Pulmad Egiptuses

Egiptlase elu kahtlemata suurim päev on tema pulmapäev, eriti koptidele, kes abielluvad üsnagi romantiliselt terveks eluks, ehk et kiriklikult lahutada saavad peaaegu ainult ühe tõsise abieluhäire, lastetuse korral. Kuid ka moslemitele. Kui Kairo ühes ülikoolis paar aastat tagasi viidi läbi küsitlus meestudengite prioriteetidest, siis esikohal oli muidugi kool lõpetada, teisel kohal oli abielluda ja Euroopas vististi ennenägematult alles kolmandal kohal oli teha karjääri. Muidugi, sellise järjestuse tagamaid võib aimata :P, kuid siiski.
ETTEVALMISTUSED JA TUTVUMINE
Pulmade ettevalmistus algab mehe poolt üldjuhul eluaseme ostmiseks või ehitamiseks raha kogumisest, mis olenevalt pere jõukusest ja kui palju isa kaasa aitab võib kesta aastaid. Poegadel enamasti lastakse rohkem rabeleda ja isa finantseerib selleks elu aeg kogutud rahast pigem oma tütarde abiellumist. Kui noormehel niisiis on tulevase pruudi perele kodu alged ette näidata – üldjuhul maja või korteri karp, mille edasisel viimistlusel juba pruut saab sõna sekka öelda, võib ta minna kosja. Kuidas leiavad omad pruudid moslemid, ma täpselt ei tea, küllap peaasjalikult sugulaste ja tuttavate võrgu kaudu. Koptide puhul töötab aga lisaks päris hästi ka kirikuisade omavaheline infovõrk. Abiellumisealise poja või tütre isa pöördub oma lähima kirikuisa poole, kes pärib sobivat kandidaati oma ametivendadelt. Kuna koptid ühelt poolt pihivad, ja teiselt poolt kirikuisad külastavad kodusid vähemalt 2 x aastas suurte pühade eel, siis on neil tegelikult üpris hea ülevaade varanduslikult, intellektuaalselt jne võrdväärsetest kandidaatidest. Sest eeldatakse et sarnasus perede edasijõudmises, elustiilis jne tagab ka parema klapi muus osas.
Sobiva meeskandidaadi toob kirikuisa vm soovitaja seejärel pruudi perega kohtuma. Kui esialgu on pooled päri, siis järgnevad mitmed noorte omavahelised kohtumised pruudi kodus, kus üritatakse üksteist tundma õppida. Mingi kindlustunde saavutamisel kohtuvad järgmiseks perepead omavahel ehk peiu pere – vanemad ja võibolla vend või õde vms tuleb külla pruudi perele. Edasi käiakse vaatamas tulevast kodu – kas see pruudile ja tema perele sobib. Ükski hooliv isa kellel valida on, ei anna oma kallist tütart odavatesse kätesse ega määra viletsusse elama.
SHABKA OSTMINE

Põhimõttelise kindlustunde saavutamisel, et noored üksteisele meeldivad ja pered üksteisega rahul on,shabka_15000le toimub traditsiooniline shabka ehk pruudiluna ostmine. Shabka hind lepitakse samuti varem kokku, ehk peig pakub oma numbri ja pruudi isa üritab seda suuremaks kaubelda :P. Shabka on niisiis komplekt kuldehteid, harilikult klassikaline kaelaehe ning sobiv käevõru, kõrvarõngad ja 2 sõrmust, millest üks kihla- ja teine abielusõrmus. Peale peiu armastuse suuruse justnagu tõendamist (ms, Kairos ollakse protestiks shabka kui abiellumist finantsiliselt komplitseeriva traditsiooni vastu moodustunud 2 alternatiivliikumist: uue aja pruutide “Brides Without Shabka”, ja neid noormeeste poolt toetav “We Won’t Buy Shabka” 🙂 omab shabka ajalooliselt seda praktilist väärtust, et mis iganes juhtub mehega või kooseluga, kuld jääb naisele, kes harilikult ei tööta ega sissetulekut ei oma, et ta saaks sellest kasvõi nappi finantskindlust. Kulla hinnad on 2008. aastal kõrged, seetõttu kui paar aastat tagasi oli keskmine shabka u 8000 £E, siis nüüd umbes poole rohkem. Seda Kairos ja siin lähistel. Ostetakse 21karaadist kulda, mis on nö. investeerimiskangusega kuld, või äärmisel juhul 18karaadist. 14karaadist ma pole kindel et Egiptuses esinebki. J Shabka ostmisel osalevad traditsiooniliselt kummagi poole suurpered tädi- ja onutütarde ja poegadeni välja. Ühtlasi on see märk, et varsti, nii lähema kuu jooksul, läheb kihluseks. Kuna alles kihlus annab peiule tegeliku viisaka õiguse pruudiga kohtumas käia, ja võibolla isegi ilma järelvalveta linna peale jalutama viia. Enne toimub veel väike intiimsemat sorti kombetalitus, nimelt külastavad mõlemad noored omas liinis arsti ja saavad tõendi, et nö. elu jätkamise mõttes, aga ka muu tervise poolest on nendega kõik kõige paremas korras. Ja ongi aeg kihluda!

KIHLUSED

Kihlused on sündmus nagu pulmgi, peaaegu ainukese vahega, et sellele ei järgne veel kooselu, ja pruut kannab üldjuhul värvilist ja mitte valget kleiti. Koptid kihluvad kiriklikult, moslemitest ei tea, kus või kuidas nemad kihluvad. 🙂 Järgneb lühike intensiivne pidu, mis algab u õhtul kell 9 ja lõpeb keskööks. Kõik 2-300 külalist saavad einekarbikese või rikkam pere korraldab vastuvõtu mõnes taskukohases hotellis, ja seejärel tantsitakse maruliselt poodiumi ees, millel pruut ja peigmees istuvad kui väljanäitusel põhimõtteliselt söömata ja joomata.

Järgneb umbes aasta või poole jagu kohtumisi, mille käigus noored peaksid jõudma lõpliku kindlustundeni, ja nende pered samal ajal saama kokku lepitud, kes mida pruutpaari kodu tarbeks finantseerib. Peiu pool harilikult siis kodu ja pruudi pool sisustuse, mis aga võib ka veel jagamisele minna.

PRUUDI KOLIMINE

pruudi_kolimineKui nii kohtumised kui kokkulepped jällegi on laabunud ja ka maja, korter ja mööbel sellesse on valmimas või ostetud, toimub u nädal enne pulmi pruudi asjade pidulik kolimine. See on uhke üritus, kus osalevad muusikamehed ja nii palju veoautosid, kui rikas on pruut :P. Ühes hiljutises kolimiskaravanis loendasin nt 7 autot – auto köögimööbli jaoks, auto pesumasina, gaasipliidi ja külmiku jaoks, auto pruudi kohvrite ja riidekastide jaoks, auto nõude jaoks (mida on tohutult, eriti igasugu alumiiniumist potte, panne ja kausse), 2 tühja autot ilmselt poolelt teelt juurde võetava mööbli jaoks (nt söögituba ja salong, mis on peamiselt diivanitest ja tugitoolidest koosnev külaliste vastuvõtutuba), ning viimases autos seisid uhkelt ja väärikalt üks lehm ja üks pühvel. Pruudile ostetud vaibad rullitakse pidulikult üle autokabiini kõigile vaadata. Kõigi või lähemate sugulaste saatmisel (olenevalt kas kolitakse küla/linna piires või kaugemale) viiakse asjad seejärel kohale ja algab nende kohalesättimine. Pulmaööl astub pruut niisiis põhimõtteliselt täielikult sisustatud nelja_autoga_pruuteluasemesse, kus viimane kui lusikas on ka juba oma õigel kohal õiges sahtlis, voodid on sätitud, linakesed lauakestel ja selleks otstarbeks ostetud tuttuus kosmeetika peeglilaual ootamas. Uude koju ostetakse üldse kõik uus, k.a. uued rõivad. Nii ostab pruut nt kümmekond komplekti voodipesu, umbes samapalju öösärke ja pidzhaamasid soojaks, ja sama palju külmaks hooajaks, kohvritäie rõivaid kodus kandmiseks ja sama palju külas ja linnas käimiseks, kõik vajaliku koduseks iluhoolduseks küüneviilideni välja, kõik vajaliku toiduvalmistamiseks kuni köögikombainide ja riivideni. Jne jne. Elu algab täiusest… ja hakkab sealt edasi maha käima :P.

PULMAD

Edasi on väike erinevus moslemite ja koptide vahel. Kuna moslemite puhul abielu legaliseerib mitte niivõrd paber kui asja avalikkus, ehk et võimalikult rohkem inimesi teaks, kes nüüd kellele kuulub, siis peavad nemad (vähemasti siin Deltas) kaks pulmapidu – kõigepealt pruudi kodus ja nädala pärast peiu kodus. Esimese järel minnakse veel lahku ja kooselu algab niisiis pärast teist pidu. Koptid peavad ühe peo, kui kihlused finantseerib pruudi pere, siis pulmad peiu pool, kuid pulma eelõhtul peab kumbki pere pidu veel omaette, nö. ärasaatmispidu, kus traditsiooniliselt peiu pool umbes kesköö paiku kogu killavooriga ja valju muusika saatel kõnnib pruudi juurde ja kaks pidu põgusalt ühinevad. Nt Aleksandrias võib õhtuti sellist traditsioonilise pehmelt kõmiseva trummi saatel liiklevat killavoori kuulda üpris sageli.

Egiptuse pulmas istub pruutpaar püünelPulmapidu kulgeb vähemalt koptidel täpselt nagu kihluski, v.a et pruut kannab nüüd niisiis valget. Ja peetakse pidu kuidas keegi jaksab, kas seks otstarbeks üüritud pulmaruumis (mis on omaette suur bisnis, nt laudade ja püünega pulmaruumi rent võib maksta tagasihoidlikumalt 6-8000 £E õhtu) või lihtsalt maja kõrval tänaval, kuhu riputatakse selleks puhuks värvilised tuled ja tellitakse muusika (kumbki jällegi edukas bisnis). DJ auto sõidab kohale juba enne päikeseloojangut ja kuigi pidu algab ehk 9-10 paiku, pannakse muusika kohe mürtsuma. Kuidas muidu kõik kuuleks ja teaks! Mängitakse spetsiaalseid traditsioonilisi ja uuemaid pulmalaule ja tantse. Jõukam pere Kairos korraldab pulmavastuvõtu ilmselt mõnes viietärnihotellis, tavarahva seas on päris popp ka üürida paariks-kolmeks tunniks jõepraam.

Kui pidu toimub noorpaari kodust kaugel, saadab pruudi ema traditsiooniliselt oma tütre uude koju, enne kui ka ise õhtale saab.

PRUUTPAARILE TOIDUTAGAVARA VIIMINE

toit_pruutpaarileJärgmisel päeval ei tülitata noorpaari enne kui pärastlõunal, mil toimub jällegi traditsiooniline pruutpaarile toidumoona viimine, mille peab finantseerima pruudi ema või pere. Kui see toimub sama küla piires, siis on tegu värvika rongkäiguga, kus osalevad naissugulased ja –tuttavad (mehed on ju tööl ja üldse, ega nemad raskusi ei tassi!) nt ütleme 20 naist. Põhimõte on, et vähemalt esimese kuu, kui pruut on võõras keskkonnas ja alles harjub uue eluga, ja taskud on pulmade järgselt tühjad, ei peaks ta söögi pärast muretsema. Mida siis viiakse? Torti ja kooki (3-5 suuuurt karpi). Kast Fantat, Sprite’i, Colat või kõiki kolme. Köögivilju: kartulit, kapsast, sibulat, baklazhaani, tomatit, kurki, muid köögivilju, igaühte kott või kast. Kuivaineid: riisi, suhkrut, pastat, piimapulbrit. 50kilone kott või vähemalt paarkümmend pakikest. Kanistriga toiduõli ja võirasva. Rest või paar mune. Ja lõpuks puuritäis kanu, kuna kõige paremini säilib teadagi elus kana.

Nüüd võibolla läheb puutpaar pulmareisile, kuid kui ei, siis järgnevad lähisugulaste külaskäigud ning veel terve esimese nädala käib pruudi ema tütrel abiks süüa tegemas ja külaliste eest hoolitsemas – teed keetmas, juua pakkumas, nõusid pesemas.

Nii algab abielu Egiptuses.

***

Loe siia juurde ka muljeid pompöössemat sorti 😉 Egiptuse külapulmast ja vaata fotosid:

https://innovatsioon.wordpress.com/2010/01/22/pulmad-egiptuse-moodi/

Advertisements

2 thoughts on “Pulmad Egiptuses

  1. No see on kull nuud mega uudis, et kuulus inglise supermodell Naomi Campbell on otsustanud abielluda Luxori templis oma kallima vene miljardari Vladislav Doroniniga. Luxori tempel, kus saab toimuma abielu tseremoonia on usundi jargi puhendatud paikesejumal Amonile.

  2. Oeh, see jookide viimise jutt pruudile… Mina imestasin viimati Egiptuses käies, miks pakutakse reisidel toidu kõrvale cocat. No kui küsisin vett, siis üldjuhul ka sain, aga ega seda kuskil otse ei serveeritud. Aga nüüd loen, et pruudile viiakse ikka cocat ja spariti ja fantat ja parem ikka rohkem 😀

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s