Viigimari – naturaalne huulepaisutaja

(Olenevalt esteetilistest eelistustest muidugi, kuid et te siis teaksite! 😛 )

IMGP2149xx

Teispool nimelt paar päeva tagasi koju jõudes heitis köögilauale sellise korvitäie viigimarju (pildil on alles jäänud osa :)). Teekond mesilaste juurde kulgeb ikka läbi kõikvõimalike hõreasustatud külakeste, sageli rikkalike puuviljaaedade lähistel, kus sellist kraami saab tee kõrvalt noppida peaaegu omahinnaga.

Oleme neid siis reipalt muginud, sest viigimarjamoosi on niigi poed täis ja ega moos värske marja vastu päriselt saagi. Eile aga tulid Üks ja Kaks minu juurde tiba õnnetu olekuga, suud pruntis peas, ja pärisid: “Emme, miks meil suud haiged on?”

Et mu omadki limaskestad olid kergelt kohevil (märkasin selle peale) ja me kõik paraja kausitäie viigimarju sel päeval nahka pistnud, polnud oletusi kaugelt otsida. Kusagilt oli meelde jäänud, et kuivavad limaskestad on suhkurtõve tunnus… Põksuval südamel asutasin end veebi asja uurima – ehk siiski tekitab sama efekti ka lihtsalt paari tunni jooksul manustatud erakordne kogus suhkrurohkeid vilju?

Selgus hoopis, et viigimarjad, eriti aga mitte-päris-küpsed viigimarjad, sisaldavad mingit loodusliku lateksi kujul esinevat kuid ensüümilaadselt toimivat vedelikku nimega fikaiin või ka fitsiin, mis selliseid nähte tekitabki, sh ka sügelust jms allergilisi reaktsioone võib tekitada. Asi siis selge. Küllap oleme varasematel aastatel koju toonud küpsemaid vilju kohalikult turult, või siis neid korraga vähem söönud, et pole nagu märganud.

Ning mitte ilu või peene kombe pärast siis pole egiptlastel komme enne söömist lõigata ära viigimarja varrepoolne terav tipp. See tulebki ära lõigata, või erilise tundlikkuse korral lausa terve koor, kuid just tipp sisaldab kõige suuremas koguses seda fikaiini, seda rohkem fikaiini, mida rohelisem alles on.

Selline trikikas vili siis, mis aga muus osas taas kord on üks Egiptuse tervisepomme, ms ka ajalooliselt just siit levima hakanud – algul Kreekasse, kus seda peetuvat nii hinnaliseks, et paremate sortide riigist välja viimine olnuvat lausa keelatud (ei mingit vabakaubandust!), ja hiljem Rooma. Pooles tassis viigimarjades on sama palju kaltsiumi kui samas koguses piimas, näiteks (väidetakse veebis), ehk et meie siin, kes me geelküünte levialas ei ela, saame siiski asja päästa viigimarjade usina söömise teel ;-), ning abi saavad ka mehed… kuid ma ei hakka siin detailselt kirjeldama, klõpsake parem linke loo all. 😛

Fikaiinil on ms ka positiivseid omadus, nt olevat tal viirusevastane toime ja seetõttu soovitatakse sellise äralõigatud rohelise tipukesega tupsutada nt herpeselaadseid asjandusi näol. Koduapteek muudkui täieneb, poodi ei olegi varsti enam suurt asja! 😛

http://www.healthyandnaturalworld.com/9-ways-to-use-figs-as-a-natural-remedy/
http://www.healthfoodmadeeasy.com/how-to-eat-figs/

http://en.wikipedia.org/wiki/Ficain

***
Kuid näete siis – jälle aasta, ja jälle targemaks! ;-D

Advertisements

5 thoughts on “Viigimari – naturaalne huulepaisutaja

  1. No vot, milline raiskamine seni on toimunud – kõik sabad on prügikasti lennanud. Tänan teadmiste eest!

  2. Just vaatasin täna poes- liiga kallid olid.ostsin papaiasid- 2 hiiglasuurt. Hakkan uurima, mis seal sees on.

  3. Mmmmm viigimarjad – minu lemmikud. Tegelikult ei ole ma värskeid proovinudki, ainult kuivatatud ja moosina. Moos on küll ülihea, eriti kus on palju tükke ja seemneid.

    • Selline lugu, et… värske on veel umbes 100 korda parem. Katsu ikka jõuda värskete levialasse? 😉

  4. Kusjuures värsked on isegi kergelt hapuka maitsega. Mõtlesin veidi, et samamoodi teevad suu paksuks ka toorevõitu hurmaad. Sama aine töö? Hurmaa nimi araabia keeles ajab muigama (kaka).

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s