Valimiste naljanurgake

Egiptuse valimistega seoses on ka üksjagu nalja saanud eeskätt muidugi seoses põhivoolust eristuvate kardinaalsete mõtteviisidega nagu näiteks salafi moslemid. Salafid on üks rangeimaid mõtteviise islamis ja nt Osama bin Ladeni mõttekaaslased. Salafi mees näeb välja nii:


http://images.alarabiya.net/f7/7f/640x392_63296_151576.jpg

Ja salafi naine nii:

NB! pildil jalutavad kõrvuti vasakul harilik kombekas moslemitar – maani teksaseelikus ja kaetud juustega, kuid muidu üsna harilik naisterahvas ju, aga paremal salafi moslemitar, kes muuseas peidab ka käed mustade sõrmikutega ning jalalabad tumedate sokkidega. Varbad ongi ju tegelikult üpris erootline kehaosa ka?

Enne valimisi niisiis, kui kõik erakonnad hakkasid välja tulema oma valimisplakatitega, tegi Egiptuse ja muugi maailma ajakirjandusele rohkesti nalja, kui leiti, et salafide plakatil on nende naiskandidaadi pilt asendatud kõigepealt (vasakpoolne plakat) lille pildiga – selline kaunis õitsev roos pakuti valida, ja kui see naljanumbriks tõusis, siis asendati roos naisterahva abikaasa pildiga ja naise nimi tema mehe nimega (parempoolne plakat). Naised – valige Mrs. Ismail Mostafa, et ta seisaks teie õiguste eest!

link loo juurde:
http://nohakhater.blogspot.com/2011/11/egyptian-women-in-parliamentary.html

Veel ühel salafi plakatil olid naised asendatud lihtsalt erakonna sümboliga:


http://english.al-akhbar.com/sites/default/files/imagecache/3cols/Nour_Party_Campaign.jpg

(link loo juurde)
http://english.al-akhbar.com/content/effacing-women-salafi-campaign-bid

See viimane muuseas on minu arust tegelikult üsna aus lähenemine, sest mida muud üks erakondlane ongi kui oma erakonna sõdur ja teener? Tal pole ju nagunii oma häält ega otsust, siis miks peaks tal olema oma nägu? Tõsi, see järeldus tuleb Eesti-kogemusest, võib-olla Egiptuses on kuidagi teisiti.

Too nii seda kui teist poolt muide üsna erapooletult vaagiv blogistaja, kellelt plakatid linkisin, on oma loo ka üsna teravmeelselt pealkirjastanud: [Kas teile pigem] Banaanikest või lille? Vihjega egiptlaste kombele nimetada seksikat neiut banaanikeseks ehk muzza’ks, eestikeelse vastega no ei tea aga kas ehk “bimbo” või ka “tibi” (kuid ilma vihjeta IQ-le 😉 ).

“El Muzzet al Wafd” nagu allpool kujutatud naisterahvast kiiresti nimetama hakati,  kõlaks siis umbes nagu “Wafdi partei tibi”, mis ju kõlab ometigi nagu demokraatlikus Eestis, kus ka igal normaalsel erakonnal on oma tibi või hulgemgi?

Katmata “muzza”, siis mitte salafide aga liberaalse partei Al-Wafd plakatil:


https://innovatsioon.files.wordpress.com/2011/11/nehalahdy.jpg?w=230

Kuid tagasi salafistide juurde: veel üks salafilik võimalus (kitsikus on inimeses ikka leidlikkust ergutanud) – niqabis naise pildilt on ainus välja paistev näo osa ehk silmad kustutatud:

http://stateofmind13.files.wordpress.com/2011/11/salafi-nominee-list-egypt.jpg?w=630&h=480

“Mis kasu meil olekski tolle naise näopildi nägemisest, kui ta ju alati kannab niqabit”, märgibki eespool lillelooga seoses viidatud blogistaja päris teraselt.  Tõepoolest. Tolle naise nägu on ju meie eest nagunii alati varjatud…

Aga naljakas on ikka. 🙂 Kuna tegelikult ei tohi sellised naised ju ka avalikus kohas rääkida. Kombekas oleks, kui nad arutaksid oma seisukohad läbi oma abikaasaga koduseinte vahel ja avalikkusele seda seisukohta tutvustada võib seejärel… tema mees!

Aleksandria kandist, kus paiknevat üks salafide vaimne keskus, oli veel kuulda, et salafid, keda valimiste eel teleekraanidel intervjueerida sooviti – aga intervjueerija oli naine, nõudsid ühel juhul, et intervjueerijanna kataks juuksed ja kaela, nagu moslemi komme ette näeb, ja teisel juhul, et intervjueerijanna ja salafist intervjueeritava vahele ehitataks sein, ehk et teoreetiliselt istuks kumbki nagu omas ruumis. Kuna siin kandis palju kajastamist leidnud tsitaat moslemite pühakirjast kõlab, et naine võivat viibida mehega ühes ruumis ainult siis, kui on teda rinnaga toitnud..

Seda viimast lauset vaagiti meedias üsna ulatuslikult circa viis aastat tagasi, kui ootamatult kadus Egiptuse teleekraanidelt naissaatejuht Dr Hala Sarhan, kes on siin umbes sama populaarne kui Maire Aunaste või Urmas Ots Eestis või kes need värskemad nüüd oleksidki. Või Oprah. Tal oli oma jutusaade, kus ta ei kõhelnud ka vastuolulisemaid küsimusi esitamast, näiteks kutsus ta esinema kohaliku kõrgeima islamiautoriteedi Al Azharist ja muuhulgas asus teda pinnima just selle rinnaga toitmise reegli koha pealt. Kuna mh tema naissaatejuhina viibib ju iga päev ühes ruumis arvukate meestega, keda ta ju pole rinnaga toitnud ja et mis siis teha?

See jäi üheks tema viimaseks saateks Egiptuse teles – pill sai pilgeni täis, kui ta tõi stuudiosse veel ka oletatavad Egiptuse “prostituudid” ja vestles nendega politseiohvitseridele kohustuslikult osutatavate teenuste teemal. Mõneks aastaks kadus daam muudesse telekanalitesse Dubais. Tegemist on kuulu järgi ühtlasi ühe Egiptuse rikkaima ärimehe abikaasaga – Ahmed Baghatile kuulub nii edukas kinnisvaraprojekt Dream Land Kairo lähistel kui ka eratelejaam Dream, mille tippnäoks ja -saatejuhiks just nimelt Hala Sarhan oligi – nii et ega ta vast väga kannatanud. Nüüd, revolutsiooni järel on tagasi glamuursema, terasema ja teravana kui eales varem, oma uue saatega Nassbook (Näoraamatust tuletatud nimi, mis otsetõlkes peaks tähendama: “Rahvaraamat”). Tegemist on saatejuhiga, keda koomiksites laialt pakuti intervjueerima mh isegi Al-Ghaddafit. Et ega selline emalõvi juba ei kõhkleks. 😉

http://www.youtube.com/watch?v=-1jN2Pw5uP4

Kuid too eespool viidatud intervjueerija katnudki vastutulelikult oma juuksed, mispeale telejaam algatas juurdluse asja kohta, nimelt on tolles telejaamas naissaatejuhtidel hegabi kandmine ekraanil karmilt keelatud, kuna telejaam soovib propageerida teistsuguseid väärtusi.

Vaene saatejuht siis, kas pole?

Lõpuks veel ühe Aleksandria uudisena pidasid salafid seal valimiste-eelset kihutuskoosolekut, ühel Kreeka-Rooma stiilis kujundatud väljakukesel, mida kaunistab kena purskkaev – merineitsid veeanumaid õlgadel hoidmas. Merineitsid teadagi on riivatud olevused, kes eriti meelsasti oma rindu katta ei taha. Seetõttu koosoleku eel lasid salafid tolle monumendi kangaga kenasti kinni katta:

https://p.twimg.com/AdMWoqyCMAA8WPB.jpg

Mispeale mulle meenus, et Aleksandrias on ju vähemalt veel üks ja palju kuulsam monument Aleksandria maailmakuulsa raamatukogu lähistel – The Mermaid and the Sea, mis kujutab Merineitsit järgmises olukorras:

http://static.panoramio.com/photos/original/483868.jpg

http://static.panoramio.com/photos/original/483963.jpg

“Poseidon mating with Athena,” kõlab monumendi ingliskeelne lühikirjeldus. Et salafid kuulukse sihtivat vähemalt 16 kohta Aleksandria kokku 24st, siis huvitav küll, mis saab olema monumendi saatus, peaksid nad võitma? Või mis saab olema Aleksandria enese saatus, mida ju rahvasuus kutsutakse kena nimega: the Mermaid of the Mediterranean ehk Vahemere Näkineid.

***

Yours (nagu ikka) with tongue in cheek ;-P

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s