Restoranid

Midagi analoogset olen kord juba avaldanud ühes reisiveebis, aga … nojah, mida siin ikka võõrastele kannuseid teenida :P.  Kuna paremusjärjestust luua oleks kui mitte võimatu siis ebaõiglane – nii erinevad on hinnad ja stiilid, siis selle asemel on kolm jämedat kategooriat:

Orientaalsed ja Odavad,

Keskeltläbi Kenad (kuid mitte keskpärased!), ning

Kaunid ja Kallid.

Head isu!! 🙂

* * *

Orientaalsed ja Odavad

ELMASRIEN GRILLEN (tõlkes umbes: Egiptuse grillikas)

Kui siit ei käi läbi iga Sharmis peatuv turist, siis iga teine vist küll kindlasti, nimelt on see vist üks esimesi restorane, mida soovitab iga reisiesindaja kui küsite temalt “ühte head restorani vanas Sharmis”. Ja algajale sharmitajale ongi see üks hea koht kohaliku toidukultuuriga tutvumiseks, sest täpselt nii need egiptlased iga päev söövadki, kas siis kodus või väljas – riisi, mitmel moel valmistatud liha, värsket salatit ja üldjuhul ka friikartuleid eraldi käiguna. Põhivalikus on kofta ehk kotletid, tükkidena küpsetatud loomaliha ja ka nt küpsetatud täidetud tuvid. Vimast soovitan kindlasti proovida, kuid koosneb see roog peamiselt riisist, mida on linnukeses hulgim, samas liha luude ümber on umbes sama palju kui ehk konnakoibadel, nii et suurema lihaisuga inimene võiks selle võtta lisaroaks nt hariliku riisi asemel. Siinne eriroog on üleküpsetatud riisipott, mis ka sisaldab liha. Egiptlastega ongi nii, et nad söövad liha kõrvale liha ja siis veel liha. Või köögivilju köögiviljadega, nt riisi kõrvale kartulit tomatikastmes.  Parematel päevadel ühtpidi ja vaesematel teistpidi. 🙂 Põhiroogade hinnad, hetkeseisuga ei teagi aga pakume et, nii 30LE ringis.

* * *

SINAI STAR

Sinai_Star_uus_fassaadPõiktänavas Elmasrien Grilleni kõrval asetsev kalarestoran on üks vanimaid ja lihtsamaid sedasorti asutusi Sharmis, legendi järgi sukeldumisinstruktorite lemmikpaiku :P. Et süüa siin saab odavalt ja lihtsalt, aga toekalt, siis võibolla tõesti. Hinnad algasid kunagi 15LEst portsu praekala eest, kuid näiteks 2009. aasta veebruaris uuesti väisates alla 30LE ports enam ei pääsenud.

Selle eest on kohake ka vaeva näinud – kunagi väikest angaari meenutanud fassaad on läbinud iluduskuuri ja hiilgab nüüd suurte vaateakende ja opulentse sildiga nende kohal. Ning lauad ja toolid on veidi kobedamat laadi. Lihtsa ja ausa kalarestorani põhimõte aga käibib populaarselt edasi, nagu muuhulgas tõendas meie kõrvale maandunud seltskond rikkaid pärijatare Kairost – ei kellegi pilkudest hoolivad, hästi hooldatud tõuhobuse tüüpi pikajalgsed päevitunud neiud mikrominides ja minikoerakestega, kellega õhtu jooksul liitus erinevaid kiibitsejaid kokkuvõttes pika paarikümnepealise laudkonna jagu. “Kairo tüdrukud nautimas rõivaid, mida nad kodus kanda ei saa?” küsisin Teispoolelt rõõmsalt muiates. Neidudest kiirgav elurõõm oli tõepoolest nakkava jõuga. “Need siin kannavad kõike mida soovivad, kõikjal, kus soovivad,” vastas too turismiteenindaja kogenud pilku heites, hoobilt tuvastades nii elustiili kui tuludetsiili. 😉

Millega ma tahan lihtsalt öelda, et too legendaarne paigake vana Sharmi põiktänavas on endiselt piisavalt hea ka neile, kes võivad endale lubada süüa tõepoolest ükskõik kus ja ükskõik mida.

* * *

SHARK’S BAY – restoranid rannaliival

Sharks’ Baysse on mõtet sõita nautima peamiselt mereande ja (pärast ranna tühjenemist nii 3-4-5 paiku) rannaliival einestamise romantikat. Teie kõrvu paitab täielik vaikus ning valguseks on ainult küünal laual ja kuu jälg veel. Üks täiuslikumaid mixed seafood taldrikuid Sharmis, kust sageli ka hea mitu krabi leiab, ja ka mereandide suppi tasub võtta, sealt leiab mingeid karbilisi mis on liig väiksed et neid muud moodi serveerida. Viimati u 95LE ports.

Seal samas kõrval on ka täpselt sama vaikne, õdus vesipiibubaar, ja beduiinidel on rannas mõned täiesti huvitava käsitöövalikuga poekesed, kus nad end ka eriti peale ei suru.  Taksole öelda nt Sharks Bay beduin beach või Sharks Bay Umbi Village (beduiinide hostel samas rannas) vms. Kuna Sharks Bay tähendus on vahepeal avardunud hõlmama ka nt Soho väljaku piirkonda Savoy ja Hiltonini välja.

* * *

Keskeltläbi Kenad

Iberotel Lido terrass ja kõik restoranid selles majas.

Iberotel_Lido

Kõik end. Mövenpicki nüüdse Maritim Resort & Casino restoranid keset Naama Bayd, eriti nende promenaadi veerne vabaõhu-buffet (vt lähemalt jutu lõpust).

101118 naama 006

Seafood Island Savoy aias.

* * *

Kaunid ja Kallid

SALA THAI Hyattis

Sala_Thai

Kiidetav elamus nii tai toidu fännide kui ka muidu hea toidu ja teeninduse järele igatsejate jaoks. Hyatti laitmatut teenindust iseloomustab kasvõi see, et kui meie Teispoolega restorani külastasime ja et õhtusöögini oli veel aega ning otsisime kohta, kus väike eelnev drink võtta, siis administraator, mõistes et me pole selle hotelli elanikud ja pole majaga tuttavad, tegi meile otsemaid tiiru põhikorrusel, kus näitas sõna otseses mõttes kättpidi kätte kõik sobivad baarid.

Põhiroad alates u 80LE, salatid al 50LE. Stiil: tume modernselt minimalistlik puit, valged tekstiilid, avatud köök.

* * *

RANGOLI end. Sofiteli nüüd Mövenpicki hotellis

Vaated Mövenpicki hotelli terrassidelt Naama Bay’le on ühed parimad Sharmis, kuid Rangolit kiidetakse lisaks veel ka autentse india cuisine’i ja mõistlike hindade eest. Mövenpick Sofiteli asemel hotelli juhtima asudes ei soovinud muute mitte midagi selle restorani juures, isegi Sharmis juba hästi tuntud nime mitte!  Ehk et töötab edasi nagu muiste. Harilikus india mix & match stiilis põhiroad u alates 80LE. Loe siit üht vanemat arvustust, mis põhiosas aga arvan tepsib ka täna:

http://egyptmonth.com/mag05012001/mag9.htm

Kui Sala Thai ja Rangoli vahel valida, niisiis.. hmmm.. viimast külastamata olin olnud arvamusel, et india restoran on ehk nö. laadnama stiiliga, kui nt ka väike beebi kaenlas ripub või muidu suurema ja sumisevama seltskonnaga tegemist on. Viimati konkreetselt Sofiteli kohale minnes aga, kell oli veel varajane ja restoran avatakse õhtusöögiks alles 19.00, seega road jäid ka seekord maitsmata, selgus, et Rangoli on just vastupidi üpris “sirge seljaga” istumise paigake, kus kitsukesel (tõepoolest hunnitu vaatega terrassil) pisikesed 2- ja 4kohalised orientaalse elegantsiga linatatud lauakesed tihedalt koos. Nt last pole siin küll eriti kuskile panna, ka ei sobiks laps vist siinse diskreetsust eeldava stiiliga. Romantiliseks õhtusöögiks kahele aga, taustaks vaated Sofiteli enda kaunile aiale ja üle lahe õhtutuledes säravale Naama Bay’le, on tõenäoliselt just Rangoli sobivaim. Sala Thai, kuigi võrratu, võrratu, võrratu (kas ma juba ütlesin, et võrratu?) kuisiiniga, näitab õhtul kah jah aeda, aga sealt edasi ainult omaenda territooriumi ees laiuvat pimedat merd. Samas Sala Thai terrassile ruumikate ja pretensioonitute ümmarguste laudade taha mahub ka suurem seltskond, ja mahub vajadusel ka lapsekäru või beebitool. Nii et hoopis sedapidi siis – Rangoli pigem luksusele, Sala Thai hyattilikult hubasusele ja mõnusale enesetundele rõhuv. Siiski on mõlema asutuse krooniks nende köök, nagu see ühes tõeliselt heas restoranis olema peabki.  Sofiteli ja Hyatti pilte või linke vt lehelt Hotellid.

* * *

LA LUNA Ritz-Carltonis ja IL FRANTOIO Four Seasonsis

La_Luna_Ritz-Carlton

Muidugi, itaalia restoranide rohkus Sharmis on lausa meelehärmi tekitav, kui teiegi jaoks on pasta roog, mis peamiselt viimaste palgale eelnevate päevadega (ja ei millegi eksklusiivsega) seostub. Ometigi, neile, kes Eestis ei leia põhjust rahakoti vahele piisavalt tuult tekitada, või ka lihtsalt loomult uudishimutsejatele (nt siinkirjutaja), on siin tegemist Sharmi ilmselt konkurentsitult kalleimate söögiasutustega: põhiroad alates ütleme 200LE. Ja importvein on importmaksude tõttu kallis niikuinii, seega olge valmis Torrese või Villa Antinori tüüpi pudeli eest välja käima 500-1000LE ringis, muust rääkimata. Miks neid siis üldse soovitada? Maitseasi muidugi, kuid kui teie kaaslanna on pipar ja vajate tema ärarääkimiseks Tõeliselt Eksklusiivset Õhtut; või kui olete ametilt taksojuht või muu teeninduse esindaja, kelle igapäevaseks ülesandeks on kellelgi selga sügada või varbaid suudelda, siis neis asutustes saate kõik kümnekordselt tagasi teha ehk elamuse Täielikust Teenindusest.

Samuti võib siia julgelt suunduda 7kuuse pisipõnniga ema, kel parasjagu vajaka inspiratsioonist, mida beebile puhkuse ajal süüa pakkuda. Four Seasonsi 5-tärni à la carté beebimenüü leiad siit:

http://www.fourseasons.com/sharmelsheikh/menu_2329.html

Four Seasonsi kohta veel nii palju, et kuigi valik hotelli butiigis on vahelduv, siis võib juhtuda et saate sealt selga osta ka õhtusöögiks sobiva ehedast siidist itaalia kokteilkleidikese, u 350 eurot lugu, samuti on seal üsna hea valik bikiine (umbes samas hinnaklassis) La Perlalt jne, ka keset talve, kui Eestis võib leida peaaegu ainult jää-hüvasti-noorus tüüpi päikeserõivastust. Ning tõsise või ilusa muusika armastaja leiab siit kohaliku suurnime Omar Khairati autentseid CD-sid EMI-lt (ehk Euroopa hinnaga, kuid see-eest ka kvaliteediga). Khayratit, kes on umbes Egiptuse Arne Oit või James Last, võib osta ka Vanalt Turult u 15LE plaat, kuid selle kvaliteet siis ka vastavalt sobib mängitamiseks u 70euroses plastmassist CD-mängijas. Omar Khairat ms annab praegugi aeg-ajalt kontserte Kairo ooperimajas, vt Egiptus/Kultuurist ja kombestikust.

* * *

Lõpuks veel, et kes lihtsalt head ja Euroopa tüüpi sööki hindab, interjöörist suuremat hoolimata, võib ilmselt sisse astuda Naama Bay promenaadi veeres asuvasse Maritim Jolie Ville’i hotelli ning valida kas majas sees asuva eriti peene ja kalli (Le Fleur) või promenaadi rannapoolsel küljel paineva ja soodsama grillrestorani vahel. Gastronoomia poole pealt pettuma ei peaks kummaski ning grillrestoran on minu arust ka üks õdusamaid ja romantilisemad selle promenaadi veeres, kuna lausa rannaliival istuda vähemalt kenades kingades naisterahval minu arust pole mõnus. (?) Maritimi viisakas ja tähelepanelik teenindus ka, ning õdus õhtu ongi tagatud.

Kuid restorane on Sharmis muidugi veel ja veel… 🙂 vt nt ka Tripadvisori soovitusi, seal on nt mitmeid inglastele meeldivaid steakhouse tüüpi asutusi kasvõi sealsamas Naama Bays jms.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s