Ja saagu uus aasta – kooliaasta!

Saabuski meile kooliaeg – eile alustas ilma suurema müra ja kärata (ja ei mingit aktust!) Üks põhikooli esimest klassi, ja täna läks Kaks eelkooli – seegi nagu esimene klass ja palju suurem asi tegelikult, kuna esimest korda saab ta selga panna koolivormi ja esimest korda läheb “päris” koolimajja.

Kahe päev algas ka suuremate viledega – erakooli värk, lapsevanemad tuleb õnnelikud hoida, et raha ikka voolaks. 😎 Või kuidas võtta – erilist arengut läinud aastaga võrreldes ei kooliõuel ega ka korralduse poole pealt polnud märgata, kuigi sujuvalt oli välja vahetatud pea terve juhtkond (veel kord!). Meid oli kohale palutud kella 9ks, aga kogemus ei petnud – kell 9 kodust startides ja nii poole tunni pärast kohale jõudes ei toimunud õuel veel midagi erilist. Laps paluti klassi viia ning ülejäänud ajaks istusime varikatuse alla maha ja jälgisime muid vanemaid niisama nõutult hoovil edasi-tagasi liikumas. Keegi ei teadnud, mis või kus täpselt edasi toimub ja meile lahkelt ulatatud paberipakis info tänase päeva kohta ka puudus.

Kooli hoovil valitses samal ajal paras Segasumma suvila olukord. Välise efekti pealt nagu ikka, kokku polnud ei hoitud – suurematele laste jaoks oli kohale toodud täispuhutav batuut-liumägi, väiksemate laste jaoks murutäis plastmassist mängumaju, liumägesid ja kiikesid (harilikele igapäevastele lisaks), kooli uhkuseks olevas ujumisbasseinis sulises karge helesinine vesi ja tagapool korvpalliplatsil sõidutasid lapsi hobused. Pärastpoole Kahele järgi minnes oli kogu seltskond juba õuele kolinud – lapsed ise ka – ja siis olid kohale jõudnud ka Barney & sõbrad. Melu missugune!

Midagi uut siiski ka oli – lapsevanemate “telgi” põrand oli värskelt (eelmisel õhtul) keraamiliste plaatidega ära kaetud. Hästi egiptilik, et u 31. augustil tuleb kellelegi meelde et – uups! ülehomme algab meil ju kool ja on avaaktus, et – plaadiks õige seks puhuks tükikese õuet?? Anyway, ega ei saakski vist suvel rege rautada riigis, kus talve polegi?

Tagumises majas oli vist ka üks korrus juurde remonditud ja sellest sügisest (Facebooki info põhjal) alustab lõpuks tööd ka kooli söökla. 15 egp, siis u 2 euro eest päevas saab iga soovija sooja koolilõuna. 15 egp eest saab meil siin harilikult tänavalt osta terve grillkana, seetõttu jään huviga ootama esimest menüüd.

Kui meid niisiis oli ülikõva musaga jupp aega kurdistatud, palutigi kõik lahkesti keldrikorrusel asuvasse sööklasse, kus  üritus pidi jätkuma.  Kui õueoludes oli istekohti päris avaralt ja ka nähtavus telgis oli hea, siis all sööklas jäi pooltele istujatele presiidium (ja seega kõik uued õpetajad ja direktorid jne) varjatuks, sest saali liigendasid keskelt meetrilaiused sambad, ilmselt ülemiste vaheseinte tugipostid. Esialgu olemasoleva võimendusega me ka ei kuulnud midagi, siis taipas keegi vabandada ja õue korralikult üles sätitud võimendust hakati alla sööklasse ümber tassima. Noh, poole tunni pärast aktus siiski algas, ega see pool tunnikest ei võta ju tükki küljest? 😛

Ettevalmistustest oli näha, et sel aastal oli kavas vanematele pakkuda isegi külmi jooke ja tükike kooki. Esimesel tegevusaastal jäi too eriti konservatiivsele islamikasvatusele rõhuv ja kõnes kõikide tippude poole pürgiv haridusasutus silma eeskätt sellega, et iga samm maksis, aga (Egiptuse mõistes) elementaarseimatki külalislahkust – pakkuda kogunenuile vähemalt midagi juua – kordki aasta jooksul ei osutatud. Minu jaoks sai tõesti viimaseks piisaks, kui vanaemalt ja vanaisalt lõpuaktusel osalemise eest piletiraha nõuti… Kuid näe siis, nüüd ikkagi astuti sammuke edasi! 😛

Et Kaks sellesse kooli siiski läheb, on mõnevõrra paratamatus, kuna kõik muud kohalikud koolid, mis on suurema riigiosalusega ja seetõttu reeglitest tõsisemalt kinni peavad, pelgasid ta vanuse poolest liiga nooreks. Koolikord ei näe ette et alla 4a 8k keegi eelkooli astub, aga Kahel jookseb alles neljas kuu üle nelja. Mingit uut ja huvitavamat lasteaeda meil siin ka võtta pole. Ja tegelikult läks Üks peaaegu sama vanalt juba üldsegi eelkooli teise klassi, kuid see selleks siis. Kahele oli lubatud, et sel sügisel ta läheb kooli, ja lubadus tuli täita. Ning tegelikult eelkooliks sobibki see asutus (kuigi mul läheb hari punaseks iga jumala segasummaliku ettevõtmise peale seal) täiesti hästi. Õpetajad on noored, ilusad (NB! pisikeste tüdrukute jaoks üldse mitte vähetähtis punkt! :)) ja lahked, tunnid on lõbusad ja huvitavad, ja vähe tähtis pole ka, et kui kõik muud koolid asuvad linna sees ja kujutavad endist miniatuurseid sillutatud betoonpõrguid, siis siin on roheline aed avara mängunurgaga, kõrval põllud… – värske õhk! Oluline on muidugi ka, et Kaks läheb JUST SELLESSE SAMASSE “VÄGA ILUSASSE” KOOLI, kus käis vanem õde. Ei ebavõrdsusele! 😀

Uued õpetajad võtsid ka sõna, koolil on sel aastal eriti oluliselt tervelt kaks “päris” ameeriklast inglise keelt õpetamas, selle üle on nad ise eriti uhked. Kuna kõige olulisem on ju keele puhul ikka, et hääldus võimalikult ehtne oleks??? 😛 No ei tea, võib-olla egiptlasele on see hääldus ka veidi suuremaks peavaluks kui eestlasele. Tegime veel mentaalse märkme, et cateringiettevõte nägi välja, nagu oleks keegi oma onu perega teenindama kutsunud, ja söökla oli üle võõbatud nii lohakalt, et sellist tööd ei lubanuks ega tellinuks isegi meie taksojuht oma koju (kunagi õnnestus ühel neist külas käia ja saada meeldivalt üllatatud kohalike taksojuhtide elatustasemest, aga see selleks hetkel :D). Kummaline kool niisiis – kohaliku kõrgeima õppemaksuga ja seinast seinani tulvil vastavalt kohalikku “ärieliiti”, ämm teadis konfidentsiaalselt nimetada, et enamike laste koolirahad tegelikult teenitaksegi hoopis kusagil välismaal – ilmselt Saudi Araabias siis jm rikkamates riikides.  Kui me Kahte hingekirja olime kandmas, istus meie kõrvale üleni süsimusta niqabisse rõivastunud ema, kes taskus oleva sularaha eest maksis korraga viie lapse eest (see on siis eurodesse arvestatult  u 5000 e) ja hoiatas rõõmsalt ette, et kohe varsti tuleb nende pere poolt ka kuues lisaks… Selle kontrastiks just nagu täielik lassez faire juhtimise poole peal ja kõige odavam võimalik kvaliteet kõiges, mis pole otseselt õppimisega seotud; kuigi kindlasti ei tehta järeleandmisi klassitelerite ekraanisuuruse valdkonnas.

Minu jaoks on tolle kooli koosviibimistel käimine alati seltskondlikult tohutult informatiivne, umbes nagu lööksin lahti ajakirja Stiil kohaliku versiooni, kuna just siin näen kõige paremini, mis on kohalikult moes. Seejuures emmede kotid ja kingad on küll siiski enamasti kunstnahast, kuid mõnel puhul hämmastavaltki stiilsed. Ja kui mulle vahel tundubki, et tüdrukutele võiks kleite osta ka meie kohaliku linnakese kaubandusvõrgust, siis järjekordse kooliskäigu järel pean end iga kord näpistama ja tõotama – kõik järgmised ostud Kairost! Ikka kaubamärgipoodidest! 😛 Kole ju ka, kui kõigile teada ja tuntud laps, kelle ema on “väljast”, käib riides nagu miski fellahin ehk külamooride võsu?!

Tänagi oli jälle midagi uut – esimest korda nägin moslemitarist ema, kelle varrukad vaevu katsid küünarnukke ja ka dekoltee oli kaetud nagu muuseas kõigest miski ribakesega. Seelik oli küll maani, kuid selle alt paistsid täiesti paljad jalad kõrgetel kontsadel, mis nägid välja nagu Manolo Blahnik. Ning kapuutsitaoline sall oli lükatud nii kaugele kuklasse, kui veel füüsiliselt võimalik oli. Kõik linnukesed olid tõmmatud, kuid midagi ei olnud ohverdatud ;-). Provintsis säherdust nonchalance’i ümbritseva avalliku arvamuse suhtes muidu naljalt ei näe.

Vähemalt veel üks ema, musta-valgemustrilises niqabis, mis küll õblukest pikkade jalgadega figuuri erilisemalt ei varjanud, purjetas ringi sama (üli)kõrgetel kontsadel. “Näe, muzza*!” poetas Teispool mulle ülemeelikult  kõrva ja tonksas küünarnukiga, et ma ikka õiges suunas vaataksin. No, muzza-muzza jah, aga rüü all on ju lubatud!? 😀

*Muzza=banantshik, tähenduses ilus, seksikas tüdruk, bimbo, beib.

Nii palju siis kohalikust meelelahutusest, Euroopa shampusevastuvõttude alternatiivina.

Kahe koolipäev esimesel nädalal lõppeb kell 1, ja kell 2 pidi see lõppema Ühel, seega Teispool saab logistikaga vaeva näha veel rohkem kui enne – kell 7.45 peab vanem laps koolis olema, ja 8.45 noorem, ja tunniste vahedega nad ka lõpetavad, kuid ühest koolist teise sõitmiseks ei kulu enamat kui veerand tundi. Tagasi koju tulla vahepeal… noh jõuaks just ringi keerata. 😀 Aga eks me kuidagi säti, sest koolibussid meist siit ka ei möödu, küla ja linna, maa ja taeva vahel nagu oleme.

Ühe uueks kooliks niisiis aga on endine Mubaraki, nüüdne Vaba Egiptuse nimeline, rahvasuus “hiina” kooliks kutsutav (kuna valmis ta kuuldavasti Hiina saatkonna toetusel). Tore ju kui Egiptusse tekiks kunagi ka mõni “Eesti kool”, kus siis ehk eesti lastele mõni klassiruumgi huvitegevusteks vahel kasutada lubataks? Vaba Egiptuse kool igatahes tegutseb juba neljandat aastat ehk et tegevusest on juba aimata mõningast süsteemi. Ämm kooliinspektorina teab ka, et tegemist on kohaliku ühe tugevaima kooliga. Tõepoolest, “sisseastumiskatsetel” umbes poolte mata ülesannete peale ei osanud Üks öelda ähh ega möhh, kuigi see võis ka sellest tulla, et neid KG-1-s õpetati, kus tema ju pole käinud, ja vanemas astmes uuesti üle ei korratud? Vastuvõtja oli siiski lahke (tutvuse värk) ja eriti ei pinninud. Seletas ise asja ära ja Üks siis tegi järgi nagu oskas, sai ikka linnukese kirja ja kooli sisse, kuigi on nüüd ülejäänuist siis hea aastakese noorem.  Paigutati ta klassi, kus miskipärast on tervelt 20 poissi ja ainult 10 tüdrukut, ja ühtlasi ka meesõpetaja. “Mis missi nimi on?” pärisime esimesel päeval kohe õhinal. Kuna õpetajat sellises poolingliskeelses koolis kutsutakse: miss. Aga Üks teatas porinal, et tal on hoopis “mister” ja mitte “miss”. Loodetavasti ta sellega ikka harjub, kuna vanas koolis meeldisid talle just tema ilusad noored naisõpetajannad väga. “Misteril” pole muidu kah vägast viga, sai täna üle vaadatud. 😛

Ühel on juba ka terve rodu raamatuid käes, neist allpool mõned pildid, kui keegi soovib vaadata, et missugused on kooliraamatud Egiptuses. Koolivorm saabus nagu ikka, hilinemisega. Ju see telliti millalgi augustis, nagu kõik Egiptuse paarkümmend tuhat midagist kooli…. Ja eks siis õmblusettevõtted pidid nende tellimustega kuidagi toime tulema, osaliselt laekuvad rõivad niisiis veel lähinädalatel järgi. Kui Ühe koolivorm läinud aastal tundus meile kohutavalt sünteetiline ja kohmakas, peaaegu inetu ja odavavõitu, siis sel aastal uues koolis telliti küll “pluusi materjaliks 65% puuvilla ja 35% polüestrit” (sest aasta varem olnud puhas polüester, ja see polevat vanematele meeldinud), paraku nüüd need kott-teksased ja ebamäärase vormiga, kontrastne t-särk, mis selle suure mõttetöö tulemusena telliti, valmistasid küll esteetilises mõttes pettumuse (vrd läinudaastase kooli vorm, mida noorem õde nüüd särasilmselt edasi kannab). Mõtlete nüüd, et kas ma olen lolliks läinud, et hakkan veel ka pluusimaterjale protsent-haaval lahti kirjutama, isegi juttu voolab ojadena, aga see on nimelt esimene kogemus mul Egiptuses, et keegi üldse huvitub, et mis KOOSTISEGA on need rõivad mida siinses kuumuses seljas kanda tuleb. Et mõistetakse sünteetilise ja loodusliku vahet. (Tunnen intelligentsi lõhna õhus – hurraa! :))

***

Aga saigi sellega ühtlasi see kooli-epopöa räägitud. Kooliaasta algust tähistasime juba eile, korraliku kolmekordse tordiga – “P-1-KG-M6”, kuna eile algas kool niisiis ühel, täna Kahel, aga homme veel lisaks saab Üks kuueseks…

Jõudu siis meile järgmised 7-8 kuud igal hommikul kell 6.30 ärgata, ja teile ka kõike toredat! 🙂

***

 

Ühe ja Kahe koolikotid, muideks  – “Prisma”! Kuigi järgmisel aastal ostame Egiptusest – kui tahate, siis teile ka. 🙂 Seekord sai lubatud, et ostame Eestist, et natuke nagu ka mälestuseks reisist, ja sõna peab ju jälle pidama, aga tegelikult oli Eestis koolikottide valik hämmastavalt väike. Paljudel puhkudel erines ainult värv või muster, spordikotid jäid meile suureks ja liiga minimalistlikuks (puudus kiisupilt! :D), kleeppiltidega odavaid hiinlasi on meil siin endalgi ja odavamalt, aga 100-eurost koolikotti…. no esiteks juba sellepärast ei, et meil siin peab koolikott kindlasti pesumasinasse mahtuma, sest sealt käib ta läbi vähemalt korra kuus. Plastmasskorviga Schneiderid vms Büroomaailmast jäid seega kohe välja. Teine tingimus on meil ka – võileibade ja veepudeli jaoks peab eraldi suur sahtel olema! Jälle rodu neid, mis ei sobinud… Üsna meeldisid muidu Jeva kotid, hinnaklass 55-65 eurot, kuid osta lapsele 400naelane kott, kui kohapeal on alates 100 naela eest valida peaaegu sama viisakaid ja huvitavaid mudeleid…? Õnneks siis täpselt viimasel  õhtul – olin juba läbi kamminud kõik veebisaidid ja lisaks kõik ette juhtuvad hüpermarketid, Viru Keskuse jne jne, leidsime Prismast, millega rahule jäime – värv sobib, kiisu on 8-), tasku on, ja pestavad on need kenasti tekstiilised kotid ka.  Rahakoti peale ka väga ei hakanud, kuigi (tsst!) vanaema nagunii spondeeris ka ;-). Pluss juurdekuuluvad roosad Hello Kitty pinalid, mis (appi!) maksid pea sama palju kui ranitsad, aga – teate isegi, läks trumm, siis mingu ka pulgad – ahoi!  Kalli talle sellele vanaemale, siinkohal!!

Igatahes järgmised kolm päeva veetsid Üks ja Kaks kõik päevased tunnid, ranits seljas. Sõid hommikust, ranits seljas, vaatasid telekat, ranits seljas, ja peaaegu et istusid lennukis nendega. Bingo! 🙂

Ühe 1. klass:

Näpatud kooli FB lehelt 😉 :

1. klassi raamatud ja töövihikud:

“Sina ei saa sellest aru,” ütles Üks ja tõmbas kristluse töövihiku hellalt mul käest. “Saan küll!” ägestusin. “Isegi väga saan!” ja tõmbasin vihiku siuh! tagasi. Ah et mina ei saa aru…

😉

***

Edasi – Kahe kool:

Kui tervet hoonet ei jaksa remontida, siis võib ju remontida poole? Või vähemalt ühe korruse juurde? Aga see-eest lipud lehvivad!

Kooliaasta eelpäev – muretu segadus kõikjal (kuid kuidagi nad siiski valmis jõudsid.. :))

Kas toimub, millal toimub, kus toimub?? Ei tea, aga istume selle peale veidi… Päike paistab, muusika mängib… milleks liigselt muretseda, tegelikult, on ju?

Kõige õnnelikum! :

Klassiuksel:

Võileivad otsas ja päev sai ka läbi:

Kell 6.30 hommikul. Täna! On! See! Päev!!!! ;D

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s