Nagu kaks tilka vett (21)

Tõsiusklik moslem

Tõsiusklik juut

 

 

 

 

 

*

Juudid palvetamas

Moslem palvetamas

 

 

 

 

 

Siia juurde käib ka lugu. Teispoolega Tallinna poole teel, oli esimene peatus Euroopa pinnal Varssavi lennujaam. Laste mängunurgake paiknes just teel väljuvate lendude poole ja selle kõrvale end maha toetades et mõelda, mida ja kuhu siis nüüd edasi, peatus samas rühmake tõsiusklikke juute – sellised pika habeme ja kõvakübaraga ja rangetes mustades ülikondades, piltidelt neid varemgi nähtud nii et väga suurt üllatust ei tekkinud. Küll aga üllatusime nii mina kui Teispool, kui mitmed neist tõmbasid kotist välja avara salli moodi eseme ja sellega end kattes asusid… palvetama, minu meelest ka näoga kindlasse suunda pöördudes.

“Kuule, nagu salafid ju,” müksasin.  Teispool noogutas sama suure jahmatusega, samuti silmanurgast palvetajaid piiludes. Kutsusime peatselt lapsed ja tegime teed lennujaama kaugemasse otsa – edasilennu väravale läheale aga ühtlasi miskipärast ei tundnud me end selle meesterühma lähedal  eriti turvaliselt. Meenus seejärel, et olin millalgi veebist lugenud, kuidas vist Jordaania piiri lähistel kusagil kõrbes, täpselt ei mäleta ka, ühinesid juutide ja moslemite religioossed kogukonnad ühiseks protestiks  FGM vastu – see on siis keelu vastu algkoolieas tüdrukutel  kõdisti ära lõigata, mida kumbki kogukond nimetas nende “usuvabaduse” piiramiseks. Jäi meelde, sest mõtlesin seda lugu lugedes, et näe mõne teema puhul tulevad isegi need kaks ühe mütsi alla kokku…

Järgmiseks juhtusin millalgi varsti artiklile, milles räägiti ühe rahutuse puhkemisest tollal veel inglaste kureeritavas Jeruusalemmas – nn nutumüüri  ääres palvetavad juudid üritasid sinna moodustada toigastest ja kangast vaheseina, mis mehed naistest eraldaks. (Neil vist oli keelatud sinna üldse midagi ehitada.) Kuna juudi uskumuse kohaselt naised vistitsi ei tohi palvetada, või üldse viibida meestega ühes ruumis? Kontrollisingi väikse veebiotsinguga kohe järgi – jah muidugi, ka tõsiuskliku juudi traditsioonilises pulmas istuvad mehed ja naised eraldi või isegi tähistavad eraldi ruumides. Nagu moslemitelgi.
(Väljend “Egiptuse pulm” seetõttu isegi kannab erilist kaasnevat tähendust ülejäänud araabiamaades – see on pulm, kus mehed ja naised pidutsevad koos, ühes ruumis!)

Anyway niisiis – võiks arvata, et tegemist on maailma mastaabis kahe omavahel kõige lähedasema usuga… ?

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s