suefi, Sohagi ja Assuaniga.

Viimases järjekorras siis alles 3. jaanuaril PÕhja- ja Lõuna-Siinai (Sharm!), Marsa Matrouh Liibüa-poolseimal Vahemererannikul, deltast veel Qalubiya ja Gharbiya (naabrid Tanta linnast) ning veel Ülem-Egiptusest Minya, Qena ja New Valley kubermangud.

Lõpuks 29. jaanuaril valitakse veel ka parlamendi ülemkoda – Shura’t. Kes pole kursis siis presidendivalimisteni on hetkel kavatsus jõuda millalgi järgmisel suvel, oli see ehk juunis.

Kairos tundus et läks eile kenasti, kuigi eelmisel nädalal (parem hilja kui ei kunagi!) algatati äkki valimiste ulatuslik boikottimine mh ettekäändel, et ei suudeta tagada valijate turvalisust, siis järjekorrad valimispunktide uste taga olid minu silma jaoks seni kõige korralikumad Egiptuses nähtud järjekorrad üldse. Kuid pi-iikad. Õemees, kes kogemata Tahriri jaoskonda valima sattus, sest töötas kunagi Kairos ja seetõttu tema IDkaart (jah, egiptlastel on plastmassist IDkaart nagu eestlastelgi, juba aastaid) pärines just sealtkandist, käis Kairos ära ja tuli tühjade kätega tagasi – ütles, et järjekord oli ligemale 2 km pikk. Tal on õnneks ka teine, kohalik ID-kaart, mille alusel ta peaks valima meil siin Shebiinis, mis on tore, sest ka tema abikaasa ehk Teispoole õde ju valib Shebiinis. Ei tea, kas teeme võileivad ja lähme terve perega päeva veetma? 😛

Sellega seoses ma nüüd ei tea hetkel, kas palju kajastatud uus seadusepügal, et kes valima ei lähe, seda trahvitakse 500 Egiptuse naelaga, on tõesti jõus, või kehtib ainult kõlakana, kuid vahet pole – egiptlane on harjunud uudiseid elu kohta suusõnaliselt edasi andma ja vastu võtmaa, seega ka jõustamata seaduse kujul võib sellel ettepanekul olla oma roll inimeste valima tõukamisel. Igatahes edastati sellega selge sõnum, et mittevalimine on kuritegu oma riigi suhtes, millist sõnumit mulle tundub ka Eestis juba ammu hädasti tarvis oleks.

Egiptlastel on esialgu küll lihtsam, kuna valikuid on seinast seina islamistidest liberalistideni – enam kui 50st riigis registreeritud parteist vähemalt pooled osalevad ka valimistel. Ning ükski neist pole veel oma imagot “täis teinud”, või mitte päriselt täis igatahes (täpsemalt sellest eraldi loona mõnevõrra hiljem).

Rohkem teavet inglise keeles jooksvalt näiteks siit:

http://www.thedailynewsegypt.com/egypt-elections-2011/parties-cautiously-optimistic-with-turnout-despite-reported-violations.html

ning siit leiab kena ülevaatliku skeemi, millisesse poliitilisse suunda üks või teine partei kaldub. Autor: Jacopo Carbonari.

http://www.thedailynewsegypt.com/images/webfiles/partymap2.pdf

***

Igatahes: põnevad ajad, erutavad ajad meil siin 😉

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s