Egiptlane suvepuhkusel

Taas on puhkuste aeg, ning Teispoole edukas kolleeg, kes ajas suure papi kokku mingi araabiariigi IKEAs abitöid tehes, ja mesilasi enam ei peagi, ainult müüb ja vahendab, käis ka perega puhkamas. Mees, kes üle paari kuu vahetab auto uuema mudeli vastu ja aastas teenib kindlasti veerand miljonit aga võibolla ka pool, ei sõida loomulikult Sharmi ega Hurgahdasse, ja ammugi mitte hirmkallisse Marinasse Põhjarannikul. Küla-egiptlane sõidab näiteks Ain Sokhnasse, selline paras  3tunnitee autoga või vahel ka renditakse terve pere jaoks buss.

Puhkamas sõitis neli peret, neli venda naistega ja nende lapsed. Kamba peale üüriti 2 magamistoaga korter, Eesti mõistes siis kolmetoaline. Muidugi ei üüritud ju hotellis, aga sellises igivanas siiski ka kunagi hotellis, mida nüüd Suessi linnas tegutsevad firmad kasutavad oma töötajate majutamiseks, siis midagi Mustamäe ühikate sarnast, lihtsalt et rannas nagu nõukogude sanatoorium.

royal resort sokhna

Kuidas nad seal siis magasid? Väga lihtsalt – kõik naised ühes toas, kõik mehed teises, ja lapsed eestoas vaiba peal keras nagu kutsikad, kes kus just koha endale leidis või kuhu uniseks jäädes vajus. Kolleeg ütles et ei olnd hullu midagi, lihtsalt öösel tualetti minnes pidi vaatama, et mõnele lapsele peale ei astu.

Meil Manoufias muuseas on siiski korralikud inimesed. Mindi siis hommikul randa, aga seal vedelevad segiläbi mähkmed, kilekotid, sigaretikarbid… Mehed vaatasid, et nii see asi ikka ei lähe, ja et edukas kolleeg on ühtlasi kange kamandaja ja ka kogu poolest selline “Pikk ütles” tüüpi, siis kamandanuvat nad tolle “ühika” elanikud õuele, igale kilekott kätte ja – randa koristama. Et: kui te siin elate, kuidas te siis oma õuel puhtust ei pea?

Puhkus meeldis peredele väga.

***

Teine mees jällegi, kohalik puusepp, ka igati eduka ameti esindaja, kel töö järg mitu kuud ette, sõitis perega kuuma Vahemere-äärsesse kuurorti Marsa Matrouh. Marsa Matrouh on selline kohalik linnake, kus meie provintsi-egiptlane siiski veel üürida jaksab, erinevalt muust Põhjarannikust. Kuigi seal on ka kobar üliluksuslikke 5*hotelle kasutamas ära Matrouh imelisi lumivalge liiva ja asuursinise veega randu.

Marsa matrouh DSC02324

Egiptlane sõidab puhkama järjest sagedamini ja sel suvel ramadani lõppedes juuli algul olnuvat Matrouh tänavatel sellised rahvasummad, et kõndida tuli külg ees, no sama räägiti Sharmi kohta, aga ainult pühade ajal muidugi. Läks siis mees ostma päevalilleseemneid. Egiptlane närib vabal päeval ikka heameelega mingeid seemneid, kuna ega eriti muud ei tehta kui istutakse ja lobisetakse ühest söögikorrast teiseni, ja siis on ju hea ajaviiteks midagi närida. Palju tervislikum ka kui mingid kommid või maiustused.

Jõudis mees poeni, vaatab – poe ette tänavale on laotatud sellised odavad plastikust vaibad nagu neid kõige vaesemad oma muldpõrandate katmiseks ostavad. Ikka hea mitu sellist vaipa. Ja vaipadel istuvad inimesed, oma sadakond või nii. Lihtsalt istuvad niiviisi vaikselt, näha et pole ei pulm, ei matus, ei palvus… Aga kassaesine on tühi. Egiptuse maapoes lähed lööd kõigepealt oma ostu kassast läbi, saad tsheki ja sellega siis lähed leti ette kaupa küsima. Kui ei tea, mis maksab, siis küsid letist, maksad kassas ja siis uuesti leti äärde.

Mees läkski siis kassasse, maksis ära, sai numbriga tsheki, number oli umbes 725 vms, ja astus leti äärde, kus ka kedagi polnud peale ühe muu ostja. Ulatab oma tsheki müüjale, see aga kohe talle tagasi:”Eieieiei! Sul siin 725, aga mul alles viiesajandad käsil…”

Vaiba peal istujad olid järjekord.

Nii et meil kuurortites turiste on küll ikka veel vähe, aga egiptlasi puhkab see-eest kohe palju! 😉

 

 

 

Advertisements

One thought on “Egiptlane suvepuhkusel

  1. HEI, SEE JÄRJEKORRA LUGU ON HEA PUANT ! JA EGIPTUSE VIISI PUHKAMIST OLEN HARRASTANUD DOMIAATI LÄHISTEL…OLIN MINAGI ESIMESEL KORRAL HÄMMINGUS, HILJEM JUBA ETTE VALMISTATUD ! TÄNUD MEENUTAMAST, PIA !

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s