Kuues Oktoober

Te ei tea, mis on Kuues Oktoober? Pean tunnistama, et see aasta ongi esimene kord, mil mul see püha juba ettevaatavalt meeles oli. Harilikult teadis meie peres kuuendast oktoobrist ainult ämm, kuna haridusministeerium ometigi peab teadma, millal vabad päevad on. Kuid ta enamasti unustas meile öelda…

Kuid sel aastal on Egiptuse armee ju värskelt rahvakangelane! Liiatigi on tegemist 40. aastapäevaga. Kuuenda oktoobri sõda, inglise keeles enamasti nime all Yom Kippur War oli siis nimelt egiptlaste vasturünnak Iisraelile, kes tollal hoidis enda käes Siinaid,1973. aasta 6. oktoobri varahommikul, mil juudid tähistasid oma aasta suurimat, Yom Kippuri püha. Egiptuses aga kestis parasjagu ramadan, mistõttu Egiptuses viidatakse sageli hoopis Kümnendale ramadanile. Kairo lähedal on isegi 10th of Ramadani nimeline uusasum.

Wikipedias on sündmust kirjeldatud piisava põhjalikkusega, kuid põhimõtteliselt siis oli tegemist egiptlaste üllatusrünnakuga üle iisraellaste meelest läbistamatult kindlustatud Suessi kanali, mille käigus hävitati märkimisväärne osa Iisraeli lennu- ja tankiväest ja kolme päeva jooksul saavutati nimetamisväärseid võite, mille (NB!) psühholoogiline efekt egiptlaste hulgas kestab siiani. 😉 Iisrael oli Suessi vastaskalda kindlustanud mitmekümne meetri kõrguse liivavalliga, mis pidi tagama, et tankidel poleks võimalik randuda. Kuid üks Egiptuse ohvitser taipas, et liiva on üpris hõlbus teisaldada, kui see veega pudedaks segada. Egiptuse armee muretses mõned sajad kastmispumpade mootorid ja iisraellaste hoolega püstitatud vall voolas ettenähtud kohtades paari tunni jooksul lihtsalt kanalisse… Järgmisele punasega tähistatud Wikipedia lingile ülalpool võiks klõpsata juba sellepärast, et lugeda, milliseid ressursse on riigid võimelised põhimõtteliselt liivasse matma “kaitsekulutuste” nime all. Iisraellaste Bar Lev kaitseliinist murdsid egiptlased läbi põhimõtteliselt tundidega.

Meiegi siin oma linnakeses muuseas naudime riigiarmee tollaseid tehnilisi saavutusi veel tänaselgi päeval – nimelt aasta algusepoole ohtlikuks tunnistatud ja suletud peasilda asendab meil nüüd järgmisel lingitud pildil näha olev ajutine moodustis. Täitsa tõhus, muide – ei rappu ega midagist.

Sild üle rahutu vee…

Hiljem küll tolles sõjas egiptlaste õnn pöördus ja paar nädalakest hiljem olid Iisraeli väed juba peaaegu jõudmas Kairo alla… siiski said telgitagused toetajad USA ja Venemaa omavahel kokkuleppele ning kogu sündmuste jada päädis 1979 Camp Davidi rahuleppega, mille vilju eestlasedki tänaseni maitsevad, kui saabuvad lennukiga Sharm el Sheikhi ja viisa ostmise asemel võivad lüüa tühja passi kontollijate lauale ja lausuda “Sinai Only”. Kuna just Camp Davidi leppe tagajärjel on Siinai põhjapoolne osa rahvusvaheliselt viisavaba tsoon. Eeskätt ehk selleks, et kaitsta Iisraeli tollal juba sooritatud investeeringuid (ja puhkamisharjumust) Punase Mere kuurortites Siinail – Sharmi esimesed hotellid nagu nt praegune Helnan Marina, pärinevad just sellest ajast ning Sharm el Sheikhi lennujaama tunti veel hiljaaegu ametlikult Ofira lennujaamana, tolleaegse esmase asumi järgi.

No vot siis.

Meie aga siis saime pühadest konkreetselt osa kõigepealt meie koju saabunud järgmise joonistuse kaudu – Ühe ehk algkooli teise klassi neljapäevase koolipäeva sisustas patriootilise sündmuse kunstiline kuvamine – st õpetaja joonistas ees ja lapsed viksilt kopeerisid. 😉

IMGP2151x

Muidugi, kui täpsemalt vaadata, siis on stseen suisa nutune: lennukid juba põgenevad, ülemjuhataja on langenud ja tankid liiguvad nii ebalevalt, et isegi lipud lehvivad ettepoole… Kuid ärme siis pühade puhul norime. 😛 Kodutööks jäi sõjameeste mundrid ära värvida (ei, tankid ei ole juustust, see on armee kolla-pruun moondamismuster).

Üleeile hommikul vaatasime kogu perega filmi veel ühest egiptlaste kangelaslikkuse musternäitest – laevade õhkimisest otse vaenlase sadamas Eilatis. See 1970. aasta sündmus jõudis isegi maailma uudisveergudele, pealkirja all Egyptian Frogmen Hit Israeli Ships

Filmi järgi, aga tegelikku lugu vähemalt inglise keeles on suhteliselt raske leida, saadeti rühm Egiptuse armee sukeldujaid puhkuselt naasvateks Jordaania teetöölisteks maskeerunult ringiga läbi Iraagi, Jordaania ja Saudi Araabia, Aqaba lahe äärde ehk Siinai vastaskaldale, kust spetsiaalselt välja töötatud haudvaikselt liikuvate kaatrite abil, ja hiljem ujudes, toimetati lõhkekehad Eilati sadamasse, kus need kinnitati otse kai ääres seisvate laevade külge ja laevad õhiti, et takistada sõjalise eesmärgiga lasti vedu Siinaile. Ajalugu teab, et seda tehti kahel korral – 1969 novembris ja 1970 veebruaris.

***

Täna on juba terve eeter täis Oktoobrisõja teemalisi dokumentaale, kuid eile sugulastel kälas käies näiteks möödusime mitmel korral asulates ringi tiirutavatest pisikestest veoautodest, kabiinid täis tipitud Egiptuse lipukesi ja kastis kuhi valjuhääldeid üürgamas ikka sedasama suve jooksul hitiks mängitud ülistust oma armeele:

Lugu on nii popp, et meedias kirjutati hiljaaegu ühe maakonna koolidest, kus lapsevanemad olevat nõudnud, et igahommikuse õpilaste rivistuse ajal asendataks riigihümn just selle looga. Egiptuse koolides nimelt rivistatakse lapsed igal hommikul üles, heisatakse riigilipp ja mängitakse hümni, tehakse kerge hommikuvõimlemine ning vajadusel ka tähistatakse sündmusi ja tähtpäevi ning kiidetakse ja auhinnatakse neid, kes seda parasjagu mingil põhjusel väärivad.  Terve kool korraks koos – tehke järgi!

Kuid haridusminister niisiis pidi natuke peale põrkima ja koolidele meelde tuletama, et riigihümni pole veel muudetud. 😉

Loo rütm on tõesti nakkav – ei tea, mida mõtlevad nt Rotana plaadikompanii esinimed Amr Diab ja Nagwa Karam, kuid selle mehe asemel, kes neile viimasel paaril aastal on seda vaibakloppimise musa kirjutanud, mille järgi võiks arvata, et kumbki enam laulda ei oskagi, võiksid nad oma hitid edaspidi ehk Egiptuse armeelt tellida? Kuna seal seda rahva südamesse pugemise oskust tundub, et leidub ja jääb ülegi. 😉

Kaunist kuuendat oktoobrit teilegi! aga mina lähen siit pere seltsi vaatama, mida meile täna kanalitest näidatakse. 🙂

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s