Egiptus elab ja ehitab

Vahepeal on ingliskeelsesse blogisse lisandunud lood Kairo südames Zamalekis mõnusalt veedetud päevakesest ja kuidas meie naabritel siin elu edeneb ehk kuidas kõik meie ümber uusi maju ehitavad! Tubli jälgija on need lood juba ise leidnud siit:

http://sharmadvice.wordpress.com/2014/02/24/egypt-builds/

Muus osas veereb aeg igavalt, kuigi soojakraadid mänglevad juba +25…+29°C piirimail, seega lausa lust on juba katusel aega veeta, kui et kohati palavavõitugi. Ja mu mulda pandud seemned vohavad täiega võrseid ajada: esimene talvejärgne roos juba õitses, Kairost toodud petuunia ajab õisi juba rohkemgi, kressil on pungad peal ja üllatuslikult tekkis katusele üks uus roosaõieline pelargoonium, mis ei olegi vist kunagi varem õitsenud, sest ühtki roosaõielist ma ei mäleta!

Ajaviiteks olen sirvinud Kairost viimati toodud raamatut

…on huvitav küll! Autor David Sims on majandusteadlane-urbanist, kes on juhtinud mitmeid Kairo-teemalisi uuringuid, ehk et teemat tunneb läbi ja lõhki. Muu hulgas leiab siit Kairo vanemate linnaosade kaardi: kus asuvad nt El Merg, Sayyida Zaynab, Kafr al-Tuhurmus jms, või ka uued satelliitlinnad nagu Shorouk City või al-Badr? Saab teada, kuidas täpselt egiptlane maja ehitab – no ehitabki valdavas enamuses täpselt nagu nood meie naabrid siin: kolme- kuni viiekorruselisi raudbetoonstruktuuriga telliselamuid.

Ka statistikat on ära toodud. Näiteks keskmine Kairo (koos servalinnadega) korteris on u 70 m2 põrandapinda, see koosneb u 3,3 toast, sh keskmiselt 2 magamistuba, ja selles elab keskmiselt 1,6 inimest magamistoa kohta. Majad on ehitatud u 116 m2 suurusele maalapile ja on kolme- kuni viiekorruselised, keskmiselt kahe kuni nelja korteriga korruse kohta. Kahes kõige madalamas tuludetsiilis on korteris põrandapinda u 11,2 m inimese kohta ja kõige kõrgemas kahes detsiilis u 40 m2 inimese kohta, kuigi kui vaeseimates detsiilides on korterid keskmiselt u 2,7tolised, siis rikkaimates u 3,7toalised ehk et jõukuse kasvades tube juurde nii väga ei tulegi, küll aga muutuvad toad avaramaks. 97-98% elamispindadest on ühendatud vee ja kanalisatsiooniga, kuigi servalinnades siiski on kanalisatsioonissüsteemi ühendatud vaid umbes 54% elamispindadest (no, on meilgi siin alles individuaalsüsteem, kuigi juba küla vesi).

Arvatakse muuseas, et kuni 48% tööhõivest Põhja-Aafrikas (ja kuni 65% Aasias) on n-ö hall ehk registreerimata tööhõive: väikesed kuni nelja töötajaga kaubandus-, teenindus,- tootmis- ja vähemal määral transpordiettevõtted, mis siis muidugi makse ei maksa ja tööturvalisust ei garanteeri. Siiski peetakse nende abil peresid üleval ja (näe) ehitatakse täiesti arvestatavaid kodusid. Ei olda ülejäänutele koormaks töötukassa järjekorras aega veetes, vaid tänavad on väikeärisid tulvil.

Egiptlane ehitabki ehk enamasti ise seetõttu, et töömehi on suust-suhu turunduse keskkonnas lihtne leida ja kuna makse ei maksta, siis soodne palgata. Varasemad objektid toimivad kvaliteedisertifikaadi eest. Ei ole otsest vajadust osta arendajatelt märksa kallimalt.

***

Elustandardi teemaga sobivalt potsatas mu postkasti link, millelt saab alla laadida värske äriülevaate Egiptuse 16 kõige rikkama mehe kohta. Ikka hea teada, kuidas või kust suur raha tuleb? 😛 Kontsentratsioon on üldiselt kolme-nelja tuntud perekonna käes, nt kuueteistkümnest tervelt neli on Sawirised, kolm Mansourid, kolm Sewedyd, ja siis ongi vaid paar tükki veel…

Sawirised on teadagi Orascomi, sh Mobinili, asutajad, Taba, El Gouna jms arendajad, kel käsi ka hotellinduses ja veinibisnises, väetise- ja tsemenditootmises sh isegi Põhja-Ameerika mandril.

Mansourid esindavad Egiptuses GM kaubamärki, olles suurimad GM edasimüüjaid maailmas, ehk et nende tulu tuleb Chevrolet’de ja Opelite edasimüügist, aga ka Caterpillar raskemasinate bisnisest mh Venemaal ja Iraagis,  Metro toidumarketite ketist, ning Philip Morris sigarettide tootmisest frantsiisi alusel. Kinnisvara arendavad nemadki (Palm Hills).

Sewedyd tegelevad kaablite jm energiavarustuseks vajaliku tootmise ja kavandamisega.

Muudest huvitavatest nimedest võib veel ära märkida Muhamed Fayedi – Londoni Harrodsi kaubamaja, Fulhami jalgpallimeeskonna, Pariisi Ritz hotelli jms omaniku, need kõik on ta praeguseks müünud. Tema poeg oligi printsess Diana viimane meessõber Dodi al-Fayed, ms isa Muhamed on abielus endise Miss Soomega.

Veel on nimekirjas terasetööstur ja logistik Gabr; Hyundaide, Mazdade ja Geelyde, mootorrataste jms tootja-müüja Ghabbour; vaibatootja (Oriental Weavers) Khamis; ning isegi üks toiduainete tootja (UNIKAI ehk mh Almarai ja Americana kaubamärgid) ja toiduainetööstuse koostisainetega varustaja – ElMella.

Egiptuse 10 suurimat ettevõtet 2013 olid kaks Orascomi – Orascom Construction ja Orascom Telecom, kaks Ezz Steel’i, El Sewedy Electric, Mobinil (Egiptuse Telecomi ees), CIB pank, sünteetiliste õlide tootja AMOC ja Ghabbour Automobiles. Ehk et – üsnagi klapib ju. 🙂

***

Roos neile, kes viitsisid läbi lugeda 😉

IMGP3146x

Sibul neile, kes ei viitsinud 😀

IMGP3154x

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s