Suvelugu Egiptusest ehk KES kardab kriitikat? :)

Suvi!, lõin endale lataki otsaesisele, kui postkasti potsatas kiri tuntud nädalalehe toimetajalt, küsimusega, kas meil siin Egiptuses ehk midagi huvitavat toimub. Kui meeleheitel koduperenaised võõrsilt meenuvad, siis on küll jõudnud sügav hapukurgihooaeg? Kas peab just minukese käsi tasuta toitma meediarühma omanikeringi, egas nad ju selle eest midagi maksa… kõhklesin mõne siivsa hetke.
[Aga honoraridepoliitikat tolles väljaandes kritiseerida ei tohtivat, nii et see lõik jäi juba eos välja.]

Anyway, sööta kirjanikuhingekesega inimesele idee on nagu narkomaani nina ees plotskiga lehvitada. Esimese kohvikruusi lõpuks olin end juba nõusse viinud, ja teise ammendudes oli ka kondikava paigas.

Sest muidugi saja miljoni maal juhtub! Mis sest et ka meil on sügav suvi, temperatuur võbeleb neljakümnendate piiril, edasijõudnud elanikkond on põgenenud kuni septembrini tundub et poolelt osalt Põhja Ameerikasse külla sugulastele ja sõpradele, ja ülejäänud Vahemererannikule. Meessugu, kui nii tohib veel liigitada, istub jalgpalliekraanide ees – neid on püsti kodudes, kohvikutes ja linnaväljakutel igasuguses mõõdus.

Kuid teiselt poolt on suvi turismi suurhooaeg Egiptuses, ja mitte ainult! Feissbuki “Eestlased Egiptuses” rühm, mis harilikult suikub suvele umbes aprillis, viimaste hooajalendude lahkudes, ja ärkab taas oktoobriku paiku, sai sel aastal puhata ehk nädalakese, kui juba avati eeloleva talvehooaja müük ja käivitusid sellega seotud küsimused. Kumba sihtkohta (valikus on endiselt ainult Punane Meri)? Missugusesse hotelli?? Tundub, et tuleb tihe!

Kuid toimetaja küsis hoopis Liibanoni turisti kohta – selline olla Egiptuses värskelt vangi mõistetud? Hmmm… Jah! Libises küll selline teema läbi feissi uudisvoo! Nimelt siis mõisteti Liibanoni naisturist kaheksaks aastaks põhimõtteliselt sunnitööle egiptlaste enesetunnet rängalt riivava juutuubivideo eest, kus neid ütleme nii et vaoshoidmatult sõimati. Just läinud talvel aga elasime üle samasuguse juhtumi kohalikus popiruumis hirmkuulsa lauljanna Sherine’iga, kes ms on elu ja tervise juures, vanglas ei viibi ja isegi värskelt väga tagasihoidlikult abiellus. Sherine’il on nimelt laul “Kas sa siis pole joonud Niilusest”, mis on täiesti harilik egiptlaslikult kodumaad igatsev ja ülistav taoline lauluke (ma ei tea ühtki egiptlast kes oma kodumaad palavalt EI armastaks, isamaaarmastuses annavad meile pikalt silmad ette!). Kuid vastates fänni palvele see laul kontserdi lõpuks esitada, juhtus Sherine naljatama, et kes siis Niilusest joob, sealt saab ju [levinud parasiithaiguse]! Egiptlased solvusid lõputult ja keegi andis ta kohtusse.

Turismi, tsivilisatsioonide potentsiaalse kokkupõrke jms seisukohalt ongi oluline, et egiptlane on kergestisolvuv, ning eriti lihtsalt solvuv, kui riivatakse kodumaad, mida ta kirglikult armastab – kohalikus kõnepruugis Om el Donyat ehk Maakera ema. Kohtusse siit edasi saab anda igaüks igaühe, ja seal ei pea isegi kohal olema – ka dokumentide põhjal saab tagaselja süüdi mõista, sj esimese astme kohalikus kohtumajas istub ja otsustab too üks kohalik kohtunik ainuisikuliselt, sageli tosinaid ja enamaidki kohtuasju ühe päeva jooksul. Vastavalt ka selliseid hetkeks esile kerkivaid ja sama kiirelt kustuvaid kohtuasju tekib siinses õigusruumis nagu seeni.

Otsuse saab siiski edasi kaevata teise astme kohtusse, kus need ka sageli ringi vaadatakse, kuid huvitavaid kohtuasju lehepealkirjades esineb meil niisiis sageli. Mõtle, enne kui ütled? Kas see polegi mõistlik nagunii?

Sõnavabaduse seisukohalt tõsisem uudis ehk oleks, et juunikuus kiitis Egiptuse Parlament põhimõtteliselt heaks seaduse, mille kohaselt 5000+ järgijaga sotsiaalmeediaplatvormid võrdsustati professionaalse meediaga, vähemalt vastutuse osas. Mis jällegi tundub nagu mõnevõrra mõttekas. Mida kõike võib virtuaalsest meediaruumist leida, nt hiljuti levitati ühes kohalikus veeganite rühmas kellegi USA naisguru (kui nii tohib veel liigitada) mõtteavaldust, et mesi olevat mesilaste okse. Sel juhul vist on piim lehma piss? (Olen ju abielus mesinikuga.) Kuid samas siis on heameel, et mu enda järgijate arv ei ulatu üheski ruumis üle keskmiselt 30. Näete – kõik on millekski hea! 😀

Parlament tõepoolest on meil isegi huvitavam uudiste allikas kui kõik kohtud kokku.

596 liiget aktiivselt täiustamas Egiptuse õigusruumi! Ma isegi ei mäleta, millal viimati jäi midagi meelde Eesti Riigikogu toimetamiste kohta? Aga siin… Näiteks paar aastat tagasi oli laine ettepanekuid neitsilikkustestide kohta. Neid soovitati küll kõrgkoolide sisseastujaskonna, küll kõhutantsijannade moraalsuse tuvastamiseks. Mõnele mehele vist on häbememokkade vahelt elluastumine nii raputav elamus, et see jääbki kummitama elu kõikides hilisemates aspektides??

Samal ajal maadleb Egiptus tõepoolest rahvaarvu hoogsa kasvuga, mis viis järgmise seaduseelnõuni parlamendi nutikatelt noorliikmetelt – väljastada viljakas eas elanikkonnale sigitamislitsentse, üks iga viie aasta kohta. (Aga kui sünnivad kolmikud, mõtlesin…)

Lähiminevikust meenub veel eelnõu kehtestada välismaalastest residentidele kuumaks umbes 10 euro ulatuses, mitmesuguste riigiteenuste tarbimise katteks, selle saatus pole veel päriselt selge ja sihtrühmaks on ehk pigem koduste olude eest massiliselt siia rännanud süürlased. Kuid puudutatuna tundsid end sellegipoolest innukalt kõik.

Veel üks eelnõu käsitles võõrapäraste nimede keelamist. Eestis tegutseb nimekomisjon ju täiesti edukalt aastaid juba, ja keegi ei kobise!? Kuid siin takerdus ettepanek selle taha, et nt meie koptiperekonnas on mu mehe nimi Peter aga tema õed Nancy ja Christine. Popid on ka Elaria, Diane, Sally, Michael jpt. Esineb ka ajaloolisemat trendi nagu Filopateer ja Abanoub jms, aga ameerikapärasust on ikkagi ka tugevalt sees. Jälle jäi…

Lõpuks muidugi üks kuulsamaid juhtumeid oli, kui samuti parlamendiliige tegelikult ühe kolmandajärgulise kanali jutusaates (aga kuulsaks sai siiski!) nimetas mehelikuks kodanikukohuseks ära vägistada kõik naised kes lõhkisi teksapükse kannavad. Hoorad sellised – põlv paljas!?? Jah, Delfisse jõudis see vast ka, te ju ka lugesite? Lugu pälvis laia hukkamõistu ja ühtlasi kuni seda lõksutati arvukates jutusaadetes ja muudel meediaplatvormidel (kus naissaatejuhid ja -osalised on Egiptuse meedias peaaegu et arvukam nähtus kui mehed), jõudis ehk ka tänavanurkadele välja, et nii ikka teha ei tohi. Vana pole vist muidugi käinud üheski kõrgklassi ööklubis Kairos ega Vahemererannikul – muuseas, kas ka Tallinnas on juba esinenud tuntud Londoni friigishow Cirque Le Soir oma Censored etendusega, nagu meil siin läinud suvel?? Suuremas või vähemas alastuses SDMS esinejaid laivis maale toonud klubi üheks nädalavahetuseks põgusalt suleti, kuni sotsiaalmeedia ja muud seeneniidistikud asja arutasid… Aga siis läks elu edasi. Käesoleva hooaja avaõhtuks on kuulutatud 12. juuli, kes endale lubada saab (Põhjarannik pole kehvikute koht!), siis – veel jõuate! 🙂

alalamein-1024x768

Al Alamein hotell Egiptuse Vahemererannikul.

Meil siin on alati mitmekesine, ja harva igav! 🙂 😉 😀

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s