Talitalitalitalitulitulitulituli…

Talv saabus sel aastal ootamatult. Päris tõsiselt ka. Eestisse tuleb lumega, meile tuli… veega. Neljapäeva öösel vastu reedet, kesköö paiku, jõudis meieni meeletute kärgatuste ja välgusähvatuste saatel äikesetorm ning koos sellega korralik vihmavaling. Tund aega paugutas ja kallas nagu oavarrest, ning siis läks ka elekter ära.

Elekter naases küll peatselt, pärast revolutsiooni üldse on ses suhtes asjad nagu paranenud, või on see iseeneselik areng. Kuid meie peamine veresoon, meie arter, teeke, mis linna viib, on kergelt püdel veel nädalake hiljemgi.

Ühtlasi läks silmpilkselt külmaks. Olingi nagu imestanud, et november juba kohal, kuid tüdrukud lähevad kooli endiselt pluusi väel ja jakist ei taha kuuldagi. Isegi lämbe oli kohati, mil muidu juba ammu pidanuks krõbedapoolsed hommikud jõudnud olema. Noh, jõudsidki siis, suure pauguga. Öine temperatuur langes kusagile +13…+15C kanti, jakid said selga ja mina istusin üleeilse hommikupooliku tüdrukute tuba soojustades – kleepisin kinni pragusid rõduukse ja piida vahel ning õmblesin mikihiirtega sitsikardinale paksu fliislina taha. Nende toasein vaatab just läände ja sealt puhuvad talvel kõige külmemad tuuled.

Muud huvitavat? Meie pere täienes veel ühe lapselapsega ehk et Teispool sai teist korda onuks. Tema õde, kes eelmisel korral läks sünnitama (kindlalt!) poega, sai tookord tütre, ja nüüd, minnes sünnitama (kindlalt!) tütart, sai poja. Ta väga pahane siiski ei olnud.  Ega ultrahelipildi kvaliteet ei määra ju tingimata arsti kvaliteeti?

Laiemas riigis ka aeg-ajalt üht-teist toimub, näiteks ühes Ülem-Egiptuse külas haaras naisõpetajanna käärid ja lõikas kahel tüdrukul patsid pooleks – sest need ei katnud pead salliga. Õpetajanna läks kohtu alla ja talle mõisteti kuus kuud tingimisi, kuid tõusis ka ühtlasi omataolistele eeskujuks – Kairo metroos hiljuti arendasid kaks üleni nägu katvat naisterahvas tüli samas vagunis istunud pealtnäha umbes 12-14aastase kristlasest koolitüdrukuga, kellel muidugi samuti juuksed katmata, ning haarasid “juhuslikult” taskus olnud käärid ja lõikasid tollel patsi peast… Viskasid veel rongist välja ka. See olnuvat juba kolmas sarnane juhtum viimastel päevadel samas kohas. Naisi peetakse “Vooruslikkuse edendamise ja pahede ärahoidmise” nimelise isetegevusliku kodanikeühenduse liikmeteks.

http://www.bikyamasr.com/80603/egypt-veiled-women-cut-off-infidel-christians-hair-throw-her-out-of-metro/

“Vooruslikel” on ka pidevalt tööd – nimelt kohe peaks siinsetele ekraanidele jõudma uus Egiptuse film pealkirjaga: “Al Molhid“ ehk… “Ateist”. Kuigi film läbis Al-Azhari ehk kõrgemate sunnivaimulike tsensuuri, ähvardavad filmitegijaid kuuldavasti sellegipoolest äärmusmoslemid. Igal moslemil on ju ikka oma ettekujutus “õigest” islamist?

Ning märke ateistlike egiptlaste või – kui soovite – araablaste olemasolust järjest lisandub. Kommentaariumis vastavasisulise artikli all näiteks reklaamis end üks selle egiidi alla koonduv, egiptlastest koosnev FB-rühm. “Mõtle lastele,” lausus Teispool hoiatavalt, kui nägi mind näppimas lehte pealkirjaga “Arab Atheist Network”. Jne jne. No muidugi ma mõtlen… Paganlus on siinkandis endiselt kohtulikult karistatav. Kuid kas saab peatada tõusulainet?

http://www.worldcrunch.com/culture-society/egypt-039-s-atheists-want-to-speak-their-mind-in-post-mubarak-era/egypt-arab-atheist-religion-islam/c3s10014/#.UKII1mep7NA

http://www.mideastyouth.com/2007/06/15/interview-with-an-arab-atheist-does-islam-drive-its-youth-away/

Eelmine link (intervjuu) ongi heaks sissejuhatuseks järgmisele teemale. Kairo tänavad nimelt on vooruse kaitsjate paljudele püüdlustele vaatamata endiselt potentsiaalselt ebameeldiv koht üksinda kõndivatele naisterahvastele. Kõigest läinud nädalal avaldas iseseisev uudislehekülg Bikyamasr teate juhtumist, kus üks naisterahvas praktiliselt riietati lahti Kairo kesksel Qasr-al-Aini tänaval, Tahriri ja Talaat Harbi väljakute vahetus läheduses. “Revolutsiooni järel arvavad inimesed, et võivad käituda lihtsalt kuidas soovivad – nende versioon demokraatiast,” nendib üks naisterahvas teemat kommenteerides.

Teema on siiski varasemast märksa rohkem avalikkuse ees ja ka teateid on rohkem ehk just sellepärast, et enamad naised üldse julgevad tunnistada, et nendega midagi juhtus. “Ma ei julge oma vanematele sellest rääkida,” on sageli kõlav pihtimus, antud juhul tütarlapselt, kelle kõrvale tänaval sõitma jäänud auto juht üritas veenda teda endaga kaasa sõitma, talle ähvarduseks peaaegu otsa sõites. “Nad arvavad nagunii et olen ise süüdi, ja saan kodust lahkumise keelu.” Ka “Do you wanna f..k?” või “I want to f..k you,” on tihti korduvad verbaalsed üleskutsed. Kätega kobamistest ei hakka rääkimagi.

Nii et mina kurdan siin, et ei ole kuskile kodust välja minna, kuid Kairos nad ei julge välja minna, kui just autoga trepist treppi ei sõida.

Äsjase ohvripüha ehk Eid el-Adha kahel esimesel päeval sai teemaga tegelevate vabatahtlike ühendus umbes 300 teadet mitmesugustest ahistamisjuhtumitest Kairo tänavatel ning neli päeva kestnud pühade lõppedes oli politsei saanud 735 samasisulist avaldust.

http://www.bikyamasr.com/80570/the-persistant-battle-against-rampant-sexual-harassment-in-egypt/

Ka Egiptuse maanteed on taas kuulutatud maailma ohtlikemateks, sh arvutati ühes artiklis kokku, et kui Egiptuse revolutsioonis hukkus umbes 2000 inimest, siis samal aastal liiklusõnnetustes hukkus umbes 6000. Selline 50 km vene ruletti siis siin meie ja Kairo vahel…

Ning Kairo külje all Fayoumi oaasis toimus laupäeval taas pisuke raudteeõnnetus – kaks rongi sõitsid kokku. Neli inimest said surma ja umbes 40 vigastada.

Siiski on ka lahendus kohe olemas – nimelt ükspäev meilt siit Tantasse pehmejäätist sööma sõites nägime, et juba ongi valminud uus lennuväli meist kõigest 15 km kaugusele – see siis polnudki muinasjutt, et siia lennuvälja ehitust lubati! Kuigi idee järgi transpordilennuväli, siis vaevalt nad eralennukitelegi ei ütlevad, kui teil külla tulla plaanis? Raha on raha…

http://www.ourairports.com/airports/HE42/#lat=30.580957579847432,lon=31.1367130279541,zoom=14,type=Satellite,airport=HE42

Jookseb ilusasti Kairo-Alexi maanteega paralleelselt, tüdrukutel lõbu laialt kui taiara’sid kohe nii lähedalt näha saab olema. Quisnas on päris aktiivne tööstusrajoon ja küllap see sellega on seotud nagu ka muu kohaliku toodangu ja tootmisega Kairo ja Alexi vahel.

Kuid kodule lähemale tulles: Ühel kestab “eksamisessioon”. Jah, esimeses klassis. Üleeile araabia keel, eile usuõpetus, täna mata ja homme inglise keel.  Hindeid muidugi veel ei panda, kuid punkte loetakse siiski.

Ja kuna ämm on sel nädalal kodust ära, abiks kantseldamas oma tuttuut lapselast, pean ma ise süüa tegema. Oh õudust! Mõtlesin, et teen ratsionaliseeritud kapsa-mahshit – poti põhja kapsalehed, siis kiht riisi, siis uuesti lehed jne. Ega kapsa maitse ju sellest muutu, on ta rulli keeratud või mitte? (Teispool muidugi arvab, et muutub, aga see selleks.)

***

Kuidas need sügised ikka nii argiseks alati kipuvad?

Advertisements

6 thoughts on “Talitalitalitalitulitulitulituli…

 1. Mul on raske uskuda, et need naised metroos lapsega kolmekesi olid. Seega on kaks võimalust:
  a) ka need, kes ise otseselt diskrimineerimisprotsessis ei osale, kiidavad selle vaikimisi heaks või
  b) nad kardavad tõsimeeli kahele mammile vastu astuda, sest see võib tuua “ebameeldivusi.”

  Millised need “ebameeldivused” oleks, teavad ilmselt ainult egiptlased ise.

  • Mulle tundub et egiptlased üldse lähtuvad põhimõttest: Don’t trouble trouble until trouble troubles you. Ehk et – kuni ise pihta pole saanud, parem istu vakka ja vagusi. Võib-olla on ajalugu neid nii õpetanud? Või rahvastiku tihedus, ka Lääne suurlinnades on uuritud, et linnaelanikud muutuvad ajapikku ükskõikseks neid ümbritseva suhtes, kuni selleni et New Yorgi tänavatel võib inimene appi hüüda, kui teda tapetakse, kuid ümbritsevate majade akendest isegi ei vaadata välja. Ei jaksa kogu aeg reageerida kõigele, mis ümberringi toimub ja sellest tekib kalestumine? Nagu müür isikliku maailma ja elu kaitseks? Ei tea, aga umbes nii. Eriti aga, jah, hoidutakse sekkumast, kui asjasse on segatud naise vooruslikkuse põhimõte. Nagu see kanduks siis ka aitajale edasi vms.

 2. patsi lõikasid maha jah, aga rongiaknast vist välja siiski ei lennutanud, sest lugesin sama uudist kohalikust ajalehest internetis, ja seal fotol istus see 13 a kristlasest tütarlaps mahalõigatud pats pihus 😛

  • No mina sealtsamast, aga seal ju oligi et ikka viskasid jah vagunist välja, aknast vist ehk mitte, vast ikka uksest, või “saatsid viisakalt” vms, aga mingi randmeluu vms kahjustusega igatahes.

 3. jajah, seal kirjeldati 2 insidenti, üks 28 a, see lükati vagunst välja ja käeluuga oli jah miskit
  , ja teine 13 a neiu, sellest pikemalt ei kirjutatud. aga see noorik pildil, ei saagi aru, kas 13 a või 28 a. Pigem 13 a tundub mulle.

 4. mulle alati meeldib lugeda su blogi.väga huvitav ja hoian end kursis eks elukohaga.
  samas viimasel ajal olen õnnelik ,et minema sealt kolisin
  Tita vanematele Õnne nii nunnu beebi

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s