Tissivad veokijuhid ehk bosa

Kuumal suvepäeval Kairo poole sõites või ka muudel elavama liiklusega teedel võib kindlasti juhtuda, et tihedalt veerevate autorivide vahel laveerib rähmaka oleku ja mitte liiga hea toitumusega mees, kes toetab õlale suurt vitstest korvi, milles valendavad nii umbes rusikasuurused kilesse pakitud mütsakad. Nagu oleks klaasitäis piima, või võib-olla tükike saiatainast pakitud kilekotti ja sõm peale tõmmatud. Võtab sealt ühekaupa ja lehvitab autojuhtide poole, kellest ka paljud hoo maha võtavad ja pooleldi käigu pealt saab tehing sooritatud.
“Mis see on,” sikutan Teispoolt käisest ja viitan. “Hehee,” muheleb Teispool. “See on bosa!”
😕 ? ?
Seletab siis Teispool edasi. Bosa on kergelt magustatud jahukääritis – siis põhimõtteliselt nagu vedelamat sorti, suhkruga tehtud saiatainas. See pakitakse portsjoni kaupa kilekottidesse, hoitakse külmas ja sellisena – ahvatlevalt külm ja kastepiisane, hapukasmagus ja hämmastavalt toitev (ning käärimise tulemusel ühtlasi umbes 1% alkoholi sisaldav) müüakse maanteedel autojuhtidele, kes seal kuumade, januste ja näljastena selle järele sirutuvad tõepoolest nagu imikud rinna järele.  Närivad ühte nurka augu ja sealt kaudu lutsivad. Selline pehme, ümar ja peosuurune… Karastavalt külm ja nauditavalt muditav.

Bosa kui sõna ei tähenda tegelikult rinda, nagu ma mõnda aega mõtlesin, kuid visuaalne assotsiatsioon (pakendi ja tarbimisviisi tõttu) tekib siiski, mis paneb mehed muigama, kui teel bosamüüjat märkavad.

Nagu Teispool on meestega korduvalt juttu teinud, siis ükski (moslemist või muu) autojuht ei leia, et tarbitav põhimõtteliselt kerge alkohoolne jook oleks patt või et see segaks tööd tegemast, vms.

***
Ikka ka taustuuringut tehes avastasin üllatuseks, et muudes kultuuriruumides nagu nt Türgi on bosa või siis boza saadaval isegi täiesti peene kraamina, nagu omamoodi cappuccino või latte kohalik vorm.

http://en.wikipedia.org/wiki/Boza

Tolle kohta fotode nägemiseks tippige Google’isse nt “boza photos”. Meil siin (teadaolevalt) levib aga ainult see tissitav versioon. Pilte pole õnnestunud tabada.

Advertisements

One thought on “Tissivad veokijuhid ehk bosa

  1. Väga lahe lugemine hommiku vara! 🙂 Terveks päevaks muie näol 😀 Aga selle pildi saa sa ju ise järgmine kord teha kui teil õnnestub seda kraami saada 😉

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s