Aeg vahetada sulestikku!

Nali pidi olema meie kõige tervem kaitsereaktsioon psühholoogiliselt vastuvõetamatule või muidu piinlikule olukorrale. Et Egiptuses juba naljad ei lõpe, ütleb siis ka midagi siinse keskkonna ja lõppematute olukordade kohta, kuid olgu pealegi – peaasi et igav pole! 🙂

Viimase nädala uus trend on seniste moslemite-habemekandjate püüd muuta välimust, kas siis selleks, et avalikus ruumis ringi liikudes mitte jääda silma korravalvepatrullidele, kes habemikke pidid puistama palju rangemalt kui ülejäänud kodanikke, või ka tõsisematel põhjustel, millest kohe juttu tuleb.

Teema avas üks Kairos araabia keelt õppiv välismaalane, kes on ühtlasi entusiastlik moslem ja senini ka rõivastus nagu ontlik moslem ikka – pikka habemesse, pikka galabeyasse ja murumütsikesse. Olukorda Kairo tänavatel või ehk ka ees seisvat lennureisi Euroopasse arvestades ajas poiss nüüd aga habeme maha ja ka galabeya asemel kannab hoopis t-särki.

“Mis sa ometi tegid,” olla sõbrad aga käsi kokku löönud. “Sa ju näed nüüd välja nagu välismaa ajakirjanik!”
***

Kui üleeile tabati Siwa oaasist Liibüasse pageda üritav, moslemivennaskonnaga lähedalt seotud jutlustaja Safwat Hegazi, kelle suhtes muuseas kehtib UK-sse sissesõidu keeld viha õhutamise pärast, hakkas rahva seas kibekiiresti levima versioon, et ta leiti värvitud juustega ja nikaabi ehk naiseks maskeerunult. Tegelikult nikaabi kohta ma tõendeid ei leia, kuid habe on mustaks värvitud tõesti – mees, kes enne nägi välja nagu foto vasakul, nägi leidmisel välja nagu fotol paremal kujutatud. Põgusalt peale vaadates oleks mina arvanud, et mingi saud kaaskonnaga (saudide traditsiooniline habemejoon ja stiil).

Enne.

Nüüd.

 

 

 

 

 

 

***
Lõpuks, täna tuli Teispool ja ütles suuri silmi tehes: “Tead, meie naabripoiss on habeme maha ajanud! Ma isegi ei tundnud teda ära!” Pidades silmas meie naabritari Islami abikaasat Mohamedi, tublit poepidajat, kellest loos “Tere Islam!” kunagi varem juttu tegin. Mohamed kandis alati murumütsikest ja põlvpükse täpselt nagu Prohvet, kuid nüüdsel vahepealsel moslemite Pride perioodil peaaegu ainult valget galabeyat ja murumütsikest. Ja muidugi lopsakat habet.

Pärast seda aga, kui paar päeva tagasi Siinail mõrvati meie küla nooruke poiss-politseinik, olevat talle öeldud, et: kas ajad habeme maha, või….

***

Mis kõik on natuke nagu lihtsalt naljakas (neile, kes ise habemikud moslemid pole), aga natuke ka kurbnaljakas, sest mõelda vaid, kui tõsist tähendust siis kannab üks habe, või (muidugi ka) üks iseloomulikult seotud pearätt.

Advertisements

5 thoughts on “Aeg vahetada sulestikku!

 1. Njah, mina olen argipäeviti hea meelega pükstekandja. Eilne üleskutse http://www.dailynewsegypt.com/2013/08/22/we-will-wear-dresses-on-24-august/ jäi ka tegelikult vahele, kuna ma ei käinudki kodust väljas.

  Nii et mu garderoobi tugisambaks on siiani spetsiaalselt Egiptuse jaoks ostetud linane pükskostüüm ESPRIT 2005. aasta kollektsioonist. 😎 Head asjad ei vanane! 🙂 Ja kõik Eestis kandmata jäänud kontorikostüümid, kuna Eestis kostüümi enam nii väga ei kantagi, kui kohustust pole, aga siin kannab ontlik naine ikka kostüümi – kopt siis või ka glamuursem kontoridaam. Talvel polegi nendega siin nii palav ka. 😀 Siinsed seelikud on ehk harilikult veidi pikemad – umbes pahkluuni, kuigi jõudsalt liigub maapiirkondadesse ka lühem, kõigest põlvi kattev seelik (seda stiili nimetatakse siis: Chanel! 🙂

  Lastele kooli järgi või poodi toiduostudele – mida iganes, mis katab põlved ja õlad, mina enamasti miskit sorti capripükse ja t-särke või liibukamate pükste puhul tuunikat.

  Glamuursemale üritusele nagu sugulase pulmad vms võib jõukam kopt minna ka paljaste õlgadega, kuid mingi sall nende katmiseks on siis harilikult ka varuks. Autost peomajja ja tagasi – pole probleem.

  Meie oma linnakesest on küll raske midagi leida, siin müüakse enamasti sellist kottkostüümi, mida kannavad vanemad naisterahvad, või siis seda psühhedeelilist polüestermoodi, mis sageli tuleb hoopis Hiinast, ja mida kannavad siinsed noord, kes kannavad tegelikult kõike, mida tahavad, lihtsalt et ihu peab kaetud olema. Liibukad teksad komplektis liibuka topiga pole mingi probleem, lihtsalt paelakestega topi alla pannakse pikkade varrukate ja kõrge kraega pullover (sellise nimi siin on: body, ja neid on saada igas värvitoonis, ja mul hakkab palav juba paljalt sellise nägemisest :)). Soositum on siiski midagi, mis tagupoole ära katab – tuunika vms. Poolkonservatiivsed neiud kannavad meeleldi maani teksaseelikut ja selle peal mingeid figuuri järgi lõigatud pluuse või dzhempreid, koos hegabiga, mis tegelikult jätab liikudes üpriski graatsilise mulje.

  Kohalik mood on üldiselt tõeliselt kaootline ja n-ö vaatlemiseks minu arust ääretult huvitav. Ja sel puudub täielikult seos sellega, mis Euroopas hetkel moes on – värv või tegumood või mis iganes. Kuigi Mango, Esprit, Monsoon jne jne on ka siin olemas, kuid nende sihtrühmad on kogurahvastiku suhtes nii tillukesed ja liiguvad peaaegu et omas maailmas.

  Hijabi kohta on kindlasti rääkinud Eesti moslemid oma kuukirjas IQRA, sh minu arust Nele Siplane selle kandmisest Egiptuses, otsi ja leia. 🙂 Mees mul just rõõmustas, et vahepeal olevat nikaab hakanud meie linnakeses vägisi peale suruma, tema sõnul “nagu katk”. Ta loodab, et see trend nüüd ehk vaibub. No, ma oletan, et väiksema sissetulekuga peredes on noortel naistel märksa lihtsam nii (ainult mustas) elegantne välja näha ja kosmeetikat ei lähe ka nii palju vaja ;-). Pealegi kannavat taolist nikaabi sageli need, kes kas ise kusagil Laheriikides töötanud on, või siis mõni sugulane töötab, mis on ikka kerge prestiizhi ehk pere varjatud jõukuse märk siis.

  Kuid mine sa tea. Ka Al-Sisi abikaasa räägitakse et kannab nikaabi…

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s