Onu Ramadaan

Psst! Pss-sst!! No vaata ometi siia!? 🙂 Mul on teile jälle ei millestki midagi jutustada…

***

Harilikult saabub Teispool töistelt sõitudelt kehvasõnalise ja mornina – kurnatud nagu vaese mehe hobu, janus ja viimase piirini nälgas. “Just nagu võileivakaupmehi teede veerest ei leiaks?!” viskan talle vahel etteheitvalt. Kes siis vabatahtlikult endaga niiviisi teeb?

Kuid ei malda Teispool mingite võileibade pärast pidurile vajutada  (seda saab Egiptuses niigi nõrkemiseni teha).

Eile aga astus uksest sisse – nägu nalja täis! Ohhoo! Ei jooksnudki kohe potikaasi kergitama ja otsima suurimat kulpi majas – kutsus hoopis Ühe ja Kahe ning ulatas kummalegi kilesse pakitud polüstüroolkandikukese, millel kummalgi pakike mahla, väike banaan ja rõngakujuline datlimoosiga saiake. “Onu Ramadanilt,” lausus kelmika muigega ja paitas laste päid nagu oleks suure heateoga hakkama saanud. Aga laua taha istudes tunnistas üles: “Me ei saanud liiga vara mesilaste juurest ära tulla, sest rihtisime õiget aega!”

Oi, ta põleb põrgus koos minuga! Aga anyway siis, nimelt on ramadani ajal kombeks hoolt kanda ikka ka nende eest, kel elus kehvemini läinud või samuti rändurite ja kõigi muude eest, kes teel. Kuna oletatakse, et päikeseloojangu saabumiseks on nad kõik päev läbi paastunutena näljast ja janust nõrkemas.

Kuidas sel aastal on külades ja linnades tänavatel kaetavate pidulaudadega, ma ei tea, kuid ka maanteede veeres on kombeks teel olijate eest hoolitseda, jagades mööduvatele autojuhtidele selliseid “esmaabipakikesi”, mille abil hädapäraselt janu ja nälga kustutada siis, kui kogu muu riik ja rahvas ramadani õhtulaudade veerde istub, kuid nemad endiselt teel ehk siis tööl on.

Finantseerivad neid pakikesi omaalgatuslikult kõik need, kel selleks vara, mõtlen alati, et natuke ehk ka hea õnne hoidmiseks ja halva peletamiseks, kuna sisu harilikult peegeldab veidi annetaja käekäiku. Teispoole autojuht näiteks olla kurtnud, et päev varem olla ta sattunud “valedele” teedele – sõitnud läbi terve maakonna ja saanud “saagiks” ainult paar kuivanud datliräbalat (datlid mäletamisi on pika ajalooga esmane paastu murdmise roog päikese loojudes).

Kuid eile niisiis sattusid nad “soonele”, kus massiliselt jagati mahla ja – näe – isegi banaanikesi ja saiakesi.

“Me ise jõime vist küll kümme pakki,” kestab Teispoolel endiselt sugar-high. “Tuleb lihtsalt veidi pidurdada ja õnnetule näol vett küsida. Muidugi neil vett pole ja ulatavadki siis lahkelt, mida muud neil anda on…” Ning tõmbab uuesti suu kõrvuni ja kühveldab sinna hunniku riisi köögiviljadega ehk tänase koduse menüü.

Ka vett on siinsetel teedel ja tänavatel muidugi kombeks jagada alati kuumal ajal, kuid paastupäeval vastu päikeseloojangut ei hakka keegi enam palja veega jändama – selge see, et siis juba läheb vaja midagi toitvamat, mis veresuhkrut natukenegi kergitaks.

“Mansoura ja Mahalla vahel on üks tee, mille ääres on suurem hulk edukaid pulmaruume,” teab Teispool ka. “Nood on nii jõukad, et sellel teel pakutakse harilikult isegi sooja sööki.”

“Kas nad siis ära ei tunne, et tegemist kristlastega?” imestan mina. Muidugi alati vist ei, aga vahel siiski. Minu meelest nimelt on kristlastel sagedamini kreeklaste ümmargused latakad näod, samas kui moslemid on kiitsakat araabia verd. Kuigi mitte alati. Kuid igatahes harva vist on kreeklase nägu inimene moslem? No tont seda teab, tegelikult. Kuid autos ikka mõni rist harilikult ripub.

“Ei, kus neil selleks mahti. Neil on igaühel 50, võib-olla 100 pakikest vaja välja jagada, siis ka ise iftarile tõtata, seal ei ole aega näkku vaadata,” pakub Teispool. “Või isegi kui aru saavad, siis poleks kombekas vahet teha.”

Jah – teeline on teeline, isegi kui ta sel päeval paastunud polegi, või mine võta kinni, ega need päev läbi suvaliselt rüübatud klaasitäied teed, ja muud suurt midagi, paastust palju erinegi, vähemalt minu jaoks, kelle pikim päevateekond (khm!) kulgeb arvutist ja külmkapini ja tagasi.

Kuid eile siis nii. Sain minagi tükikese saiakest – peenest valgest jahust ja imevärsket. Aitäh, onu Ramadaan!!! 😀

***

Veel samal teemal:

http://www.aa.com.tr/en/turkey/203862–badf

http://english.ahram.org.eg/NewsContent/32/99/76368/Folk/Special-Files/Cannons–charity-banquets-Uniquely-Egyptian-Ramada.aspx

ning numbrite ja faktide huvilistele:

http://abna.ir/print.asp?lang=3&id=201157

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s