Tuulekese nuusutamise päev 2014

Sham el Nesiim, eks ole – kevadpüha, mis järgneb vahetult kopti lihavõtetele ja mida Egiptus tähistab nagu üks mees täie rinnaga nagu eestlane jaanpäeva. Kui eilsel lihavõtete esimesel pühal kihas linnas pealtnäha harilik argipäev, ainult koolid olid kodus, siis täna linna sõites oli avatud vaid harv pagaritöökoda. Äridele olid sirmid ette tõmmatud ja tänavatel liikus vaid üksikuid hingi, peaaegu nagu ramadani esmastel päevadel, kui päeva ja öö vaheldumine alles uus lugu on.

Teispool toksis mind üles kell seitse hommikul! “Sham el Nesiimi pühal ei sobi kaua magada,” ütles manitsevalt. “Siis magadki terve aasta maha.”

Seda ei saanud ju küll sündida lasta. Muidu olnuks ju küll üks harv päev, eriti talle endale, mil kuskile kiiret pole.

Harilikult oleme shamelnesiimid veetnud enamasti omaenda katusel, sest kust mujalt veel nii rohelist ja lillelist paika leiab, nii värske õhu ja nii hea söögiga. 😛 😛 Vähemasti seni, kuni Teispoole õed veel kodused olid ja pere selle võrra suurem. Kuid nüüd olid ühtedel miski väljasõit kavas ja teised veetsid päeva ämma-äiaga. Meil oli aga veelgi uuem pereheitmine, nimelt (te meid enamasti ei tunne ja ma võin siis ju rääkida) muretses ämm endale värskelt korteri kesklinna ning lihavõtted ja shamelnesiimi seega tahtsime veeta ühiselt selle uue pinna peal. Et seltsis nagu segasem jne. Ämma ja äia pealt kolmekümneaastane abielu, millele lohutust enam ei loodeta, aga kopti kiriku raames lahutust ka ei pakuta, on nimelt nüüd jõudnud sellisesse punkti, et ühe katuse alla need kaks enam ei mahu. Üks ei taha, ja teine siis ei saa. Meil seisab küll terve korrus majas tühjalt, kuid äi seda ämma jaoks remontima, ämm jällegi äia majasse raha matma pole nõus! Leidiski siis Teispool ämmale mõnusa üürika otse kesklinna vaiksesse kvartalisse, kust turg jääb ühte suunda 200 m ja kirik teise suunda 200 m ehk et mida siis veel? Ise rõõmustas, et kui tal kiired tööpäevad on, siis ei ole ämmal sugugi keeruline tänavalt takso noppida ja tüdrukud koolist tuua, siit meie juurest me sõidame ainult tellimusreisidega ju.

Selline “inglaste aegne” küll lihtne kuid siiski perioodile omaste kõrgete lagede ja ilusate vanade ustega maja, värskelt remonditud kolmetoalise korteri kuuüür on umbes 50 eurot.

IMGP3764

IMGP3757

Kuid kaua seal nelja seina vahel ikka istud… Mõtlesimegi siis teha autoga väikese tiiru ja kõige rohelisemat lähedast platsikest otsides keerasime nina Kairo-Aleksandria maantee suunas. Selle veeres on kohake nimega Borg el Qwesna, mis on pooleldi mööduvate autojuhtide trahter ja pooleldi pulmaplats. Nii umbes Kadrioru luigetiigi suuruse mõõdukalt hooldatud aiakese ja siin pool Kairot parima, talunaiste kombel saviahjus küpsetatud fetiiriga.

Ega neid (hooldatud) rohelisi aiakesi meil siin kandis rohkem polegi.

CAM00400

CAM00410

CAM00413

CAM00401

Juhtumisi läks see kobamisi valik täitsa täkkesse, sest Borg el Qwesnas käiski korralik jaanipäeva mõõtu pidu. Kell 11 hommikul oli aed juba pooles ulatuses rahvast täis ja kui keskpäevane palvus ühele poole sai, alustas aia taganurgas korralik külabänd – kümmekond vanameest ehtsatel rahvalikel instrumentidel.

CAM00405x

Pered olid väljas ikka kümne ja viieteistkümne kaupa, kolm ja neligi lauda kokku lükatud – õed-vennad laste ja ehk nende sõpradegagi, sekka mõni hallipäine äi ja ämm.

“Oleks teadnud, oleks ju terveks päevaks võinud tulla…” poetas Teispool kahetsevalt. Tõesti, kui egiptlane juba perega välja tuleb, siis ega neil ei ole koju minemisega kiiret. Võileivad on tõenäoliselt endal kaasas – restoran ei pahanda, kui moe pärast siiski midagigi tellitakse, ning päev läbi lihtsalt laua ümber istuda ja jutukest veeretada tuleb egiptlasel täiesti loomulikult välja!

Meie olime natukese kannatamatuma loomuga, kahest ja poolest tunnist piisas, siis ütles Üks resoluutselt, et nüüd kas läheme kolmandat korda kiikuma, või läheme koju! No me tulime koju, et katusel tuulekest edasi nuusutada. Enne veel tegime sisseoste pühade puhul avatud kaubaletikestelt – just selliseid savipotte fuuli, makaronivormi, umm ali jm kohalike toitude jaoks, mis just ahjus maitsvaimad tulevad, olen endale ammu igatsenud!

CAM00418

Nurgas demonstreeriti veel ka taolist pilkupüüdvat mööblit.

CAM00416

 

Advertisements
Posted in Määratlemata

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s