Rikkad vaesemaks ehk Nasseri teine tulek

Siin on pikalt vaikne olnud, tean – küllap oleme rutiini langenud.

Teatavasti aga on meil (siis: Egiptusel) maikuust alates uus president. Ja täiesti uued tuuled riigis!

Mingeid suuri lubadusi tüüri juurest sellega seoses pole antud, vastupidi on president korduvalt vihjanud, et hoopiski on kannatamine õilis ning vajalik selleks, et harjumuspäraseid mugavusi tegelikult mõista ja hinnata oskaksime. Olles varem teleintervjuus poetanud, et kes koolis käia väga tahab, jõuab sinna vajadusel ka jala minna, näitas president end seejärel korduvalt Kairo tänavatel jalgratast väntamas. Üleskutse leidis innukat järgimist – isegi nikaabi kandvaid naisi on nüüd ratta seljas nähtud linnas, kus selline tegevus varemalt võrdus (peaaegu et) avaliku seksimisega. Teate isegi – toru, sadul, üles-alla – puhas porno ju!?

Aga enam siis mitte.

Pärast üleeilset bensiinihindade tõusu, just vastu keskööd pea kahekordseks, ongi siis täiesti sobiv müüa kõik need 25–35 aastat vanad, bensiini õgivad autoloksud, ja osta asemele jalgrattad tervele perele! Ökonoomne, ökoloogiline, ja raha jääb veel ülegi. Odavaim 80 oktaaniarvuga bensiin nimelt kallines 0.90 naelalt 1.60 naelale liitrilt, järgmine ehk 92 oktaaniarvuga (mida ostetakse põhimõtteliselt, kui 80t saada pole, nagu seda tavaliselt pole) 1.85 naelalt 2.60 naelale, ning lõpuks 95 oktaaniarvuga kütus (ausalt öelda pole aimugi, kes tarbivad seda hinnalt puuviljamahlaga võrdset kütust, kui ehk et president ise ja mõnede jõukamate naftariikide diplomaadid?) maksab nagunii juba varasemast 6.25 naela/liiter (naturaalset mahla on saada alates umbes 4.50/liiter).

Diiselkütus ehk kõikide suurte treilerveokite toit tõusis samuti 1.80 naelale liiter.

Eile jõudsid just anekdoodid ringlema hakata, vt allpool, kui täna järgnes uus hoop – sigarettide ja alkoholi tollimaksuks kergitati importkraami puhul 50-200%, kuid maksud tõusid ka kohaliku alkoholi jaoks. Egiptus kannatas niigi selle all, et veinid ületavad Euroopa omi küll hindadelt, kuid jäävad kaugele alla maitselt…

Kuid kes käsibki alkoholi tarbida, see pole ellujäämiseks primaarne, ja suitsetamine, teate isegi, viib kopsuvähini.

NRJ Lebanon ehk Liibanoni raadio pajatab...

NRJ Lebanon ehk Liibanoni raadio pajatab…

Ilmselt aga juubeldavad kõik need, kes müüvad Egiptuse kuuldavasti populaarseimat, marihuaanataimest valmistatavat ja täielikult maksustamata tubakat, ning tõuseb au sisse viinamarjadest koduse nektari ajamine, nagu ju mujalgi maailmas see on tõestatult läinud. Vesipiibutubakas tõsi küll samuti kirve alla ei läinud, ja ma tegelikult ei teagi ühtki inimest siin, kes sigarette tõmbaks. B-)

Edasi, elektri hind samuti tõuseb juba juulikuust alates ning prognoositult järgmise viie aasta jooksul kahekordistub. Kliimas, kus kliimaseadme kasutamine on peaaegu et eluliselt vajalik, jääb see tõenäoliselt võimalikuks ainult kõrgeima tuludetsiili ülemisele otsale. (NB! Müün kahte vähekasutatud kliimaseadet! Vähe kasutatud seetõttu, et päevadel, mil neid kõige enam vaja oleks, paaril-kolmel viimasel aastal, enamasti on puudunud nende kasutamiseks piisav vooluvõimsus.)

Hetkel teeb veel murelikuks see, et president kutsus üle ka vabatahtlikult annetama rahvuslikule uuendusfondile, puhtsüdamlikult siiski lubades, et mitteannetajaid ei represseerita (?!!!). Ning loobus isiklikult poolest oma palgast ja päranduseks saadud kinnisvarast.

Mis hoop siis sel teemal siis veel järgneb? 😛

Siiski tõsteti juba talvel 50% võrra ehk kuni 400 naelani pere kohta sotsiaalpensione, need on siis pensionid inimestele, kes tööd pole teinud ega mingisugust muud tulu saanud ega saa.

Juba käesolevast kuust kasvavad ka vanaduspensionid 10% võrra.

Eile teatas peaminister, et esmaabiteenust pakutakse riigis edaspidi tasuta kõikidele vajajatele esimese 48 tunni jooksul.

Ning sotsiaalministeeriumil on kavas vaestele peredele riigis laiali jaotada kuni 9000 seemendatud (!) noorlooma. See teeb ühe looma iga 10 000 inimese ehk umbes Hiiumaa kohta. Kui mäletada, et isegi Leida Peipsi parim lehm kaugel nõukogudeajal andis siiski kõigest 12 liitrit piima päevas, siis eks see üks tilk kõrbe ole. Kuid ei saa ka öelda nagu riik midagi ei teeks… Vägagi teeb! B-)

***

Ootan siis aga ettepanekuid soodsate kinnisvarahindadega riikide kohta maailmas, kus ühtlasi alkoholiaktsiis puuduks või oleks suhteliselt madal. Lihtsalt – vahelduseks! B-) Ja ilm oleks keskmiselt selline, et hakkama saaks kliimaseadmeta…

solar powered water heater

Päikesejõul töötav veesoojendi Egiptuses. Tuleb sellisele mõtlema hakata, ja mitte ainult…

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s