Andke gaasi ja elu läheb edasi

See siis pole mitte üleskutse uutele tegijatele tõsimoslemite leerist poliitilist tempot lisada, vaid tõsine olukord – köögis on gaas otsas!

Teispool esitas palve gaasiga kokku hoida vist ligi kuu aega tagasi, tõepoolest nii kaua juba oleme selle ainukese ballooni abil virvendanud. Nõusid pesen külma veega ja süüa teen nii, et kõigepealt ajan vee elektrikannus keema. Nii jääb gaas ainult hädapärasteks toiminguteks nagu laste vannitamine jms.

Kairost jõulubasaarilt tulles laksas Teispool vasta põlvi kui äärelinnas möödusime teeveeres seisvast gaasiautost. “Terve eilse päeva kolistasin ringi, balloon pagasnikus ja näe, just täna hommikul võtsin välja!” Et mitte turvakontrollidele ette jääda kui kuskil ametlikult parkida vaja vms – luksushotelli keldriparklasse pole kindel et mingi kahtlase ballooniga autos lubataks.

Nädalake varem Giza poolele kloostrisse sõites nägime samuti mitmel pool teeristidel inimesi tühjade gaasiballoonide otsas istumas ja ootamas… Ning veel nädal varem naaberkülla sugulaste pulma sõites istusime külatänaval ummikus ligi pool tundi, kuna seal just ühel tänavanurgal gaasi jagati ning inimesi liikus ümberringi nagu murdu, kes alles tühi balloon kukil või jalgratta pakiraamil lootusrikkalt lähenedes, kes juba õnnelikuks saanud, need eemaldudes, täis ballooni nagu jalgpalli ees veeretades. Meil veel vedas – äi ja ämm istusid samas ummikus ligi tunni.

Ning mõni päev tagasi oli siit meie küla mehed sulgenud liikluse Tantasse suunduval maanteel, viimases hädas lootes, et see aitab edastada sõnumit – saatke kohe kaks gaasiautot! Kuskil mujal olla nii tehtud ja olevat ka toiminud…

Elektripliite siin ju praktiliselt pole, puutoigastega annab küll savist leivaahju kütta, kel selline on, kuid süüa teeb egiptlane ikka gaasiga. Väljaspool linnu – balloonigaasiga.

http://english.ahram.org.eg/NewsContent/3/12/28720/Business/Economy/Egypt-army,-police-to-guard-cooking-gas-supplies-.aspx

http://www.globalpost.com/dispatches/globalpost-blogs/the-casbah/egypt-making-gas-garbage

***

Kuid muus osas elame kenasti, lootusrikkalt. Pulmapidamine on pärast ramadani saanud pea endise hoo, selge märk elu jätkumisest et mitte öelda jätkamisest. Ning on ka teine oluline märk – maju ehitatakse!

Kõigepealt juba läinud aastal löödi lagedaks naabrite majarivis üks plats – keskel lammutati üks lobudik maatasa, tellised korjati kenasti kokku ja kasutati pärast uuesti ära. Egiptlane on ju kokkuhoidlik! Kuid majaplats tehti siis nii puhtaks, et nagu harjaga oleks üle käidud, ja valati uus vundament otse maapinnale. Pärast täideti see vanast majast üle jäänud sodiga ja kruusaga. Siis sellepärast on majadel siin üpris kõrged esimesed korrused!? Võib-olla on see mingi harjumus veel nendest aegadest, kui Niilus üle ujutas ja eriti sügavale pinnasesse ei tasunud kaevuda? Igatahes kinnitas ka Teispool, et lihtsamate majade vundament käib just nii. Linnas siiski kaevatakse ka vundamendiauke, seda juba kõrghoonete alla.

Meie kombekad mosleminaabrid, poepidajad Mohammed ja tema naisuke Islam, lõid läinud kuul samuti ehituse lahti. Nende ühekorruseline kökats sai kukile uhke ja kõrge teise korruse, betoontalasid ei valatud, seega väga palju kõrgemaks pole vist kavas ehitada. Islam sai endale nüüd rõdu, millelt vaadet põldudele imetleda, seisis seal üks päev kohe kaua, unistavalt, poeg süles. Lehvitasime rõõmsalt – mäletan seda uue korruse, uue rõdu tunnet minagi veel värskelt… 😉

Ehitamine käis kärmelt nagu siin kandis ikka – ühel päeval toodi kohale materjalid ja vinnati vintsiga üles, teisel ja kolmandal päeval laoti müüre, palju enam vist ei kulunudki. Katust veel pole, aga ikka natuke asisem – pole nii väga igaühe silma all kui mingeid kodutoimetusi välisõhus teha vaja.

Egiptlane ehitab ju enamasti taskust ja etapiviisi – kui natuke raha kogunenud, paneb selle kohe maasse või ehitusse, sest nii püsib raha väärtus kõige paremini, seda ta teab kindlalt. Koguneb veel veidi – ehitab jälle veidi edasi.

Ja nüüd siis ehitavad Islami ja Mohammedi naabrid: nemadki lammutasid vana hoone maatasa, kuid kaevasid juba korraliku augu, kuhu valasid igati tiptop vundamendi. Käidava teelõigu veeres ja ainsama autoga ületatava silla naabruses, linngi pole kaugel. Selge see, et siia kannatab kohe kõrgelt ehitada!

Liiatigi poetas Teispool, et sügise algusepoole olla külanõukogust lubatud, et meile siia ka ikke millalgi korralik tänav tuleb – st et kastmisvesi suunatakse torudesse ja keskel kulgev kraavisügavik aetakse kinni. Siis oleme küll või sees – kust mujalt linna lähedalt selliseid avara vaatega krunte võtta on. Kinnisvarahinnad meie tänavajupil peaksid oluliselt tõusma. Ja autoga linna kannataks isegi sõita. Lõpeb see kraavipervedel üle prahihunnikute ukerdamine.  St kui see tänav lõpuks tuleb, aga head mehed, kes vähemalt lubasidki. ; -)

***

Tegelikult meenus mulle just, et üks maja ehitati ju suvepoole veel – tõesti, uus elu kerkimas meist igasse ilmakaarde! “Ei tea, kas elutoa aknad on põldude poole?” uudishimutsesin Teispoolega katusel kõõludes ja naabreid piiludes – parasjagu koliti sinna uut pruuti ning olime nais- ja meesperega katusel olmetehnikat võrdlevalt hindamas jne. 😉 “Kumma elutoa?” poetas Teispool. Too uus korrus nimelt mahutavat tervelt kaks korterit – üks kuulub ühele ja teine teisele vennale. Ei tea kas tuleb 30 m2 korteri kohta ära? “Ega pole ju nii oluline, kuidas või kus täpselt elu alustad,” laususin lohutavalt, “alati saab ju edasi arendada.” Teispool ja õde vaatasid teineteisele otsa ja muigasid… Egiptlane on ühtlasi kohutav pessimist.  Või krooniline realist?

Samas – kas pole noorte perede esimesed korterid Eestis praegu just umbes sama mõõtu – vannitoakesega moodsad kööktoad?

Igatahes siis paistab, et nädalavahetusel kisubki taas üheks pulmapeoks. Külanaised tõid toidukraami ka eile ära.

Advertisements

One thought on “Andke gaasi ja elu läheb edasi

  1. Aasta alguses Hurghadas olles imetlesime, kui kiiresti käib ehitus. Meie esimesel olemise täispäeval toodi veoautoga kivikoorem, mingi vundamendiaugu moodi asjandus oli valmis juba. Mees ikka iga päev pildistas töö edenemist ja kui ära tulime, siis vist tõesti jäi vaid katus panna. No ja siseviimistlus muidugi, kuigi mul ei ole õhkõrna aimugi, mis sellest ehitisest saama pidi ja kuidas ülepea see siseviimistlus võiks käia 😀
    Aga minuga on nüüd niiviisi, et iga sinu uut kirjutist lugedes igatsus mitte ei leevene vaid süveneb hoopis. Vaatasin inimeste tehtud pilte Niiluse äärest – seal hoopis erisuguse “arhitektuuriga” majad. Natuke veel ja siis näen neid päriselt 🙂
    Siia veel kommentaariks, et ema vaatas mu eelmise Egipti reisi pilte ja ei mõistnud, mis “hingeõnnistust” mina ometi sealt jube räpaselt maalt otsimas käin? :)))))))

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s