Hõissa, pulmad!

Meie sündmusterohke september siin on nüüdseks seljataga, viimatiseks veel üleeile Teispoole õe pulmad. Palju siin rääkida pole, tuleb pildilugu.

Pulmade eelõhtut Egiptuses kutsutakse “henna” ning traditsiooniliselt on seda kasutatud pruudi kaunistamiseks hennamaalingutega ja muuks ülesvurhvimiseks. Et hennamaalinguid kõik pruudid tänapäeval ei soovi ja ülesvurhvimine käib nüüd ilusalongis, u 2-3 (või kui palju vaja) sessiooni pulmadele eelneval nädalal, siis sellegipoolest istutakse peigmehe ja pruudi ärasaatmiseks, kumbki pere omas kodus, ning sugulased-tuttavad-naabrid, kes soovivad, saavad käia õnne soovimas ja kaasa elamas. Külanaised on hirmus kaamerapelglik rahvas, kuid mõned neist siiski pildile jäid.

Järgmisel päeval läks pruut kohe hommikul juuksurisse ja meie talle pärastlõunal järele. Peig autoga saabus ka peatselt ja võtsime suuna fotostuudiole.

Stuudio ees sai kõik see mees veel pool tunnikest pöidlaid keerutada, kuni noortest kauneid ilupilte tehti, villaga fototapeedi ees jms, nagu peab!, ühtlasi saabus juurde veel sugulasi ja roheline bussike, mis tõi seda rahvast külast, kel endal autot pole.

Seejärel võtsimegi suuna peigmehe külale. Laulatusele hilineda ei tohi – selle eest kehtib kohe rahatrahv (graafik on siin ju tihe!).

Pruutpaarile nende viimase mudeli Hyundais näidati ajaviiteks muusikavideoid eesistme seljatoes olevalt ekraanilt. Korea vallutab maailma! ; -)

Üks ja Kaks rõõmustasid, et nemad kui küünlakandjad võeti ka nüüd pruutpaari tuttuude autosse istuma…

Küla servas ootasime terve pulmarongi järgi ja sõitsime siis tuktukkide ja traktorite vahel laveerides uhkelt sisse.

Toimumiskoht (peigmehe majaesine) oli kergelt tähistatud ka.

Autost välja saadud ja suled sätitud, liiguti kõigepealt kontorisse, kus paar ja kummaltki poolt kaks meestunnistajat alustuseks vajalikele paberitele alla kirjutasid.

Seejärel algas laulatus.

Kairos on mõnes kirikus selline tamp peal, et mõni saab mehele ka veerand tunniga, kuid külades haltuurat ei tehta ja tseremoonia kestis korraliku tunnikese.

Ka siin läks mingil hetkel allakirjutamiseks. Ning – kui arenenud maailmas avastati näpujälgede abil isiku tuvastamise vajadus alles hiljaaegu, siis Egiptuses on seda võtet kasutatud vist aegade algusest saati. Sh abielutunnistuse puhul. Pöial siniseks – ja paberile!

Kartsin kõige rohkem, et tüdrukutel, kes ka hommikul koolis käisid, tuleb seistes tukk peale ja põlev küünal vajub näkku. Seda päris mitte, kuid hetkene elevus tekkis siiski kui see küünal kippus jah vajuma peigmehe uhke tikitud rüü sisse…

Said vist siiski pidama.

Meie küla nooruke abona rääkis vahele veel pikalt-laialt armastusest – st täpselt ma ei tea, kuid sõna “hobb” igatahes kodus igas teises lauses. Saalis tekkis igatahes silmnähtav elevus, mutikestel minu ümber lõid silmad särama ning minu naabritar pomises poolvaljult kaasa: “Õigust räägib! … Täpselt nii ongi!” … : )

Seejärel, kui ka kõik õnnitlejad olid noorpaarile kirikuesisel õnne soovinud, oli ametlik osa sellega läbi ja  noored pääsesid lõpuks püünele. Üks ja Kaks pääsesid istuma ja kooki sööma, aga noortele nii lihtsalt armu ei antud. Nemad pidid veel teineteist alustuseks tseremoniaalselt jootma, ja siis söötma. Ümberringi surisesid videokaamerad, klõpsusid telefonide fotosilmad – harilik pulm! V.a. et muusikat ei olnud ja ükski jalg ei tantsinud, ükski konts ei kõpsunud. Selleks puhuks oli äiadel taas kautsjon makstud – kuna abiellumine kohaliku piiskopi arvates on nii tõsine ettevõtmine, et selle puhul mingit tantsu ja lauluga tsirkust korraldada oleks äärmiselt kohatu. Vot siis. No, meil enamusel oli pikk päev seljataga ja ei olnud midagi selle vastu, et kiiremini ja libedamalt õhtule saada, sh muidugi pruutpaaril endal.

Vahepeal kutsuti mind tahatuppa appi torti kokku panema. Kuigi pulmakülalised olid oma koogi karbikese sees juba kätte saanud, siis noorpaarile tuuakse selline tseremoniaalne ühe ampsu kooku, kust lõigatakse üks tükike, millest siis kumbki haukab. See oli seekord selline:

Et pulmamaja oli pruutpaari kodust oma 100 meetri kaugusel, siis ootas värava ees ikka jälle auto, kuhu pruutpaar sisse istus, ja minut hiljem siis uuest välja astus. Pulmaööl juba jala ei käida! (hiljem muidugi see muutub, aga see nüüd selleks hetkel :))

Ning sinna nad meist siis maha jäid – oma tuttuude verivärskesse koju.

Kuigi kauaks siiski mitte – traditsiooniliselt viib pruudi ema noorpaari esimese õhtu söögi hetkeks, mil nood lõpuks ometi omapead ja kahekesi jäävad. Ning pruudi ema viib ka järgmise päeva söögi ning vastavalt kokkuleppele vajadusel veel söögimoona vähemalt mesinädalate kestuse ajaks. Ega’s siis kohe saa uut noorikut sisseostudega piinama hakata! Meie noortele viidi esimeseks õhtusöögiks täidetud tuvisid ja teiseks päevaks oli ämmal ahjus pardipraad. P.S. Noored olid ikka veel täiesti õnneliku, kuigi suhteliselt magamata olekuga… 😉

Kaua me noorpaari ei piinanud – sõime küpsised ära ja päikeseloojanguks võtsime suuna kodule. Täna oli meil taas argipäev, kuid noortel jätkuvad veel mesinädalad – abiellujad saavad Egiptuses seks puhuks nädalakese või veidi enam puhkust.

***

Advertisements

6 thoughts on “Hõissa, pulmad!

 1. vaga lahe lugemine, ole sa kristlane v moslem traditsioonid on pea aegu et yhed
  onne pruutpaarile ja vaga ilusad pulmad olid
  kas teil seal on ka pulmatordid sellised igavad??? siin on ka ,eestis pulmakad on ikka hoooooooooooopis midagi muud

 2. Hehee, no eks ta oli ikka külapulm, minu ütleme nii et veidi kõhklevate kommentaaride peale meie ämm siin naeris ja arvas et tore et üldse katuse all toimus – et enamasti sellises kohas peetakse ikka tänaval! 😀 Kuid noored ise olid õnnelikud ja eks nad edasi säti elu juba oma käe järgi rohkem.

  Ma arvan et Kairos on ikka uhkemad tordid – nii uhked kui just keegi tellida jaksab :-). Kuid meil siin on jah sellised. Üldse läbiv teema pulmapeo puhul pole mitte, et kuidas midagi võimalikult maitsvat pakkuda, aga kuidas võimalikult rohkem kokku hoida :). Kuna külalisi tuleb ka paarisaja ringis igasugu kaugemaid ja lähemaid untsakaid, siis see polegi ehk nii vale ka, või vähemalt raske on ette heita tänastes oludes kellelegi suurt kokkuhoidlikkust. 😀

  Thx igatahes. 🙂

 3. Kohati tundus, et osa rahvast jääb kohe magama :). Või niisamuti nagu ei tohi jalg tatsuda, ei tohi liiga innukalt naeratada ega emotsioone välja näidata?

 4. Väga kena noorpaar, eriti meeldib peig. Arvan, et pidu on ikka eelkõige abiellujatele selle päeva natuke pidulikumaks tegemiseks, on ju pruutpaar see kõige tähtsam. Kui palju külalisi, milline on tort, kui palju raha on kulutatud ning kui lõbus või igav on pulmalistel, see pole tegelikult üldse nii oluline. Olgu neil õnnelik ja tundeküllane elu ees ootamas. Parimad soovid neile Hispaaniast.

  • Hehee, aitäh! Nii see vist ongi. Kuigi mina alati mõtlen et kui juba pidu teha siis võiks olla ikakgi veidi eriline ja mitte lihtsalt rutiin? Samas neid pulmi siin on ju tõesti naabrite ja sugulaste peale kokku üle nädala vist, et ega kogu aeg ei jaksakski midagi erilist. 😀

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s