Nagu kaks tilka vett (19)

Aleppo vana turg (souq) 2010

Aleppo vana turg (souq) 2012

 

 

 

 

 

 

 

Siin ei ole vahelduseks midagi naljakat, see on tegelikult kurb postitus. Süürias tapab inimene inimest ja nüüd juba on ohus ka maailma kultuuripärand – põleb UNESCO kaitse all olev turg Aleppos, väärtuslikud ehitised ja kultuuripäramu Damascuses, Homsis, Aleppos, Palmyras…. Mäletate millega algas maailma ajalugu kunagi 5. klassis? Imelise Babüloonia, ja Mesopotaamia rippaedadega kusagil Tigrise ja Eufrati vahel?? OK, need aiad on tegelikult tänane Iraak, kuid Süüria on kohe seal kõrval, sellesama Eufrati veeres ülesvoolu, ja ühtlasi lähedal elu andvat niiskust saatvale Vahemerele. Selline väike imede ait ajaloolistel Ida ja Lääne vahelistel kaubateedel, mis ta olla võiks… aga hetkel ei ole ja kui nii edasi läheb, siis me seda ka enam kunagi ei näe.

Tegelikult muuseas on Süüria Ühe pärisnimi, üks tema eesnimedest. Panime selle kunagi, sest minu meelest nimi aitab kujundada inimese iseloomu ja enesetunnet. Tahtsin, et kuhu iganes elu ta viib, ta kannaks kaasas midagi sellest piirkonnast, tänu millele ta üldse olemas on. Kuid ei pane ju tüdruklapse nimeks Egiptus? Jäigi siit lähedalt silma Süüria – kuuldavasti kaunis ja pika põneva ajalooga, ometigi ka seni nägematu ja tundmatu. Ühe kena ja iseteadliku naisterahva nimeks siis otse kui loodud?

Muuhulgas sellepärast on mul eriti valus jälgida, mis Süürias toimub, ja ma eriti tugevalt pean pöialt, et vähemalt üksteise tapmisest ja omaenda elu laastamisest ometigi üle saadaks. Miskipärast ma ei kuule eriti valje rahvusvahelisi hääli selles suunas. Kõik vaatavad pealt, ja nagu oleks see täiesti loomulik, mõistetav ja vabandatav, et kui sulle teine inimene ei meeldi, sul on temaga konflikt, siis ongi täiesti normaalne et lähed ja ajad ta oksa? Kuid ei ole ju? Aastal 2012 ei ole ju ometigi ammu enam?? Ja ma mõtlen siis ka, et… teie, mehed, ja teie igikestvad sõja ja au mängud ja kes kellest üle on jne jnt!?? Kas ühtegi targemat teie hulgas kusagil tõesti ei ole?

Vahel tuleb öelda väga valjusti, selge häälega ja otse, et mõni asi kohale jõuaks. Ja eriti siis, kui mõni inimene on üle kuumenenud ja reaalsustaju kaotanud, siis ümberringi peaks muutuma tema jaoks väga kiiresti väga jahedaks. Jahutavalt jäiseks.

Varahommikune Palmyra

Amfiteater Palmyras

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s